GTX 1080, i7 6700K Sistem Toplama

A4WPinkman

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bir abimle bilgisayar topluyoruz, sistemi topladık ama emin olmak için bir soralım dedik, önerileriniz için teşekkürler.
Monitör henüz belli değil, monitörsüz fiyatı 7.700TL Fiyat artmazsa iyi olur daha ucuza önerebileceğiniz parçalar varsa bekliyoruz şimdiden teşekkürler.

Para gökyüzünden mi geliyor da bazı bileşenlere anlamsız bütçe ayırdınız?

Öncelikle işlemciyi profesyonel şekilde O.C mu edeceksiniz bunu emin olmak için soruyorum. Profesyonel biri konu açmaz.

O kasayı almak yerine Corsair Carbide veya Dark N10 alıp ayrı bir sertifikalı PSU almanız daha iyi olacaktır. Sıvı soğutma bana kalırsa aşırı pahalı olmuş. Anakartı biraz düşürebilirsiniz ve son olarak da Sinerji İventus gibi sitelerden alırsanız fiyat bir hayli düşecektir.

7.036 TL + Ses kartı(640 TL) = 7.676 TL
Ses kartı hariç 700 lira daha ucuza daha iyisi.

İşlemciyi O.C edecekseniz aynı anda XMP ile belleği 2133MHz yerine 3200MHz kullanamazsınız, manuel olarak belleği O.C etmeniz gerekir 3200MHz frekansına çıkma şansınız kesin değil. XMP başka bir şey O.C başka bir şey. 2133MHz yada 2400MHz bellek alırsınız İşlemciyi O.C edersiniz ve belleği de manuel O.C edersiniz 2133MHz olan bellek şansa atıyorum 2800MHz olabilir yada daha yüksek. İki seçenek var, birincisi sıradan iş görür bir işlemci soğutucusu alınıp belleğe yüklenilir ve XMP devreye sokularak bellek 3400MHz ise 3400MHz olur. İkinci seçenek belleğe havadan para vermezsiniz soğutucuyu da abartmadan iyi bir soğutma ile işlemciyi O.C edersiniz.

7.036 TL + Ses kartı(640 TL) = 7.676 TL
Ses kartı hariç 700 lira daha ucuza daha iyisi.

İşlemciyi O.C edecekseniz aynı anda XMP ile belleği 2133MHz yerine 3200MHz kullanamazsınız, manuel olarak belleği O.C etmeniz gerekir 3200MHz frekansına çıkma şansınız kesin değil. XMP başka bir şey O.C başka bir şey. 2133MHz yada 2400MHz bellek alırsınız İşlemciyi O.C edersiniz ve belleği de manuel O.C edersiniz 2133MHz olan bellek şansa atıyorum 2800MHz olabilir yada daha yüksek. İki seçenek var, birincisi sıradan iş görür bir işlemci soğutucusu alınıp belleğe yüklenilir ve XMP devreye sokularak bellek 3400MHz ise 3400MHz olur. İkinci seçenek belleğe havadan para vermezsiniz soğutucuyu da abartmadan iyi bir soğutma ile işlemciyi O.C edersiniz.
Neden o kadar pahalı bir ses kartı önerdiniz ? Profesyonel bir şekilde CS:GO oynayacağını falan belirtmediği halde bu öneriniz şaşırttı beni.(Lütfen hakaret olarak algılamayın sadece merak ettiğim için sordum.)

Ses kartı kullanımının profesyonellikle hiç bir alakası yok.
Hangi oyun olursa olsun oyun deneyimini devasa şekilde etkileyen bir bileşen bizzat deneyimlerim var.
İlla alması şart değil zaten fiyata dahil ederken ayrı olarak yazdım.
Bak Youtube aç ve ses kartları ile dahili ses kartları arasındaki farkları dinleten videoları izle çok iyi anlarsın. Şunu da bil o videolar tamamen gerçeği aktarmıyor aktaramaz zaten. Çünkü; O sesler her ne kadar ses kartı ile işlenmiş olsalar da video kayıt edikten sonra render alınır videonun hangi format ile render edildiği kaliteyi etkiler üstüne Youtube sıkıştırıp videoyu berbat hale getirir. Düşün artık o videolardaki ses farklılıklarını dahili ses kartın ile işleyip duyuyorsun bu bahsettiğim şeyler olmasa ne kadar fark ettiğini tahmin edemezsin.

