GTX 1650 ile Minecraft'ta düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

ArderZ

Centipat
Daha fazla  
Merhabalar, cihazım yeni garantiden geldi ve oynamak için Minecraft oyununu indirdim fakat bir türlü düzgün FPS alamadım. En yüksek 113 FPS'yi gördüm. Biraz yürüyüp koşunca tekrar 40 FPS'lere kadar düşüyor, kasma oluyor. Çözümünü bilen arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

Cihazımın özellikleri: ASUS TUF (Ryzen 5 3550 H, GTX1650, 8 GB RAM, 1TB HDD, 256 SSD)

Not: Orijinal Minecraft kullanıyorum.

Ne yapabilirim ne önerirsiniz ?
Cidden bu durum canımı çok sıkıyor eski bilgisayarımla o kadar rahat oynarken yeni güçlü bilgisayarla düşük fps almak üzüyor insanı.
Sodium u kurup dener misiniz ? (Bilmiyorsanız sodium da optifine gibi bir mod ama bu işi daha iyi yapıyor.Eğer sorununuz çözülürse bu minecraft java sürümünün leş gibi optimizasyonundan kaynaklanıyor.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sodium u kurup dener misiniz ? (Bilmiyorsanız sodium da optifine gibi bir mod ama bu işi daha iyi yapıyor.Eğer sorununuz çözülürse bu minecraft java sürümünün leş gibi optimizasyonundan kaynaklanıyor.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam yardımınız için teşekkür ederim. Fakat mod kurmadan halletmek istiyorum.

Hocam yardımınız için teşekkür ederim. Fakat mod kurmadan halletmek istiyorum.
Hocam illa mod kurmak istemiyorsanız bios dan dahili grafik birimini kapatmayı deneyin yada fişte takılı oynamıyorsanız fişe takıp oynamayı deneyin.Verdiğim mod oyuna ekran kartı kullanımını arttırıp optimizasyonu iyileştiriyor. Herhangi bir server a girerken kullanabilirsiniz hiçbir anticheat plugini hile olarak algılamıyor.Yani bu modu kullanmanızı öneririm banlanma riskiniz yok.Tabi eğer içinizde öyle bir şüphe varsa.

Bana da yardımcı olur musunuz 1.8.9 da CraftRise lancuher adında lancuherde 200 FPS sabit alıyor sabitleyici açok değil ve kötü ayarlarda olmama rağmen FPS çok kötü.
Laptop ASUS TUF Gaming F15.

Bana da yardımcı olur musunuz 1.8.9 da CraftRise lancuher adında lancuherde 200 FPS sabit alıyor sabitleyici açok değil ve kötü ayarlarda olmama rağmen FPS çok kötü.

Dostum eğer konu açarsan, kurallar gereği daha iyi yardımcı oluruz.

Hocam bende aynı sorundan muzdariptim. Öncelikle laptopumun işlemcisi aşırı ısınıyordu Ryzen Controller programını kullanarak o sorunu büyük ölçüde çözdüm. İkinci olarak laptopuma +8 GB RAM yükseltmesi yaptım. Minecraft'ta verdiğim RAM miktarını 8 GB RAM'e çıkardım bu sayede hem düşük FPS hem de anlık FPS düşüşü sorunlarım çözüldü.

Hocam bende aynı sorundan muzdariptim. Öncelikle laptopumun işlemcisi aşırı ısınıyordu Ryzen Controller programını kullanarak o sorunu büyük ölçüde çözdüm. İkinci olarak laptopuma +8 GB RAM yükseltmesi yaptım. Minecraft'ta verdiğim RAM miktarını 8 GB RAM'e çıkardım bu sayede hem düşük FPS hem de anlık FPS düşüşü sorunlarım çözüldü.

Ryzen maalesef kullanmıyorum ve NVIDIA nında öyle bir programı var mı bilmiyorum. GeForce Experience'da FPS düşürücek her şeyi kapattım whisper modu kapattım V-Sync (yanlış yazdıysam kusura bakmayın) bilgisayarım yeni olduğu için şu an bir takviye yapmam çok da doğru olmaz ama ciddi bir FPS düşüklüğü veya droplanmalar olursa takviye yaparım bu arada eğer NVIDIA'nın Ryzen gibi bir programı verse söyleyebilir misiniz?

Ryzen maalesef kullanmıyorum ve NVIDIA nında öyle bir programı var mı bilmiyorum. GeForce Experience'da FPS düşürücek her şeyi kapattım whisper modu kapattım V-Sync (yanlış yazdıysam kusura bakmayın) bilgisayarım yeni olduğu için şu an bir takviye yapmam çok da doğru olmaz ama ciddi bir FPS düşüklüğü veya droplanmalar olursa takviye yaparım bu arada eğer NVIDIA'nın Ryzen gibi bir programı verse söyleyebilir misiniz?
Hocam oyun sırasında ram kullanımına, işlemci ve ekran kartı sıcaklığına bakabilir misiniz? Bunun dışında 8gb raminiz var sanırım minecrafta 3 veya 4 gb ram vermeyi deneyin. Not: kullanılabilir raminiz 3.9 veya 4 arası geziyorsa 3 verin

Geri
Yukarı