GTX 1650 sistemde oyunlarda GPU kullanımı düşük

Düşük FPS alıyorum oyunlarda GPU kullanımı yukarı çıkmıyor sistemim. GTX 1650 4 GB GDDR6. i3 10100F. 8 GB RAM CPU %85 ve altına inmezken GPU ise %50 üstüne çıkmıyor. Ne yaptıysam olmadı. Çözünürlük yüzünden diyen var. 1366x768 monitörüm var 1920x1080 olan başka bir monitörde denedim yine aynı oldu. RAM yetersiz dediler YouTube'da çok örneği var daha iyi sonuç alan ki arkadaşımda almıştı bu sistemden. Onda herhangi bir sorun yok yardımcı olursan sevinirim saçmalık ya her oyunda geçerli.

Dosya Ekleri

• 1644608493760.png
    1644608493760.png
    1,2 MB · Görüntüleme: 40
RAM'i 2x8 yaparsan sorun düzelir. Oynadığın oyun 8 GB üzeri RAM kullanıyor. Ayrıca çift kanal RAM daha iyi performans veriyor. GPU kullanımı düzene girer.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videodaki FPS ve GPU kullanımına bak.

YouTube üzerinden testlere bakarken altta yazılan sisteme de iyi bakmak lazım. 2x8 RAM olabilir, 2X4 RAM olabilir. 2x4 GB RAM ile 1x8'de olduğundan daha iyi sonuç alırsın.

Ayrıca çözünürlük yükseldikçe ekran kartına binen yük artar, işlemci rahatlar. Düşük çözünürlükte durumun tam tersi geçerli. RAM eksiği varken bunu test etmen çok mümkün değil.

Son düzenleme:
RAM'i 2x8 yaparsan sorun düzelir. Oynadığın oyun 8 GB üzeri RAM kullanıyor. Ayrıca çift kanal RAM daha iyi performans veriyor. GPU kullanımı düzene girer.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Videodaki FPS ve GPU kullanımına bak.

YouTube üzerinden testlere bakarken altta yazılan sisteme de iyi bakmak lazım. 2x8 RAM olabilir, 2x4 RAM olabilir. 2x4 GB RAM ile 1x8'de olduğundan daha iyi sonuç alırsın.

Ayrıca çözünürlük yükseldikçe ekran kartına binen yük artar, işlemci rahatlar. Düşük çözünürlükte durumun tam tersi geçerli. RAM eksiği varken bunu test etmen çok mümkün değil.

İyi de arkadaşımda neredeyse aynı sistem var R3 1200 GTX 1650 var ve 1366x768 monitörü var rahatlıkla oynuyor saçma bence ki YouTube'da cok örneği var düşük çözünürlükte 8 GB RAM ile yüksek performans başka bir şeyi olması gerek.
BIOS ayarlarını default yapıp bir daha neder misin?

Yardımcı olabilir misin?

Ben de diyorum ki, videolarda öyle diyorsun ya, ben sana son derece açıklayıcı bir video attım. Sen hala öyle olmadığını ve farklı insanların daha iyi sonuç aldığını söylüyorsun. Öyleyse bir paylaş o videolara da bakalım. İkimizden birinin atladığı bir detay olabilir.

Ben de diyorum ki, videolarda öyle diyorsun ya, ben sana son derece açıklayıcı bir video attım. Sen hala öyle olmadığını ve farklı insanların daha iyi sonuç aldığını söylüyorsun. Öyleyse bir paylaş o videolara da bakalım. İkimizden birinin atladığı bir detay olabilir.

Bu videoda da çift kanal RAM kullanılmış. Sen de oyun içi değerlere RAM, işlemci frekansı, ısı değerleri gibi detayları eklersen RAM harici bir sorun var mı daha detaylı bakmış oluruz.

Geri
Yukarı