GTX 1080Ti Oyuna Girince Donma ve Kapanma Sorunu

Warmonster

Decapat
Öncelikle merhabalar arkadaşlar. Ben yaklaşık 4 ay kadar önce ikinci el olarak inno3d marka gtx1080ti 3x aldım. 1 ay kadar sorunsuz kullandım Metro Exodusu bitirmiştim falan hatta. Güç kaynağım yetersiz olduğundan dolayı msi afterburner'dan powerlimit'i %49'a çekmiştim. Çünkü %100de kapanıyordu. Sonra 1 ay kadar kullandıktan sonra yine ikinci bir güç kaynağı aldım CX850M diye bir güç kaynağıydı. Maalesef güç kaynağı arızalıydı ve koku yaptı ve en sonunda bir daha çalışmamak üzere üzerinden kokular çıkararak yandı ben de iade ettim aldığım arkadaşa. Az sonra belirteceğim sorun ilk olarak bu CX850M güç kaynağının içinden tıkırtı gelmesi üzerine kasanın yan kapağı açıkken yavaşça üzerine vurmam sonucunda başladı. O gün bayağı bi uğraştım fakat çözemedim. Sorunun yazılımsal olduğunu düşünerek eski driver'ları kurmayı denedim fakat sorun çözülmedi. Sorunum şu herhangi bir oyuna girdikten aşağı yukarı 5 dakika sonra ekranda mavi mor kırmızı noktalar çıkıyor, donuyor ve uygulama kapanıyor. İnternetten baktığım kadarıyla bunlara artifact deniyor. Garantisi hazirana kadar devam ediyormuş fakat garantisi ile iletişime geçtiğimde fatura olmadan birşey yapamayacaklarını belirttiler. İkinci el alırken satan eleman fatura yok maalesef. Ben ısrar edince garantisi yok gibi düşünün ozaman demişti. İnternetten araştırdığım kadarıyla bazı insanların ekran kartlarının bellekleri aşırı ısındığı için benim yaşadığım soruna benzer ama ekranda daha değişik şekiller çıkarak aynı sorunu yaşıyormuş fakat sorunun kaynağını bulamadım. Yabancı kaynaklardan baktığım kadarıyla bazıları overclock yerine downclock yaparsan çözülür demişler fakat sorunumu çözmedi. Yardımcı olursanız sevinirim.
20190505_154430.jpg

Edit: Memory Clock'u 502mhz düşürüp fanı %100'e çekince sorun hala yaşanmadı normalde 5dk kadar oynarken giderdi şuan 15dk oldu hala sorunu yaşamadım ama yaşayacakmışım gibime geliyor

391645

Sorun devam ediyor arkadaşlar

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı