GTX 1070 Assassin's Creed Odyssey düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

Glaviernn

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8GB RAM Marka G-skill , CL Değeri 16, 2933 MHZ
Ekran kartı
Nvidia GTX 1070 8GB
Anakart
ASUS PRIME Z270-P
İşlemci
i7-7700k
AC Odyssey'da aynı ekran kartı ve işlemciye sahip olanlar 60-70 FPS alırken ben 45'lerde dolaşıyorum. MSI Afterburner sayesinde görebildiğimiz değerler ile bana yardımcı olur musunuz? Ne yanlış diye. Siz SS, görüntü vb isteyin ben atarım. Oyun içi istediğiniz değerleri paylaşabilirim. Yeter ki düzelsin :/ teşekkürler.

@midgardian , ben de yaklaşık 70 küsür saat oynamışımdır bu oyunu, hatta Fate of Atlantis'te bir yerde takıldığım için oyunu oynamaya ara vermiştim ancak söz konusu RAM kullanımında daha 8GB'ı bile adam akıllı göremedim ben, genelde 6.5-7.5 civarında geziyordu. RAM'leri çift kanal 2x4 çift kanal olsaydı yine bu kadar problem olmazdı bence ama tabii bu sisteme en iyi gidecek günümüzün en mantıklı seçeneği 2X8 16GB olur elbette, bütçe yeterliyse benzer özelliklerde bir adet daha 8GB eklemesi yanlış bir hareket olmaz diye düşünüyorum.

@Glaviernn , bu oyuna güncelleme vs gelmiyor artık, en son Ultimate sürümünde gelen DLC'lerle yıllar öncesinden oturdu zaten, hatta birçok online oyun için de geçerli bu genelde performans noktasında pek bir değişiklik olmuyor. Ancak oyunu oynarken arka planda ıvır zıvır birtakım eklenti veya program vs açıksa kapatın ancak buradaki temel problem diğer arkadaşların da belirttiği gibi tek kanal 8GB RAM kullanmanız.

Sorun kısmen çözüldü.
1.çözüm beklemediğim yerden düzeldi sorun. Oyun kendi ayarlarından V-Sync açtırmıyordu. NVIDIA ayarlarından zorla açtırdım ve evet. Direkt 60 FPS'e çekti oyunu. Kısmen dememin sebebi anlık dönüşlerde ani FPS düşüyor. Burada bir fikriniz var mı? HDD'ye kurduğum için anlık kaplamaları yüklerken mi kastırıyor acaba?

2. çözüm: Sanal bellek denedim, ne kadar işe yaradı bilmiyorum fakat sanal bellek sonrası değerler böyle oldu. Aman deyim 100 dereceye aldanmayın, bu PC'de ne yapsam 100 derece gösteriyor hep programlarda fakat BIOS'a gelince normal diyor ayrıca 100 olsa bırakın %100 de çalıştırmayı direkt PC'yi kapatır diye biliyorum. Sanal bellek işe yaradı sanırım oyun 6 GB kullanıyor. Biraz daha verebilirsem tam verime ulaşır mıyım?

Dosya Ekleri

• 1643998750748.png
    1643998750748.png
    106,3 KB · Görüntüleme: 27
Yavaş bir HDD ise belki, onun dışında işlemci belki tek çekirdek belki de bütün çekirdekler o kadar yüksek görünüyor, sistemin kendini kapatmayışını anlayamıyorum fakat birde emin olmak adına program yerine BIOS dan dener misin? Vsync - Gsync de input lagı arttırıyor ve bu da aldığın akıcılık deneyime balta vurabilir. Fakat şu anki asıl sorunun ani FPS düşüşü ki bu da bence işlemciden de kaynaklı olabilir.

İşlemci sıcaklığı çok yüksekken GHz i düşürürse bu da performans da kaybına ve ani FPS düşüşüne yol açan bir sorun. Fakat resim de ani çöküş de görünmüyor, yanlış bilmiyorsam tam ekrana alındığında sistem daha fazla performans veriyor, o yüzden resim yerine oyun içi görüntü daha sağlıklı bir sonuca ulaşmamıza yardımcı olabilir. Sanal bellek konusunda ise pek fazla bilgim yok.

