GTX 1080 Sistem toplama

Noctis

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Öncelikle hepinize merhaba Technopat Sosyal ailesi.

Uzun zamandır yeni bir sistem toplama düşüncem vardı, yeni çıkacak Pascal mimari ekran kartları sonucunda da artık belli başlı kararlara vardım ve kendi kafamda toplayacağım sistemi belirledim. Sistem tavsiyesi konusu açıp kimsenin kafasını şişirmek istemedim :)

Bileşenlerin bir çoğunu çok daha hesaplı olacağından, Amazon üzerinden söyleyeceğim(Monitör, Anakart, Kasa, İşlemci hariç.) Bazı bileşenler şu anda yolda.

Fiyat veya bütçe yazmama gerek olmadığını düşünüyorum bu saatten sonra. Şahsen zaten sistemi belirlemişken fiyat yazmayı görgüsüzlük olarak görüyorum.

Basitçe sistem i7-6700K ve GTX 1080 üstüne olacak.

Sorularıma geçersek:

- İlk sorum; PSU seçimi yapamadım. Çünkü GTX 1080 için kaç Watt yeterli olur henüz pek bir fikrim yok. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

- İkinci sorum; G-Sync her monitörde yapılabilir bir şey mi, yoksa monitör uyumluluğu denen bir şey var mı? Varsa 1500 TL fiyat bandında G-Sync monitör bulunabilir mi?

- Üçüncü sorum; şahsen GTX 1080 Founders Edition'ı kazıklanmak olarak görüyorum, markaların tasarımları ne zaman piyasaya sürülür? (Türkiye için konuşmuyorum, ekran kartını amazondan söyleyeceğim)

- Dördüncü sorum; soğutma konusunda hala çok kararsızım. SilverStone Tundra TD02-e/lite, TD03-e/lite fiyat bandında önerebileceğiniz sıvı soğutma sistemleri var ise dikkate alacağım. (Bu da amazon üzerinden olacak.)

- Bir de SSD konusunda Samsung değilde Kingston almak, büyük bir performans farkı oluşturur mu?

Sistemi kalan bileşenlerini haziranın ilk veya ikinci haftası gibi söylemeyi düşünüyorum. Eğer markaların GTX 1080 leride o sıralarda amazonda olursa, haziran sonu-temmuz başı gibi elimde olurlar tahminen. Montajını yaptıktan sonra sizlerle paylaşacağım.

Şimdiden yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler!

Ne kadar tutuyor özelden yazabilir misiniz bende o tarz sistem istiyordum ama ya i7 1070 ya da i5 1080 oluyor bütçeden dolayı sizin nasıl merak ettim?

Siz nasıl bir sistem istiyorsunuz bütçeniz ne kadar?

Açıkçası bütçeyi zorlayarak 6000 yaptım ama dengesiz oluyor 1080 ve i7 olunca.İsterseniz parçaları yazayım.

Özelden nasıl yazıldığını bilmiyorum malesef, gösterirseniz yazarım.

Bir şey soracağım ben amazondan her şeyi farklı bir satıcıdan alıp sepete koydum bunun tüm kargo paraları bana mı kitlenecek bir de 1700 $ lık bir sistem vergilerle filan kaç tl ye patlıyor ?

Gtx 1080 180 watt güç tüketimine sahip bu durumda üç aşağı beş yukarı 600w güç kaynağı sizi rahat ettirecektir.İkinci sorunuzda Gsync her monitörde yapılmaz alacağınız monitörün gsync destekli olması şarttır.Üçüncü sorunuzda emin olmamakla beraber Gtx 1080 Founders Edition Nvidia tarafından üreticiler için son kullanıcıya belirlediği fiyattır yani normalde 599$ olan kartı üretici firmalar alıp üzerine soğutma sistemlerini vb. koymak üzere tanıdığı fiyat aralığıdır.Soğutma sistemi konusunda biraz daha üzerine eklerim tam performans almak istiyorum derseniz Corsair H110i GTX var fakat çok da bir şey farkedeceğini düşünmüyorum onun dışında Türkiye fiyatlarına bakarsak Thermaltake Water 3.0 Extreme var size aşağı yukarı 100tl kar ettirecektir performanstan ödün vermeden.

Sorularıma geçersek:

- İlk sorum; PSU seçimi yapamadım. Çünkü GTX 1080 için kaç Watt yeterli olur henüz pek bir fikrim yok. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

- İkinci sorum; G-Sync her monitörde yapılabilir bir şey mi, yoksa monitör uyumluluğu denen bir şey var mı? Varsa 1500 TL fiyat bandında G-Sync monitör bulunabilir mi?

- Üçüncü sorum; şahsen GTX 1080 Founders Edition'ı kazıklanmak olarak görüyorum, markaların tasarımları ne zaman piyasaya sürülür? (Türkiye için konuşmuyorum, ekran kartını amazondan söyleyeceğim)

- Dördüncü sorum; soğutma konusunda hala çok kararsızım. SilverStone Tundra TD02-e/lite, TD03-e/lite fiyat bandında önerebileceğiniz sıvı soğutma sistemleri var ise dikkate alacağım. (Bu da amazon üzerinden olacak.)

- Bir de SSD konusunda Samsung değilde Kingston almak, büyük bir performans farkı oluşturur mu?
  1. PSU olarak 600W bir PSU tercih edebilirsiniz. GTX1080 inceleme videosunda 500W güç kaynağı gerektiğini söylüyorlar, isterseniz de 500W alın fakat benim tercihim 600W yönünde olurdu.
  2. G-Sync, monitörde olması gereken, Nvidia'ya özgü bir teknolojidir. Bu özellikten yararlanmak istiyorsanız G-Sync destekleyen monitörlere bakmanız gerekir.
  3. Özel tasarımlı modeller 27 Mayıs'ta satışa sunulacak.
  4. Soğutucular hakkında benim de pek bir bilgim yok, bu yüzden bilen bir arkadaşdan yardım almanız daha doğru olacaktır, yanlış bilgi vermek istemem.
  5. Kingston da alabilirsiniz, tabii ki Savage modelini. Fakat benim şahsi fikrim Samsung veya Crucial'dan yana. Bu markalar bana daha güvenilir geliyor SSD konusunda.

@Alptekin Bulut @Silinen üye Öncelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. GTX 1080'in o derece az güç tükettiğini bilmiyordum. 750 Watt güç kaynağı almayı düşünüyordum. O halde dediklerinize göre 650 Watt Gold sertifikalı bir PSU, O.C dahil her türlü kullanımda rahat ettirir mi beni?

Bu arada monitör olarak aklımda olan monitör Benq XL2430T. Bu monitör G-Sync'i destekler mi? Araştırdığımda hiçbir sonuca rastlayamadım ben. Bu arada 1080p olduğu için eleştirmeyin lütfen :D, kendi kullanım tarzıma 1ms 144 Hz daha çok uyuyor.

Bir de yazmayı unutmuşum, Corsair Hydro H110i önermişsiniz, peki ya H100i hakkındaki düşünceleriniz neler?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı