GTX 1080'de Coil Whine Vakaları Baş Gösterdi

GTX 970'de birlikte anılmaya başlanan coil whine problemleri bu sefer de GTX 1080 ile birlikte anılacak olabilir. Yorum yapmak için fazlasıyla erken fakat 2 farklı üreticinin kartlarında da coil whine problemlerinin olduğu gözüküyor. ( Gigabyte ve Evga )

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İyide belli bir akım geçiyor kart üzerinden elbette ses çıkaracak bu kart. Elektrik direklerinde de benzer bir durum yok mu?
Ayrıca coil whine denilen şey bildiğin kulak tırmalayan bir ses, bu videolarda sadece akım sesi var, coil whine değil.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Teknoloji cidden biraz da şans işi fakat coil whine ismi Nvidia ile fazla anılmaya başlandı.. Benim asıl merak ettiğim bu sorunun kaynağı kim ve neden 2 jenerasyondur çıkagelen bu sorun çözüme kavuşturulamıyor? Nvidia mı? 3.Parti firmalar mı? Yoksa daha farklı bir şey mi?

Şans işi gerçekten. Hiç vaka duymadığım GTX960'ta bana çıktı Coil Whine. Neyse ki öyle 100fps gibi değil de 500fps üzerinde geliyor ve kulağımı kasaya dayamazsam duymuyorum. Yine de olması hoş değil.

Umarım sadece 1080P'de bu sorun oluyordur sadece. Biz diyoruz 1080P'ye fazla diye (!).

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Farklı Güç kaynakları da Coil Whine'a sebep oluyor diyenlere anlam veremiyorum. GTX 1080 gibi veya GTX 1070 gibi kartları alıp da Han Çin Çon, Yon Çin Çon gibi markların güç kaynaklarında kullanacaklarını düşünmeyin. O kartları kullanan kişilerin en az kullandığı marka ve verimliliği Cooler Master, Corsair ve Seasonic gibi markaların en az 80+ Gold sertifikalıdır.
"GTX 1080 + Han Çin Çon." Bunu kullanacak halleri yok.
"GTX 1080 + Seasonic X-850 80+ GOLD Sertifikalı." Bunu kullanacaklar.

Farklı Güç kaynakları da Coil Whine'a sebep oluyor diyenlere anlam veremiyorum. GTX 1080 gibi veya GTX 1070 gibi kartları alıp da Han Çin Çon, Yon Çin Çon gibi markların güç kaynaklarında kullanacaklarını düşünmeyin. O kartları kullanan kişilerin en az kullandığı marka ve verimliliği Cooler Master, Corsair ve Seasonic gibi markaların en az 80+ Gold sertifikalıdır.
"GTX 1080 + Han Çin Çon." Bunu kullanacak halleri yok.
"GTX 1080 + Seasonic X-850 80+ GOLD Sertifikalı." Bunu kullanacaklar.
GTX1080 kullanan kimse gidip de Everest almayacak doğru diyorsunuz. Ancak herkes gidip de en kalitelisinden almayacak. 500-600W'lık 80+ PSU'ları da kullanabilirler. PSU'nun CW'ye etkisi var ki Ali Abi'ler de PSU'larla test ediyorlar. Belki bir markanın bir PSU'sunda bu sorun vardır. Bilemeyiz. Sonuçları göreceğiz.

GTX1080 kullanan kimse gidip de Everest almayacak doğru diyorsunuz. Ancak herkes gidip de en kalitelisinden almayacak. 500-600W'lık 80+ PSU'ları da kullanabilirler. PSU'nun CW'ye etkisi var ki Ali Abi'ler de PSU'larla test ediyorlar. Belki bir markanın bir PSU'sunda bu sorun vardır. Bilemeyiz. Sonuçları göreceğiz.
En kalitesi dediğin 80+ Titanyum sertifikalı oluyor. Her neyse konuya gelelim. Neden hep Nvidia'dan şikayetçi olunuyor Coil Whine sorununda. Çünkü Kaliteli Bobinler kullanmayı bırakmışlar. GTX 900 serisi gibi yeni nesil ile başlayıp Pascal ile devam eden Nvidia neyi amaçlıyor anlamadım. PSU'nun etkisini çok fazla olduğunu düşünmeyin derim. İş Kartı geliştiren Firmada bitiyor. Yani Nvidia'da. Yani AMD'de.

En kalitesi dediğin 80+ Titanyum sertifikalı oluyor. Her neyse konuya gelelim. Neden hep Nvidia'dan şikayetçi olunuyor Coil Whine sorununda. Çünkü Kaliteli Bobinler kullanmayı bırakmışlar. GTX 900 serisi gibi yeni nesil ile başlayıp Pascal ile devam eden Nvidia neyi amaçlıyor anlamadım. PSU'nun etkisini çok fazla olduğunu düşünmeyin derim. İş Kartı geliştiren Firmada bitiyor. Yani Nvidia'da. Yani AMD'de.
Doğru diyorsunuz. Çünkü Nvidia'da çok rastlanır oldu. Yani Nvidia neyi amaçlıyor anlayamıyorum. O kadar uğraştığın, teknolojiler geliştirdiğin ürününü bobin yüzünden milletten soğutuyorsun, ağzımıza sakız oluyorsun. Nvidia GameWorks gibi teknolojiler benim gibi geliştiricileri cezbediyor ve GTX1070 kart alası geliyor insanın. Ama G-Sync monitörlerin yüksek fiyatı yüzünden ve bu CW korkusu yüzünden insan çok şüpheci davranıyor. Karşı tarafta ise GameWorks gibi teknolojilerin olmaması çok büyük dezavantaj ama FreeSync monitörlerin düşük fiyatlı olması ve sorunsuz ve ucuz ekran kartı yapmaları insanı cezbediyor. İnsanlarla dalga geçiyor resmen Nvidia.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı