Gtx 1080 Zotac Özel Soğutmalı Model

Egehan Orçun

Kilopat
Daha fazla  
Yakın zamanda piyasaya sürülecek olan Gtx 1080'in referans modellerini görmüştük. Şimdiyse ekran kartı firmaları kendi özel soğutucularını görmeye başlıyoruz.

GTX 1080 PGF edition ismini alan ekran kartındaki PGF ibaresi ise yeni Zotac'ın yeni serisi olan "Prime Gamer Force".

Gtx 1080 PGF edition beklendiği gibi referans modellere göre daha yüksek saat hızlarında çalışmakta. Şimdilik tam olarak ne kadar olduğu bilinmese de 1607 MHz base ve 1733 MHz boost saat hızlarından çok daha yüksek olacağı tahmin ediliyor.

PCB'de kaliteli birleşenler kullanılmış. Örneğin Power Boost 2.0 kondansatörleri ile hız aşırtması yapıldığı taktirde çekirdeklerin daha stabil bir şekilde beslenmesi planlanıyor.

En dikkat çekici özelliklerinden biri ise çift 8 pin girişi olması. Bu, hız aşırtma yapan kullancılara daha fazla hız aşırtma alanı ve kontrolü verecektir. Ayrıca bazı hız aşırtma yardımcısı yenilikler yapılmış. Örneğin USB bağlantısı ile GPU'nun bazı özelliklerini kontrol edebileceğiz.

Fiyat olarak net bir bilgi olmasa da 699$ civarı bir fiyata satışa sunulması bekleniyor.

Bu da ekran kartının ufak bir görüntüsü.

1080.jpg

Çok şık olmuş kartlar ama zotac ismini duyunca kimse almak istemeyecektir :(

Çok şık olmuş kartlar ama zotac ismini duyunca kimse almak istemeyecektir :(

Aslında o bizim ülkemizde malum bazı sebeplerden kaynaklı. Yurt dışında sevilen ve tercih edilen bir markadır. Zotac şu an gayet kaliteli ürünler üretiyor ve hiç de azımsanmayacak kadar pazar payı var. Ayrıca farklı şekil ve performanslarda çok fazla modelde ekran kartı üretiyor ki bu çok cezbedici. Kısacası sizin dediğiniz olay vatandaşımızın kolayca manipüle edilebilmesinden ileri geliyor.

Mevcut ekran kartları içerisinde aynı model ASUS ve MSİ'ın üzerine tercih edilebilecek bir çok ürünü var. :)

Zotac yurt dışında o kadar sevilmiyor. Bunu AMP! serisinde görebiliriz. Voltajı çok düşük tutuyor (referans tasarım için bile) bu da uzun vadede stabiliteyi bozacaktır takılmalar olacaktır.
GTX 980 ExtremeGTX 980 Reference
Core CLK1291MHz1126MHz
Boost CLK1393MHz1216MHz
Memory Config4GB @ 256-bit
7200MHz CLK
4GB @ 256-bit
7010MHz CLK
GPUGM204 binned higherGM204
Voltage Limit1.212v
(theoretically 1.256v - 1.6v
if OC+ ever works).
1.256v
MSRP$610$550
[TBODY] [/TBODY]

Bu seride nasıl bir şeyle karşılaşacağız bilmiyorum. Voltajı az verirsen ne olur çok verirsen ne olur bunları açıklamama gerek yok soğutmasına güvenmediği için voltajı 1.212 ye kitlemiş.

Ülkemizde bir marka kötülendi mi kırk yıl imajı aynı kalır düzelmez yani burada bir kere kötüyse hep kötüdür mantığı var. Bunun dışında kaç tane faz olduğu biliniyor mu? Galax HOF, Evga Kingpin, MSI Lightning gibi modellerde güzel olacak gibi.

Zotac yurt dışında o kadar sevilmiyor. Bunu AMP! serisinde görebiliriz. Voltajı çok düşük tutuyor (referans tasarım için bile) bu da uzun vadede stabiliteyi bozacaktır takılmalar olacaktır.
GTX 980 ExtremeGTX 980 Reference
Core CLK1291MHz1126MHz
Boost CLK1393MHz1216MHz
Memory Config4GB @ 256-bit
7200MHz CLK
4GB @ 256-bit
7010MHz CLK
GPUGM204 binned higherGM204
Voltage Limit1.212v
(theoretically 1.256v - 1.6v
if OC+ ever works).
1.256v
MSRP$610$550
[TBODY] [/TBODY]

Bu yorumu hangi bilgiye dayanarak yaptınız?
AMP! Extreme'e kötü diyecek kadar talihsiz bir yorum yapmışsınız kaldırın bence. :)

Do Not Buy Zotac's GTX 980 Extreme - We Get Higher Overclocks on Reference | Benchmark
İngilizce'm o kadar kötü olmasına rağmen çok rahat anladım. Kaldırmama gerek yok buradaki bilgiye dayanarak bu yorumu yaptım.

Gösterdiğim listeyi de oradan aldım.

Son kullanıcı için olabilir benim için de AMP! serisi iyi olabilir. Fakat herhangi bir oyunu uzun süre oynadığımda takılma görmek istemem GTX 980 gibi bir kartta. O yüzden Zotac AMP! serisini tercih etmem.

Do Not Buy Zotac's GTX 980 Extreme - We Get Higher Overclocks on Reference | Benchmark
İngilizce'm o kadar kötü olmasına rağmen çok rahat anladım. Kaldırmama gerek yok buradaki bilgiye dayanarak bu yorumu yaptım.

Gösterdiğim listeyi de oradan aldım.

Son kullanıcı için olabilir benim için de AMP! serisi iyi olabilir. Fakat herhangi bir oyunu uzun süre oynadığımda takılma görmek istemem GTX 980 gibi bir kartta. O yüzden Zotac AMP! serisini tercih etmem.

Bu yazıya bakarak başarısız demek doğru değil. Ne istediğinize bağlı. Hız aşırtma yapmayı seviyorum diyorsanız başka ürünlere yönelmeniz gerekir. Normal kullanımda stabilite bozulması, takılmalar yaşamazsınız.

Bu üründeki sorun donanımsal değil. Voltaj ayarı ile ilgili. Bu konuda şikayetler mevcut.

Ancak fiyat olarak uygun ve saat hızları EVGA Classified kadar yüksek. Güzel bir f/p ürünü. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı