GTX 1070 ve i5 6600K sistem düşük GPU kullanımı sorunu

Yusuf Gürkan

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar GTX 1070'le beraber i5 6600K kullanıyorum. MSI Afterburner ile fan hızına eski kartımda olduğu gibi müdahale edemiyorum. Ne periyotta ayar yaparak ne de manuel olarak geri %36'ya çekiyor en fazla kendi kendine ve genellikle çalışmıyor. Fan Zerofrozr sistemini kullanıyor. Asıl konu oyunlarda genellikle GPU kullanımı düşük, max %60 civari. FPS yüksek. İşlemci kullanımım 4.10 GHz overclock edildiği haliyle %99'larda. Çok nadir olarak takılmalar olabiliyor. Bu iki soruna çözüm nedir ? Ayrıca sebep nedendir ? PSU gerekli gücü sağlamıyor mu acaba ? 600 Watt Zalman PSU kullanıyorum. (Beraberinde 7 fan var kasada ).

Son düzenleyen: Moderatör:
oynadığın oyunu bilmeden yazıcam ama 6600k ile zaten %100 kullanım normal benim 7700k geçmeden önceki işlemcimdi yani csgo lol falan haricinde çoğu oyunda cpu kullanımı %100 oluyordu ama bunda bi sakınca yok zaten normal bi durum.

Sorunu cevabını tam olarak bilmiyorum ancak dikkatimi çeken şey şu ben işlemci olarak Ryzen 5 1600 kullanıyorum oyunlarda ancak %30 kullanılıyor. Senin işlemcinde bir sorun var mı veya bu normal mi bilmiyorum ancak dikkatimi çekti. Bir de bu ekran kartının tam olarak kullanılamaması sorunu sadece 1-2 oyunda mı yoksa tüm oyunlarda mı. Ben de aynı sorunu çekiyorum ancak sadece Arma 3 oynarken oluyor diğer oyunlarda ekran kartı kullanımı %99 şeklinde.

2K çözünürlükte 6600K'nın GTX 1070'e darboğaz yapma ihtimali çok düşük.

Oyuna girmeden önce arka planda çalışan uygulamaları kapatın, sistemde kapsamlı bir virüs taraması yapın ve gereksiz başlangıç uygulamalarını kapatın.

Sistemde SSD var mı? Oyunlar SSD'ye mi HDD'ye mi kurulu?

Güç kaynağı sebebiyle sorun yaşamanız olası değil.

Gtx 1060 6g ve i5 6600 sahibiyim . Battlefield 1'de aynı sorunu ben de yaşıyorum. CPU %100de seyrederken GPU' %99 ile çalışmıyor ve ani fps dropları yiyorum. Üzgünüm ki bunun nedeni CPU'nun BF1 için yetersiz kalmasi. Kayıt defterinden oyunu yüksek öncelikli ata performansta iyileşme görürsün.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı