GTX 1650 Dying Light düşük GPU kullanımı

İşletim sistemi
Windows 10

Daryl1dx

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi geceler arkadaşlar. Oyunu daha 1 saat evvel yüksek ayarlarda +60 FPS ile oynayabiliyorken, bilgisayarımı kapatıp bir müddet sonra açtığımda oyunda FPS değerleri yerlerdeydi. Bildiğiniz 10 ila 20 arası FPS alabiliyordum. Biraz araştırdım, bütün GTX 1650 kullanıcıları bu sorun ile karşılaşıyormuş. NVIDIA resmi forumundan birisi NVIDIA kontrol paneli üzerinden "Adaptive V-Sync" açması gerektiğini ve bu sayede sorunun çözüleceğinden bahsetmiş. BAHSETTTİĞİM KONU fakat ben bu ayarı bulamadım. Daha doğrusu şu anki güncel NVIDIA sürücünde yok sanırım. Bu duruma ne yapmamı önerirsiniz? Bütün önerilerinize ve yardımınıza açığım. Sistemim;
- NVIDIA GTX 1650 4 GB.
- Intel i5 9300H.
- DDR4 16 GB RAM.
Oyun içi ekran görüntüsü ve sıcaklık değerleri ise (FPS değerine ve GPU sıcaklığına dikkat lütfen :D) bu arada oyunu Steam üzerinden oynuyorum. Güncel sürümdür.

DyingLight.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Ultra ayarlarda da aynısı oluyor maalesef. Ama bekleyin, ayarları Ultra'ya alıp, değerlerimi ekran görüntüsü atacağım hocam.

Buyurun hocam. Sanırım bu konuda yapılacak bir şey yok. İnternette araştırdığımda benim gibi birçok oyuncu bu hata ile karşılaşmış. (GTX 1650 kullanıcıları)

Eki Görüntüle 871611

FPS'inizi sabitleyen bir ayar var. Dying Light'ın ayar dosyasını silin. DDU ile ekran kartınızın sürücüsünü yeniden yükleyin.
RAM hızı neden o kadar düşük bu arada?

FPS'inizi sabitleyen bir ayar var. Dying Light'ın ayar dosyasını silin. DDU ile ekran kartınızın sürücüsünü yeniden yükleyin.
RAM hızı neden o kadar düşük bu arada?
Anlamadım hocam. Cidden bu konularda bilgim zayıf. 16 GB Ram'i oysa geçen haftalarda yeni almıştım. Hatalı mı sizce ?

Hocam ram hariç diğer dediklerinizi hemen yapacağım. Ram konusunda ise, garantiye yollamamı önerir misiniz?
RAM'lerin çok düşük frekansta çalışıyor nedenini bilmiyorum. İnternetten Dying Light'ın ayar dosyası nerdeymiş onu bul ve sil. Oyuna girdiğinde dosya yeniden oluşturulur merak etme. Düzelmezse bu rehberi uygula. DDU ile Sürücü Kaldırma Rehberi | Technopat Sosyal
Hocam bayağı bi garip olacak, ayarların hepsini düşük ya da yükseltmeme rağmen şu an oyun dosyalarınıı silip, oyuna girdiğimde sorunum düzeldi. Cidden daha önce nasıl aklıma gelmedi anlamadım. Teşekkür ederim. Ama hala merak etmiyor değilim... (Sadece Mause-Lag sorunu kaldu şuan. Onu da "Dikey Senkranizasyon ve Keskinliğin arttır ayarlarını kaldırırsam çözeceğime inanıyorum.)
1612823237188.png

Son düzenleme:
Dostum sistem özelliklerimiz tamamen aynı. Nasıl çözüm buldun lütfen paylaşır mısın?
Hocam tam olarak çözdüm denilmez aslında. Oyun kayır dosyalarını sildim ve oyuna girdim. Bu sayede 80 FPS değerlerine kadar çıktı. Ancak belli bir süre sonra tekrardan ekran kartı kullanım yüzdesi çok düşüyor ve FPS değerleri azalıyor.
Biraz araştırmalarım sonucu, bizim sistemimizle aynı olan bütün oyuncularda varmış bu sorun. Oyun ticket sistemine yazdım. Yakın zamanda mail üzerinden geri dönecektirler. Elde tutulur bir çözüm yolu sunarlarsa mutlaka buraya yazarım.
Dostum sistem özelliklerimiz tamamen aynı. Nasıl çözüm buldun lütfen paylaşır mısın?
Hocam ufak bir güncelleme, az önce mail üzerinden yanıt verdiler. Ben de deneyeceğim. Umarım faydasını görürüz.
1612959817833.png

Vermiş oldukları CMD kodu ektedir.

Hocam anlamadığım şey, ekran kartı ayarlamızdan yüksek performans moduna mı yoksa yüksek güç (pil modu) mı almamız gerektiğini söylüyor. Eğer yüksek güce alırsak neden? Yüksek performansta daha etkili olmaz mı?

Hocam tam olarak çözdüm denilmez aslında. Oyun kayır dosyalarını sildim ve oyuna girdim. Bu sayede 80 FPS değerlerine kadar çıktı. Ancak belli bir süre sonra tekrardan ekran kartı kullanım yüzdesi çok düşüyor ve FPS değerleri azalıyor.
Biraz araştırmalarım sonucu, bizim sistemimizle aynı olan bütün oyuncularda varmış bu sorun. Oyun ticket sistemine yazdım. Yakın zamanda mail üzerinden geri dönecektirler. Elde tutulur bir çözüm yolu sunarlarsa mutlaka buraya yazarım.

Hocam ufak bir güncelleme, az önce mail üzerinden yanıt verdiler. Ben de deneyeceğim. Umarım faydasını görürüz.
Eki Görüntüle 873598
Vermiş oldukları CMD kodu ektedir.
Ayriyeten ben hiçbir şey yapmadım sadece steamden oyun dosyalarını doğruladım ve fps sorunu halloldu, ilginçtir.

Yeni konular

Geri
Yukarı