Hile koruma yazılımından böyle sanırım, ayarları biraz daha indir dünyanın sonu değil yine iyi 45 FPS.

Tabii ki. 30 FPS'i bulamayanlar var :) Ayarlarım normalde zaten, oyunun ultrasıyla Low'u arasında da dağlar kadar fark yok zaten.

FPS monitör veya başka bir programla da ısıyı kontrol et istersen. Burada işlemci frekansını da göremiyorsun anladığım kadarıyla.

İşlemci frekansımı göremiyorum fakat Alt Tab'tan hemen bakıyorum, 4.4 - 4,5 gibi takılıyor o. RAM'le sen ilgileniyordrun. Sanal bellek sonrası RAM'ın 6.500 MB Lere çıkmasını saçma buluyorum. Yani madem HDD'deki 10 GB'yi feda edip 10 GB RAM kazanacağım, neden yüzlerce TL verip RAM alayım ki? Tabii sorunum sanal bellek ile çözüldüyse.

Yavaş bir HDD ise belki, onun dışında işlemci belki tek çekirdek belki de bütün çekirdekler o kadar yüksek görünüyor, sistemin kendini kapatmayışını anlayamıyorum fakat bir de emin olmak adına program yerine BIOS'tan dener misin? V-Sync - G-Sync de input lagı arttırıyor ve bu da aldığın akıcılık deneyime balta vurabilir. Fakat şu anki asıl sorunun ani FPS düşüşü ki bu da bence işlemciden de kaynaklı olabilir.

İşlemci sıcaklığı çok yüksekken GHz'i düşürürse bu da performans da kaybına ve ani FPS düşüşüne yol açan bir sorun. Sanal bellek konusunda ise pek fazla bilgim yok.

Ani FPS düşüşleri bir mekanda çok durduysam tamamen ortadan kalkıyor. Buraya yazacağım diye oyunu 5 10 dk açık bıraktım döndüm ve ne yaparsam yapayım drop yediremedim. O kaplamaları yükledikten sonra bir daha yüklemediği için sanırım. Çok da öyle oyun deneyimimi %100 yok eden bir şey değil, bir kere yapar geçer. BIOS'tan deneme muhabbetine geleyim, öncelikle lag hissetmedim, gözlerim mi alışmış bilmiyorum ama bütün performans karşılığında gecikme değerini arttırma özelliklerini açtım ( V-Sync'de bunu yapıyor sanırım ) ama yok. Hala hızlı reflex veriyor karakter. Isı konusunda ( benimle bilgisayarım arasında çok garip ilişki vardır şöyle örneklendireyim :) ) madem kapanmıyorsun ulan deyip PC'yi hemen reset atıp CPU temperature hatasını aldırıyorum bakalım over temperature olmuş mu diye. Veya BIOS'a girip orada görüyorum 90 100 sıcaklığı. Fakat yeni fan aldıktan sonra hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. Oyundayken ani bir res atabilirim. İşlemci çekirdekleri de yüksek sıcaklıkta evet ama bu ani olarak herhangi bir uygulamayı açtıgımda 100 yapıp 1 saniye sonra 60 70 derece oluyor. Ne zaman ani bir şey olsa ısısını over temperature yapıp geri çekiyor. Isı sensörleri nanay olmuş sanırım.
Bir de savaşırken deneyeyim dedim, yer yer 2 3 FPS düşüyor sonra geri çekiyor 60'a. Büyük ihtimalle HDD'ye kurdugum için. Şimdi SSD'ye kurup sanal belleksiz deneyeceğim, böylece biz de öğrenmiş olacağız sanal belleğin işe yarayıp yaramadığını. Hiç ellemesem mi? :)
HDD:
Model WDC WD10EZEX-00MFCA0

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı