GTX 1080 ve Ryzen 5 1600 GTA5 Düşük FPS Sorunu

mechh

Kilopat
Daha fazla  
  • Galax 1080 ekran kartı
  • Ryzen 5 1600 işlemci
  • Corsair Vengeance LED 3000MHz 8gbx2 RAM
  • Anakart ASUS B350-F
  • Monitörüm 60Hz
GTA 5'de 50-70 FPS arası görüyorum. GPU kullanımım %95-99, CPU kullanımım %50-60 civarlarında. Niye düşük FPS aldığım hakkında hiçbir fikrim yok. Fikri olan paylaşırsa sevinirim.

Sadece GTA 5 değil çoğu oyunda olması gerekenden düşük FPS alıyorum. Sadece GTA 5'de test ettim.

Okuma yazmanız olduğunu varsayıyorum. Benim nasıl bir mesaj attığıma bakar mısınız?
Nasıl RTX 2060'ı 1080p monitör ile kullanıyorsak, pek tabii GTX 1080'de işlemci el verdiği sürece kullanılabilir.
Bu arkadaşın işlemcisi R5 1600 olduğu için kimse GTX 1080'i 1080p kullanamaz mı?

Sorunun yüksek olasılıkla işlemci. Oyun içi kaynak kullanımı değerlerini MSI Afterburner ile at.
Nasıl kullanılacağını bilmiyorsanız:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Değerleri paylaşın. Bakalım darboğaz durumuna.

Kısıtlamam yeni açıldı kusura bakmayın yazamadım. Afterburner'la baktım değerlere. Dediğim gibi CPU %50 civarlarında, GPU %100. Şimdi DSR ile 4K Full ayarlara aldım oyunu. %80'e düştü GPU kullanımı. CPU ise %60 civarlarına çıktı. FPS 40-70 arası oynuyor. DDU ile driveri sildim, tekrar yükledim.

Sorunun işlemci, ekran kartını besleyemiyor. Çözünürlük düştükçe FPS'nin çoğaldığı doğru ama bunu işleyebilecek bir işlemci de lazım. Sonuçta bunu yaparak yükü işlemciye bindiriyorsun. Senin aksine çözünürlüğü arttırıp yükü ekran kartına bindirmen lazım. Çünkü sisteminin güçlü parçası işlemci değil, ekran kartı. Oyun bazında konuşmak gerekirse ekran kartına yük bindirebilecek bütün ayarları ve uygulamaları yap. FPS'en az olsun ama ekran kartına yük binsin. 60 Hz bir mönitörde 60 üstü FPS alıyorsan ''AAA'' oyunları için bence yeterlidir.

Dediğim gibi 1080P yüksek ayarlarda GPU kullanımı 100 CPU 50.

2K-4K yüksek ayarlarda GPU kullanımı 80'e düşüyor işlemci 60-70 civarlarına çıkıyor.
Ben sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı