GTX 1080 Ti hala alınır mı?

Sametkılıc28

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, bilgisayarımı yükseltmeyi düşünüyorum. İkinci el ekran kartlarına bakmaya başladım 1080ti , çocukluğumun kartı gözüme çarptı. Fiyatı 4000-5500 arası bir sürü ilan buldum. Ben performans odaklı biriyim, oynadığım oyunlarda bana fazlaca fps vermesini isterim. 1080ti kartı araştırmaya koyuldum ve gpu.benchmark sitesi, youtube videolarında rtx 2070, rtx 3060 kartlarından daha fazla performans sağladığını gördüm.1660ti, 1660s gibi kartları saymıyorum bile yanyana gelemiyolar performans anlamında. Bu durumda karta olan ilgim arttı.

1- 1080ti çıkalı 5 seneyi geçmesine rağmen ikinci elden alınabilir mi ?Alırken alacağım arkadaştan ne testi istemeliyim ya da ben gidersem ne testi yapmalıyım?
2-Haliyle RTX kullanamayacağım, DLSS dediğimiz şey RTX teknolosiyle bağlantılı mı ? Yani GTX kart alsam DLSS kullanamıyor muyum?
3-Mevcut PSU alacağım kartta sorun yaşatır mı ?
4-Ekstra olarak 1080ti gibi eski bir kartın yukarda saydığım kart ve emsali güncel kartlardan neden daha iyi ?

*2k monitörüm yok , hangi kartı önerirseniz önerin 1080p olarak kullanmak durumundayım.
**AMD ekran kartı önermeyin, sadece işlemcisini alırım.

Bilgisayar özelliklerim;
Anakart : B450M S2H
İşlemci : Ryzen 5 2600
Ekran kartı : Rx 580
PSU : Thermaltake Smart BX1 650W 80+ Bronze
Ram : 3000mhz 16gb

***Ekran kartını almam durumunda eskisini satıp yine bir AMD işlemciye yöneleceğim. Darboğaz yapacağıyla ilgili yazılar okudum.

Çok fazla yıpranmamış bir kartsa tercih edilebilir. Full yükte kaç dereceleri buluyor ya da tamir görmüş mü ? gibi konular önemli kartın sağlığı açısından.

Merhabalar, bilgisayarımı yükseltmeyi düşünüyorum. İkinci el ekran kartlarına bakmaya başladım 1080ti , çocukluğumun kartı gözüme çarptı. Fiyatı 4000-5500 arası bir sürü ilan buldum. Ben performans odaklı biriyim, oynadığım oyunlarda bana fazlaca fps vermesini isterim. 1080ti kartı araştırmaya koyuldum ve gpu.benchmark sitesi, youtube videolarında rtx 2070, rtx 3060 kartlarından daha fazla performans sağladığını gördüm.1660ti, 1660s gibi kartları saymıyorum bile yanyana gelemiyolar performans anlamında. Bu durumda karta olan ilgim arttı.

1- 1080ti çıkalı 5 seneyi geçmesine rağmen ikinci elden alınabilir mi ?Alırken alacağım arkadaştan ne testi istemeliyim ya da ben gidersem ne testi yapmalıyım?
2-Haliyle RTX kullanamayacağım, DLSS dediğimiz şey RTX teknolosiyle bağlantılı mı ? Yani GTX kart alsam DLSS kullanamıyor muyum?
4-Ekstra olarak 1080ti gibi eski bir kartın yukarda saydığım kart ve emsali güncel kartlardan neden daha iyi ?

*2k monitörüm yok , hangi kartı önerirseniz önerin 1080p olarak kullanmak durumundayım.

Bilgisayar özelliklerim;

***Ekran kartını almam durumunda eskisini satıp yine bir AMD işlemciye yöneleceğim. Darboğaz yapacağıyla ilgili yazılar okudum.
O kart dlss harici 2070 super gücünde 3000 serisindede 3060. Dlss dışı tabiki. Fiyatı baya iyi 1080 ti yin. Ama miningde hiç kullanıldığını görmedim genelde 10 tane 1050 ti falan kullanılıyordu eskiden. Yinede alırken satıcıyı kontrol edin fiyatına gore cok iyi alinir yani direkt.

Bilgisayar özelliklerim;

Oyunda kullanmış masum birini bulursan al geç düşünme.
Ama arkadaşların da dediği gibi o kartları genelde miningde kullandılar mutlaka strest testi al.

Madencilikte kullanılan tabi ki vardır ama genel fiyatı böyle temizi bulunabilir. Bu noktada madencilikte kullanıldı mı kullanılmadı mı anlayabilir miyiz ?

Ekran kartını testlere sokarak anlarsın. Keza açılıp açılmadığını da kontrol etmeni öneririm.

Madencilikte kullanılan tabi ki vardır ama genel fiyatı böyle temizi bulunabilir. Bu noktada madencilikte kullanıldı mı kullanılmadı mı anlayabilir miyiz ?
Bu arada 3070 fps ini veriyormuş. (Yakınlar)
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunu maalesef anlayamayız ancak alınacak 1080 Ti modellerinin full yükte kaç derecelere çıktığını mutlaka aşağı yukarı biliriz. Kartı stres testine soktuğunuzda çok fazla ısınıyorsa muhtemelen madencilikte kullanılmıştır. Türkiyede madencilikte kullanılmayan kart sayısı çok az. Kullanmadım diyen insanın bile yalan söylüyor olma ihtimali yüksek. Dediğiniz konu da sadece bildiğim kadarıyla üretici firma fan hızları kaç saat kaç rpm'de çalışmış vs. buralardan tahmin ediyorlar kartın miningde kullanıldığını.

Alınabilir fakat kartın durumuna bağlı. Muhtemelen madencilikte kullanılmış bir karttır o yüzden biraz dikkatli yaklaşılması lazım.

Oyunda kullanmış masum birini bulursan al geç düşünme.
Ama arkadaşların da dediği gibi o kartları genelde miningde kullandılar mutlaka strest testi al.

Ekran kartını miningde kullanmak ekran kartına zarar vermez.

Geri
Yukarı