GTX 1650 düşük GPU kullanımı

baranyetgin

Hectopat
Sistemim:
Ryzen 5 4600H.
8 GB 3200 MHz RAM.
GTX 1650.
V-Sync açık değil.
WHQL sürücüler yüklü, gerekli NVIDIA ayarları yapılmış güncel ve orijinal Windows.

Sorunum şu: CS:GO en düşük ayarlarda ekran kartı kullanımım böyle. En yüksek ayarda böyle. Ama ne yapsam ne etsem FPS ortalama 160. dediğim gibi V-Sync yok, FPS Max 0.

Aynı sorun Valorant'ta da var ortalama 130 FPS alıyorum. En düşükte de en yüksekte de sadece GPU kullanımı değişiyor ama tüm sabiteleme ayarlarını devre dışı bıraktım.

Örneğin; Ultra Witcher 3 ve destansı Fortnite da ekran kartı kullanımı %100 oluyor. Ama dediğim gibi oyunlarda düşük ayarlarda sanki ekran kartının % belli bir değeri kullanılması gibi bir kota oluşuyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (9).png
    Ekran Görüntüsü (9).png
    917,4 KB · Görüntüleme: 117
  • Ekran Görüntüsü (10).png
    Ekran Görüntüsü (10).png
    920,9 KB · Görüntüleme: 115
Sorunum şu: CS:GO en düşük ayarlarda ekran kartı kullanımım böyle. En yüksek ayarda böyle. Ama ne yapsam ne etsem FPS ortalama 160. dediğim gibi V-Sync yok, FPS Max 0.

Aynı sorun Valorant'ta da var ortalama 130 FPS alıyorum. En düşükte de en yüksekte de sadece GPU kullanımı değişiyor ama tüm sabiteleme ayarlarını devre dışı bıraktım.
Bunun sebepleri
1- Değerlere bakmak için oyunu alta alıyorsunuz. Bu da kullanımı düşürüyor geçici sürelik.
2- CS:GO ve Valorant işlemci kullanan oyunlardır. Ekran kartı yerine işlemciyi kullanırlar.

Bunun sebepleri.
1- Değerlere bakmak için oyunu alta alıyorsunuz. Bu da kullanımı düşürüyor geçici sürelik.
2- CS:GO ve Valorant işlemci kullanan oyunlardır. Ekran kartı yerine işlemciyi kullanırlar.

Afterburner'de de aynı şekilde gösteriyor. Ayrıca alta aldığım zaman değil, 2 saatlik oynayışta aynı değerler. Ani düşüş yok. Ryzen 5 4600H 1650'ye göre çok güçlü bir işlemci zaten. Darboğaz durumu yok. Çoklu CPU kullanımı açık.

Afterburner'de de aynı şekilde gösteriyor. Ayrıca alta aldığım zaman değil, 2 saatlik oynayışta aynı değerler. Ani düşüş yok. Ryzen 5 4600H 1650'ye göre çok güçlü bir işlemci zaten. Darboğaz durumu yok. Çoklu CPU kullanımı açık.
İşlemci kullanımları kaç? Dediğim gibi bu oyunlar işlemciyi daha çok kullanan oyunlar.

Tek çekirdek performansı işlemcilerin çok yüksek olmadığından oluyor ve yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ekran kartını çok kullanmıyorlar.

Orada da yanlış cevaplamışlar. Bir çözüm bulamadım henüz forumda.
İşlemci kullanımları kaç? Dediğim gibi bu oyunlar işlemciyi daha çok kullanan oyunlar.

%30 civarı. Fortnite ve Witcher'da ise ekran kartı %100 kullanılırken %50 civarı.

Tek çekirdek performansı işlemcilerin çok yüksek olmadığından oluyor ve yukarıdaki arkadaşın dediği gibi ekran kartını çok kullanmıyorlar.

Ryzen 5 4600H ve GTX 1650'nin Valorant'ta 140 FPS almasının nedeninin bu olduğunu düşünmüyorum. Bu değerlere hurdalıktan toplayacağım bilgisayar bile ulaşır. Sorun düşük ayarlarda ekran kartı kullanımının da düşük olması. Ama bu darboğaz ile alakalı değil. Çünkü Ultra'da 180 alıyorum e. K kullanımı %80 en düşük ayarlarda aynı FPS 180 alıyorum kullanım %30 herhangi bir sabitleme açık değil çünkü hani şu ölüm sahneleri falan oralarda 310 fırlıyor. Durum sanki e. K kullanımının düşük ayarlarda sınırlandırılması gibi bir şey.
Normal kullanımlar. Bir sorun yok.

Evet işlemci kullanımı olarak bir sorun yok zaten. Sorun ekran kartı kullanımı.

Yeni konular

Geri
Yukarı