İnsanlar sistem toplarken tek odaklandıkları yer performans oluyor bu çok yanlış. Odaklanılması gereken şey yeteri kadar performansın yanında ses işleme, dinleme ve monitör yani izleme kalitesi. İşte asıl oyunlardan zevk aldıran şeylerdir bunlar.

GTX 1080 alacağına 1070 al kalan parayı monitöre yatır yada ses sistemine. i7 6700K yada 3600MHz bellek alacağına 7.1 ses sistemi veya 7.1 kulaklık al. Çok yazdım duramıyorum. :D

Ses kartı kullanımının profesyonellikle hiç bir alakası yok.
Hangi oyun olursa olsun oyun deneyimini devasa şekilde etkileyen bir bileşen bizzat deneyimlerim var.
İlla alması şart değil zaten fiyata dahil ederken ayrı olarak yazdım.
Bak Youtube aç ve ses kartları ile dahili ses kartları arasındaki farkları dinleten videoları izle çok iyi anlarsın. Şunu da bil o videolar tamamen gerçeği aktarmıyor aktaramaz zaten. Çünkü; O sesler her ne kadar ses kartı ile işlenmiş olsalar da video kayıt edikten sonra render alınır videonun hangi format ile render edildiği kaliteyi etkiler üstüne Youtube sıkıştırıp videoyu berbat hale getirir. Düşün artık o videolardaki ses farklılıklarını dahili ses kartın ile işleyip duyuyorsun bu bahsettiğim şeyler olmasa ne kadar fark ettiğini tahmin edemezsin.

İnsanlar sistem toplarken tek odaklandıkları yer performans oluyor bu çok yanlış. Odaklanılması gereken şey yeteri kadar performansın yanında ses işleme, dinleme ve monitör yani izleme kalitesi. İşte asıl oyunlardan zevk aldıran şeylerdir bunlar.

GTX 1080 alacağına 1070 al kalan parayı monitöre yatır yada ses sistemine. i7 6700K yada 3600MHz bellek alacağına 7.1 ses sistemi veya 7.1 kulaklık al. Çok yazdım duramıyorum. :D
Teşekkür ederim merak ettiğim için sormuştum. Ben oyun oynarken seslere pek önem vermediğim için genelde bütçe de ayırmıyorum böyle bileşenlere :D.

Gerçekten abartmıyorum, iyi bir ses sistemin olsun ve iyi bir ses kartın olsun. Dahili ve harici ses kartları ile sesleri dinle aradaki fark o kadar devasa ki 1440p IPS monitör ile tüplü monitör arasındaki farka benziyor. Alışınca dahili ses kartından duyduğun ses sanki boğuk kısır eksik geliyor iğrenç bir his. :D

Gerçekten abartmıyorum, iyi bir ses sistemin olsun ve iyi bir ses kartın olsun. Dahili ve harici ses kartları ile sesleri dinle aradaki fark o kadar devasa ki 1440p IPS monitör ile tüplü monitör arasındaki farka benziyor. Alışınca dahili ses kartından duyduğun ses sanki boğuk kısır eksik geliyor iğrenç bir his. :D
Doğrudur. Ben genelde tek başıma oyun oynamadığımdan Skype üzerinden bir arkadaşımla falan konuştuğumdan oyun seslerini bir hayli kısarım veya tamamen kapatırım o yüzden benim için pek anlam ifade etmez ama gecenin bir saatinde ışıkları kapatıp kaliteli bir ses kartı ve kulaklıkla korku oyunu oynamak herhalde hem mükemmel hem de iğrenç bir deneyim olurdu :D.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı