GTX 1070 Oyun Oynarken Bilgisayarın Kapanması ve %100 Disk Sorunu

Zerozu

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar, bu yaz dizdiğim masaüstü bilgisayarımın özellikleri şu şekildedir:
  • Anakart : MSI Z170A G M5
  • CPU: i7 6700K
  • GPU: GTX 1070
  • RAM: 32 GB Crucial
  • SSD: ST2000VX003-1HH164
  • HDD: Intel Raid 1 Volume
Aida64 yardımı ile isimlerine ulaştığım bileşenler olduğu için, bu şekilde isimlendirebildim. Tam adlarını ve markalarını hatırlayamıyorum.
Bilgisayarımda, yaklaşık 1 aydır disk ve kapanma sorunu yaşamaya başladım. Örnek vermek gerekirse; PUBG oyununa giriş yaptıktan sonra, her an kapanma ihtimali ile yüzleşmek zorunda kalıyorum. Oyunda lobby ekranında da kapanabiliyor, uçakta iken de kapanabiliyor, haritaya iniş yaptıktan sonra dahi kapanabiliyor. Bu sorun diğer tüm büyük programlarda aynı şekilde seyir etmekte.

Önceleri, HDD'e (D diski) kurduğum için bunu yaşadığımı düşündüm. Fakat SSD'ye (C diski) atıp çalıştırmayı ve oynamayı denediğimde de aynı sorunu aldım. Yetmedi, HDD'yi (D diski) tamamen söktüm ve sadece SSD ile çalıştırdım bilgisayarı. Bilgisayar sadece SSD ile çalışır vaziyette olmasına rağmen aynı hatayı verdi. Bunu yapmamın sebebi ise; HDD'nin oyun gibi büyük programlar açtığımda görev yöneticisinin, performans sekmesinde ki değerlerinin %100'e ulaşması. Disk problemimi büyük ihtimalle Windows 10 güncelleştirmeleri ile yaşamaya başladım.Teorim o yönde. Fakat disk problemleri ne kadar olursa olsun, oyun gibi büyük programlarda atmasını görmezden gelemiyorum.

Bu sorunumdan dolayı araştırmadığım makale ve video kalmadı. En son buraya yazmayı uygun gördüm. Bu sorunun bilindik veya halihazırda bir çözümü var mıdır? Deneyerek veya bana yol gösterilerek bir kaç adımda çözülür mü? Yoksa Windows güncelleştirmelerini bir kaç ay öncesine almam mümkün müdür?

Ek olarak, okuduğum bölümde bilgisayar zorunluluğu var. Bu sebepten dolayı ikinci bilgisayar olarak dizüstü bir bilgisayar aldım. Aldığım bilgisayar, MSI GV62 7RC-026TR. Açtığım ilk andan beri %100 disk sorunu yaşıyorum. Bunun da çözümünü bir türlü bulamadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ayarlarını varsayılan olarak ayarlayabilirsin. Disk %100 olmasının sebebi ise tam emin değilim. Windows arama kısmına ''Bakım'' yazarak, bakım işlemini gerçekleştirdikten sonra böyle bir sorunun kalmayabilir. HDD yazma ve okuma hızı düşük ise problemin kaynağı basitçe ortaya çıkar. SSD de şuana kadar disk kullanımı %100 hiç rastlamadım. SSD için tekrar format atabilirsiniz. UEFI kurulum önerilir.

Merhabalar, bu yaz dizdiğim masaüstü bilgisayarımın özellikleri şu şekildedir:
  • Anakart : MSI Z170A G M5
  • CPU: i7 6700K
  • GPU: GTX 1070
  • RAM: 32 GB Crucial
  • SSD: ST2000VX003-1HH164
  • HDD: Intel Raid 1 Volume
Aida64 yardımı ile isimlerine ulaştığım bileşenler olduğu için, bu şekilde isimlendirebildim. Tam adlarını ve markalarını hatırlayamıyorum.
Bilgisayarımda, yaklaşık 1 aydır disk ve kapanma sorunu yaşamaya başladım. Örnek vermek gerekirse; PUBG oyununa giriş yaptıktan sonra, her an kapanma ihtimali ile yüzleşmek zorunda kalıyorum. Oyunda lobby ekranında da kapanabiliyor, uçakta iken de kapanabiliyor, haritaya iniş yaptıktan sonra dahi kapanabiliyor. Bu sorun diğer tüm büyük programlarda aynı şekilde seyir etmekte.

Önceleri, HDD'e (D diski) kurduğum için bunu yaşadığımı düşündüm. Fakat SSD'ye (C diski) atıp çalıştırmayı ve oynamayı denediğimde de aynı sorunu aldım. Yetmedi, HDD'yi (D diski) tamamen söktüm ve sadece SSD ile çalıştırdım bilgisayarı. Bilgisayar sadece SSD ile çalışır vaziyette olmasına rağmen aynı hatayı verdi. Bunu yapmamın sebebi ise; HDD'nin oyun gibi büyük programlar açtığımda görev yöneticisinin, performans sekmesinde ki değerlerinin %100'e ulaşması. Disk problemimi büyük ihtimalle Windows 10 güncelleştirmeleri ile yaşamaya başladım.Teorim o yönde. Fakat disk problemleri ne kadar olursa olsun, oyun gibi büyük programlarda atmasını görmezden gelemiyorum.

Bu sorunumdan dolayı araştırmadığım makale ve video kalmadı. En son buraya yazmayı uygun gördüm. Bu sorunun bilindik veya halihazırda bir çözümü var mıdır? Deneyerek veya bana yol gösterilerek bir kaç adımda çözülür mü? Yoksa Windows güncelleştirmelerini bir kaç ay öncesine almam mümkün müdür?

Ek olarak, okuduğum bölümde bilgisayar zorunluluğu var. Bu sebepten dolayı ikinci bilgisayar olarak dizüstü bir bilgisayar aldım. Aldığım bilgisayar, MSI GV62 7RC-026TR. Açtığım ilk andan beri %100 disk sorunu yaşıyorum. Bunun da çözümünü bir türlü bulamadım.

Orjinal windwos mu kullanıyorsun tam bilemedim bu sorun genelikle güncelleştirmeden sonra meydana geliyor temiz güncel windows 10 kurman gerekmektedir birde 4 gb flash bellek aşağıdaki linkten güncel windows indirirken flash belleğin içine kurulmasını tercih etmelisin öteki türlü dosyayı bilgisayara imaj olarak indirir tekrar dvd yazmak gerekecektir ve dvd kurulum daha yavaş olacaktır,windows u flash belleği indirdikten sonra bios ayarlarından boot menüsünden flash belleği ayarlaman gerecektir,flash belleği ayarladıktan sonra bilgisayarı reset atıp format ekranında hardiskteki bütün bölümlerdeki verileri silmen gerekir bazen hardisk kendine ayırdığı bölümleri silmeyi unutabiliyoruz temiz windows kurulumunda bu sorunun gideriliceğini düşünüyorum

Windows 10'u Ä°ndirin

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı