Çözüldü GTX 1080 ve Ryzen 5 1600 Düşük FPS Sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Abdullah Turan

Hectopat
Daha fazla  
Bundan yaklaşık 6-7 ay önce forumdaki arkadaşların da yardımıyla bir sistem oluşturup topladım. Ancak garip bir şekilde GTX 1080'i geçtim 1070 ve 1060 kadar zor FPS alıyorum. Oyun içi değerleri ve sistemi aşağıya yazıyorum.

Sistemim :
Sistemm.png

Ekstra Toshiba P300 1TB HDD.

Bunlarda oyun içi durum :
League of Legends:

Adsız.jpg

Battlefield 1:

batt.jpg

PUBG (Full çok düşük ayarlar sadece efekler ve kenar yumuşatma yüksek):

Adsız.jpg

PUBG'de FPS çok düşük gibi gelmedi ama sürekli takılıyor oyun. FPS 100'den 60'a düşüp tekrar 100'lere çıkıyor. GPU kullanımı takılma anında hep düşüyor sonra FPS ile beraber o da artıyor.

PUBG hariç diğer bütün oyunlar Ultrada. Monitörüm 1920x1080, 144Hz, 1 Ms.

Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm sanırım SSD'de sıkıntı var harddiske taşıyınca oyunu FPS normale döndü sadece takılmalar devam etti. Sonra 2K ve 4K deneyince takılmalarda bitti FPS de stabil 4K Ultra'da 40 düşük ayarlarda 60 civarında oldu 2K da 90 civarlarında takılma yok. Teşekkür ederim tekrar yardımlarınız için.
Banada garip geldi normalde bu sistemle onları ultra ayarda rahat bir şekilde oynarsın, bu düzenli olarakmı böyleydi sistem kurulduktan belli bir süre sonramı böyle oldu fps düşüntüleri vesayre?

DSR ile 2K çözünürlükte yüksek ayarlarda test edip sonuçları atar mısınız? BF1'deki değerleriniz normal, diğerlerinde ayar yükseltirseniz GPU kullanımı artar.

DSR ile 2K çözünürlükte yüksek ayarlarda test edip sonuçları atar mısınız? BF1'deki değerleriniz normal, diğerlerinde ayar yükseltirseniz GPU kullanımı artar.
Hocam gördüğümkadarıyla darboğaz yok ama LOL ve PUBG de ekran kartı kullanımı düşük farklı bir sorun var diye düşünüyorum.

League of Legends'ta çözünürlüğü DSR ile 1440p yaparak ağırlığı GPU'ya verebilirsiniz. Battlefield 1 için değerler normal. PUBG içinde ayarları Ultra yaparak stabil hale getirebilirsiniz. Ya da ayarlar Very Low olabilir ama DSR yaparak 2K'ya alıp oynayın. Bir fark olacağını düşünüyorum.

Lol de 2k deniyip sonuçlarını buraya atacağım.PUBG de ultrada fps daha stabil oluyor ama oyun çok ağırlaşıyor 50 60 fps alıyorum
O zaman dediğim gibi ayarlarınızı Low yapın. 2K yaparak deneyin. Bir umut yüksek FPS'te stabil oynarsınız. YouTube videolarını dahi kontrol ettim, FPS yüksek olsa dahi stabil drop yemeden oynayanlar var. Bu yazdıklarım çare olmazsa, Malware, virüs taraması yapabilirsiniz veya arka planda çalışan bir uygulama buna sebep oluyordur.

Bundan yaklaşık 6-7 ay önce forumdaki arkadaşların da yardımıyla bir sistem oluşturup topladım. Ancak garip bir şekilde GTX 1080'i geçtim 1070 ve 1060 kadar zor FPS alıyorum. Oyun içi değerleri ve sistemi aşağıya yazıyorum.

Sistemim :
Eki Görüntüle 293506

Ekstra Toshiba P300 1TB HDD.

Bunlarda oyun içi durum :
League of Legends:

Eki Görüntüle 293507

Battlefield 1:

Eki Görüntüle 293508

PUBG (Full çok düşük ayarlar sadece efekler ve kenar yumuşatma yüksek):

Eki Görüntüle 293512

PUBG'de FPS çok düşük gibi gelmedi ama sürekli takılıyor oyun. FPS 100'den 60'a düşüp tekrar 100'lere çıkıyor. GPU kullanımı takılma anında hep düşüyor sonra FPS ile beraber o da artıyor.

PUBG hariç diğer bütün oyunlar Ultrada. Monitörüm 1920x1080, 144Hz, 1 Ms.
Bir süredir araştırıyorum, birçok Ryzen kullanıcısı FPS drop. Saniyelik takılma. Düşük FPS. gibi sorunlar yaşayıp, bu forumda ve diğer forumlarda konu açmışlar. Sanırım Ryzen oyunlarda hala optimizasyon sağlayamamış. Bende Ryzen platformuna adım atmak adına AM4 tabanlı bir sistem kurup, giriş seviyesi bir işlemci alarak beklemeye koyulmuştum fakat fikrim değişecek sanırım. Konuyu takibe alıyorum, problemin çözümü varsa haberdar olabilmek için.

Lol'de 2k denedim ultra ve düşükte fakat 1080p ile arasında hiç bir fark olmadı sadece gpu kullanımı %10'dan %20'ye çıktı. Fps değerleri çok yakın.Pubg de ise 1080p ultrada denedim şehirlerde fps 50 civarında kasma hissediliyor. arazilerde 90 100 civarı sadece anlık 20-30 fps düşmeleri oluyor o da takılma yapıyor. En fazla anlamadığım 4k çözünürlükte yapsam 1024 de 1920x1080 de 2k da hep aynı fps alıyorum lol de.

Aklıma gelenleri sıralayayım. Bunlardan başka aklıma bir şey gelmiyor ne yazık ki.
SSD ve HDD'nizi kontrol ettirebilirsiniz. Belki HDD ile alakalı bir sorun olabilir.
Anakartınız için yeni bir BIOS sürümü çıkmış mı kontrol edin, varsa BIOS güncelleyin.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı