GTX 1080 Sistem Ses Sorunu

Lespux

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Aşağıdaki sisteme sahibim. Kasadan garip bir ses geliyor. Nasıl tarif etsem bilemedim. Hın hın gibi bir ses geliyor. Bir yavaşlıyor bir hızlanıyor. Kasanın önünde 2 adet işlemci soğutucu fanı var. Üstünde 2 adet kasanın kendi fanı var. Arkada ise tek fan var. Fanları kontrol ettim. Fanlardan gelmiyor ses. Yüksek seviyede bir oyun açınca ses dayanılmaz bir hal alıyor. Yardımcı olabilecek var mı?

Sistem bileşenleri;
Anakart MSI Z170A GAMING M5 DDR4 M.2 Killer HDMI DVI 16x LGA1151
İşlemci Intel Core i7-6700K
Ekran Kartı MSI GTX 1080 Gaming X 8GB
Ram Corsair DDR4 16GB(2x8) Vengeance 3000MHz CMK16GX4M2B3000C15R
Harddisk Seagate 3,5¨ 2TB Barracuda 7200 RPM
SSD Samsung 500GB 850 Evo
Kasa Cooler Master MasterCase Pro 5
PSU Seasonic X-750 80Plus GOLD 750W
Corsair Hydro H115i 280mm

Oyunlarda en fazla 50 dereceyi gördüm. Fan ayarları otomatikte. Yani sıcaklığa göre hızlanıyorlar. Ses bilgisayar boştayken bile geliyor. Hangi parçadan geliyor çözemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunun çözümünü hiç bir yerde bulamadım. Sorun devam ediyor. Sesini kaydettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videonun sesini çok açtığınız zaman fan sesinin arkasındaki hın hın sesleri duyabilirsiniz.(Eğer duyamıyorsanız videoyu indirip vlc media player ile açın)

PSU sesi bu. Bende de oluyor. Nedenini hiç bulamadım. Thermaltake 600W 80Plus var. Yük altında ses olmazken boşta olabiliyor. Bazen tersi durum oluyor. Sinir bozucu. Kamyonu çalıştırıp birkaç dakika bekletirsiniz ya o anda çıkan ses gibi. PSU değiştirip denemek lazım.

PSU sesi bu. Bende de oluyor. Nedenini hiç bulamadım. Thermaltake 600W 80Plus var. Yük altında ses olmazken boşta olabiliyor. Bazen tersi durum oluyor. Sinir bozucu. Kamyonu çalıştırıp birkaç dakika bekletirsiniz ya o anda çıkan ses gibi. PSU değiştirip denemek lazım.

Arızalı mı bu PSU? Daha yeni alındı. Üç hafta oldu alalı. Değiştirmeli miyim?

Bendede buna benzer bir sorun vardı güç kaynağından ses geliyordu. Sonra fanı kürdanla durdurdum ses kesildi. Sonra anladım ki sen fandan geliyormuş. Güç kaynağını açıp Fanın arkasında plastik vardı çıkardım onu düzelmişti sorun belki ondan kaynaklanıyor olabilir. Bence PC çalışırken güç kaynağının fanını durdur eğer ses kesiliyorsa fanda bir problem vardır demektir.

Bendede buna benzer bir sorun vardı güç kaynağından ses geliyordu. Sonra fanı kürdanla durdurdum ses kesildi. Sonra anladım ki sen fandan geliyormuş. Güç kaynağını açıp Fanın arkasında plastik vardı çıkardım onu düzelmişti sorun belki ondan kaynaklanıyor olabilir. Bence PC çalışırken güç kaynağının fanını durdur eğer ses kesiliyorsa fanda bir problem vardır demektir.

Fanını nasıl durdurabilirim? Çalışırken arka kısmından durdurman pek mümkün değil. Bios gibi bir ayarla anlık olarak kapatıp açabilir miyim?

Arızalı olsaydı ciddi hasarlar verirdi sisteme o konuda içiniz rahat olsun ama çıkan sesle kullanmak içinize sinmezse ses kaydı ile birlikte servise gönderin. Direkt değişim yapmazlar.

Ben de öyle düşünüyorum. Çünkü ses dışında bir problem yok. Marka Seasonic X-750 nereye göndermem gerekiyor?

Fanını nasıl durdurabilirim? Çalışırken arka kısmından durdurman pek mümkün değil. Bios gibi bir ayarla anlık olarak kapatıp açabilir miyim?

Ben de öyle düşünüyorum. Çünkü ses dışında bir problem yok. Marka Seasonic X-750 nereye göndermem gerekiyor?
Kasanın kapağını aç güç kaynağının fanı nereye bakıyorsa orayı bul ve fanın orta kısmına kürdanı veya benzer bir cisim ile durdur. Ama dikkat et pervanelerin arasına sokma. Eğer yerin darsa kasayı geniş bir alana çıkarıp güç kablosunu bağlasan yeterli.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı