GTX 1080 için gereken PSU

Yeterlidir 600W seçmeleri daha çok önü açık olsun işte OC yaparsa daha fazla güç çeker bu yüzden bir tık fazla alırlar.

Yeterlidir 600W seçmeleri daha çok önü açık olsun işte OC yaparsa daha fazla güç çeker bu yüzden bir tık fazla alırlar.
Yani tam olarak öyle değil aslında :kıkırda: Burada verimlilik söz konusu. OC ye göre hesaplama yapmak için Calculator'da kritirler mevcut.
80+ sertifikalı ürünler şu anlama gelir; en düşük %80 verimlilik. 80+ kendi içinde beşe ayrılır. Seviye arttıkça verimlilik artar. Tabi fiyat da öyle. En düşüğü de olsa mutlaka 80+ sertifikası olsun tavsiyem.
Bunun dışında, bütün kriterleri tam olarak belirtip hesapladıysan arkadaşlar haklılar.

Yetmez. Gürültülü çalışır ve çok ısınır. Bir PSU'nun en az %80-85'ini kullanıyorsan fanı daha çok döner, uğultu ve ısınma yapar. Yetmez derken, besler ama gürültülü besler ve daha fazla ısınır.

GTX 1070'te bile Seasonic 620W kullanırken, 12V'dan aldığım net değer 540-580W civarlarındaydı ve fan fazla dönüyordu. Sonrasında 850W'a geçtim. Fan çalışmıyor bile. Bu tarz şeylere dikkat et. GTX 1080 için 12V'dan en az 750W veren bir PSU öneririm.

Ortalama 480W yapacağın tüketimde, 550W'lık PSU'nun %90'ına kadarını kullanmış olacaksın ve PSU fanı fazlasıyla dönecek, PSU ısınacak. 600W'lık PSU'da ise %80'ini kullanmış olacaksın. Gürültüsüz bir deneyim için, en az 750W elzem.

Son düzenleme:
Corsair 550w+80( Ucuz Power Supply (PSU) Modelleri ve Fiyatları - incehesap.com) bütçe sıkıntısı yok fakat ben aldım bile bu güç kaynağını sanırım iade etmem gerekecek . Önerinizi bekliyorum.

Dostum dediğim gibi sistemine net olarak 550W bile verdiğini düşünsen, 480W tüketim sebebiyle %90'a yakın kapasite ile çalışacak. PSU'nun 12cm fana sahip olduğu da göz önüne alındığında daha fazla ses, daha fazla ısınma demek.

Bütçe sıkıntın yoksa sana kesinlikle kendi deneyimlediğim PSU'yu öneririm: High Power 850w 80+ Gold 14cm Fanlı Tam Modüler Güç Kaynağı - n11.com

Fanı 14 cm ve akıllı fan sistemi var. Çok ağır oyunlarda dahi fan 2-3 kere dönüyor ve ardından hemen susuyor. Beslemesi ve soğutması çok iyi. İleriye dönük olarak da kafan çok rahat olur. Aldığın PSU beslemez demiyorum, besler ama yükte kafanı şişirir.

Madem aldınız isterseniz iade etmeyi düşünmüyorsanız kullanın deneyin ses edin baktınız rahatsız ediyor geri iade edersiniz. İlginci bende rahatsız edici bir sese rastlamadım yada ben duymadım çok denemedim ama rahatsız ses duymadım 600W' da.

Madem aldınız isterseniz iade etmeyi düşünmüyorsanız kullanın deneyin ses edin baktınız rahatsız ediyor geri iade edersiniz. İlginci bende rahatsız edici bir sese rastlamadım yada ben duymadım çok denemedim ama rahatsız ses duymadım 600W' da.

Dostum hangi ekran kartını kullanıyorsun? PSU'nun fanı kaç cm ve kasandaki diğer donanımlar neler? Ayrıca overclock yaptın mı? Bunlar dikkate alınması gereken şeyler. 620W PSU kullandığımda ben de sessiz sanıyordum (Boştayken kesinlikle sessiz) ama yükteyken uğultu yaptığının farkına vardım. Bunu en net başkalarının PC'lerini deneyimlediğinizde anlıyorsunuz. Çünkü fark net olarak belli oluyor.

Zaten mantık olarak da bir PSU'nun %90 kapasite ile çalışması demek daha çok fan döndürmesi anlamına geliyor. Sen de katılırsın ki 12 cm bir fanın sürekli yüksek devirde dönmesi uğultuya sebebiyet veriyor.

Ek olarak kullandıktan sonra iade etmesi daha zor olur. Hiç açmadan iade etse daha iyi olacaktır. Tavsiye ettiğim PSU, net olarak 850W veriyor. Arkadaşın sisteminin 480W tükettiği göz önüne alındığında %55 civarında bir kullanım söz konusu olacak ve hem gürültü anlamında hem de ısınma anlamında kafası rahat olacak. Bütçe problemi olmadığı için ileriye dönük bir PSU tavsiye ettim. Eğer bütçe problemi olursa aynı modelin 750W versiyonu da var: High Power 750w 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı Hps-750gd-f14c - n11.com

Dostum hangi ekran kartını kullanıyorsun? PSU'nun fanı kaç cm ve kasandaki diğer donanımlar neler? Ayrıca overclock yaptın mı? Bunlar dikkate alınması gereken şeyler. 620W PSU kullandığımda ben de sessiz sanıyordum (Boştayken kesinlikle sessiz) ama yükteyken uğultu yaptığının farkına vardım. Bunu en net başkalarının PC'lerini deneyimlediğinizde anlıyorsunuz. Çünkü fark net olarak belli oluyor.

Zaten mantık olarak da bir PSU'nun %90 kapasite ile çalışması demek daha çok fan döndürmesi anlamına geliyor. Sen de katılırsın ki 12 cm bir fanın sürekli yüksek devirde dönmesi uğultuya sebebiyet veriyor.

Ek olarak kullandıktan sonra iade etmesi daha zor olur. Hiç açmadan iade etse daha iyi olacaktır. Tavsiye ettiğim PSU, net olarak 850W veriyor. Arkadaşın sisteminin 480W tükettiği göz önüne alındığında %55 civarında bir kullanım söz konusu olacak ve hem gürültü anlamında hem de ısınma anlamında kafası rahat olacak. Bütçe problemi olmadığı için ileriye dönük bir PSU tavsiye ettim. Eğer bütçe problemi olursa aynı modelin 750W versiyonu da var: High Power 750w 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı Hps-750gd-f14c - n11.com
Ekran kartı Strix 1080 OC yapılmamış kendi hızlarında. Güç kaynağı High Power 600W olan. Beyaz fanlı 12 cm. Diğer donanımlar 8600K. 8 GB 2666 MHZ RAM.
Bu şekilde ben yükte veya boştayken ek ses duymadım hiç kasa boştayken de sesleri az duyuluyor çünkü fanları biraz yüksek hızda çalışıyor ama yükte iken ses değişmiyor aynı. Belki ben dikkat etmemişimdir kulağımı güç kaynağına getirerek.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı