Çözüldü GTX 1070 İle 60 Hz Monitör Kullanılırsa Performans Kaybı Olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

FreeWill

Centipat
Öncelikle herkese tatlı günler dilerim. Twitch platformu üzerinden yayın yapmaktayım. Şu an kullandığım laptobu satıp üzerine biraz ekleme yaparak sadece ekran kartı 2. El olan bir sistem topluyorum. GTX 1070 var aklımda hatta buldum da kartı.

Sorum şu ki;

1080P 60 Hz'lik iki adet monitörüm var. Birisi 21,5 inch diğeri ise 19 inch. Araştırdığıma göre 60Hz'lik monitörlerde GTX 1070 in performans kaybı yaşadığını duydum. Yayıncı çevremin kızdığı fakat benim anlatamadığım bir nokta var. Bütçem gerçekten kısıtlı. 1440p 120Hz ya da 144 Hz'lik monitör alacak bir bütçem yok.

Yayın yapmayan çevre kısmım ise sorunu anlamıyor. Ben oyunları 1080p 60FPS yayına aktarmak istiyorum ve Streamlabs programına bu ayarları uygularsam ve yayın verirsem şayet zaten ekran kartı performansı %50 %60 düşecek.

Bir de GTX 1060 alırsam bu sefer ben yayını düzgün vereceğim diye oyunları çok düşük FPS'lerde vereceğim. Program ekran kartını aşırı derecede yiyor. Neden GTX1060 alıyım arkadaş? !

Yani iki arada bir derede kaldım. 1080p 60Hz'lik monitörlerde o ekran kartını tam verimli kullanamayacak mıyım? Yardımlarınıza ve desteklerinize çok ihtiyacım var.

Sistem:

• i5 9400F
  • Gigabyte H310M-S2V 1151P DDR4
  • 16 GB DDR4 2400 MHz RAM

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece 1070 değil de 1050 TI kullanıyormuş gibi hissedersiniz. 144 HZ monitör olmadığı sürece 1070’in anlamı yok.
1070 alın ama bütçe ayırıp ileride 144 HZ monitör mutlaka alım derim.

60 Hz monitör kartın performansını düşürmez, gözle bakıldığında 60 Hz ile 144 Hz 165 Hz 240 Hz sen farkedersin sadece o akışı hızlılığı. Kart yine aynı kart performans bakımından da HZ konusu karta etki yapmaz senin gözünle baktığında akışı değiştirir.

Sadece 1070 değil de 1050 TI kullanıyormuş gibi hissedersiniz. 144 HZ monitör olmadığı sürece 1070’in anlamı yok.
Şu anlamda daha e sporcu değilim. 60 FPS bana oyunlarda kat kat yetiyor. Benim derdim hem kendimin akıcı oyun oynamasını sağlamak hem de karşı tarafa akıcı bir yayın vermek yetiyor bana. 60 Hz. Monitör yetiyor yani. İleri de bütçem yükseldiğinde monitör tabii ki alacağım. Benim şu anda korktuğum nokta yırtılmalar ya da takılmaların olması.

Şu anlamda daha e sporcu değilim. 60 FPS bana oyunlarda kat kat yetiyor. Benim derdim hem kendimin akıcı oyun oynamasını sağlamak hem de karşı tarafa akıcı bir yayın vermek yetiyor bana. 60 Hz. Monitör yetiyor yani. İleri de bütçem yükseldiğinde monitör tabii ki alacağım. Benim şu anda korktuğum nokta yırtılmalar ya da takılmaların olması.
Hocam görüntü çok daha kaliteli her şeyden önce 144 HZ monitörde, yırtılma, titreme, bulanıklık vs yok ve tabi ki oyunlar çok daha akıcı.
Bütçe ayırabilirsen ileride almanı tavsiye ederim.
Oyunlardan aldığın keyfi katlar.

@dogant @Bright Lord @CaptainMarvel Ve konuyu tüm detaylarıyla inceleyen arkadaşlara çok teşekkür ederim. Değerli vaktinizi ayırdığınız için çok sağ olun 1070'i gönül rahatlığıyla alıyorum o zaman. Test ettiğimde buraya mutlaka yazacağım. 1080p 60 Hz'de şu an aktif HDMI VGA dönüştürücü ile dönüştüreceğim. İleri de ise tavsiyelerinize uyup 120 ya da 144 Hz'lik bir monitör alacağım. Tekrardan teşekkür ederim. Seviliyorsunuz 😍

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı