Çözüldü GTX 1650 Super GTA 5 akıcı değil

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

Sco_rpion

Decapat
Yer
Los Santos
Daha fazla  
Meslek
Yancı
Selam. 2, 3 ay önce aynı bilgisayarda GTA 5 oyunu gayet akıcı 60FPS V-Sync açık oynanıyordu. Oyunu silip tekrar yüklemiştim fakat artık oyun V-Sync açsam da kapasam da aşırı kasıyor gibi duruyor. Orta-High ayarlar 85-80 FPS arası oyun oynanmayacak durumda. Her yolu denedim tüm driverlar güncel, sistem de teknik arıza yok garip olan şey eskiden akıcı olan şey artık niye değil? Monitör 1440*900 çözünürlük ve 60Hz ben OC'layarak 75 yapmıştım oyunu. 60Hz de oynasam 75Hz de oynasam akıcı değil. 10FPS gibi aynı. Ekrandan mı kaynaklı sizce sorun? Yoksa başka bir şey var mıdır?

Sistem:
i3-9100F
GTX 1650 Super.
8 GB RAM 2400MHz.
H310 anakart.
480 GB SSD.

Çözüm

1620823527226.png

Ölçeklendirme ayarını GPU'dan ekran yaptım Black bar sorunu da kalktı.
Windows KB5000842, KB5001330 ve KB5001337 güncellemelerini kaldırıp deneyebilirsin gta5 ile ilgili raporlanmış bir sorun gözükmüyor ama neden olmasın sonuçta diğer rockstar oyunlarını etkiliyor. Hâlâ olmuyorsa yükleme sırasında bir problem meydana gelmiş olma ihtimali yüksek. Başka oyunlarda herhangi bir problem olmuyorsa oyunu silip tekrar yüklemeni öneririm. Bir diğer konu ekran kartı driver'ında olabilir. Hatta bunu daha önce denemen daha iyi olur. Driverı DDU ile kaldırarak tekrar yüklermisin ?
DDU ile kaldırıp yükledim aynı hala sorun. Silip yüklemek çok zahmetli iş 8 megabit download la ;)
Kanka eğer Ultra ayarlarda oynuyorsan RAM'den dolayı olabilir önceden olmuyordu dediğinde ise GTA 5'e gelen güncellemeler yüzünden olabilir bir normal ayarlarda dene aynısı olacak mı?
her ayarı denedim aynı
Yeni Windows güncellemesi ile ilgili olabilir KB5000842 ve KB5001330 güncellemelerini kaldırabilirsiniz
Yarın denicem.

Selam. 2, 3 ay önce aynı bilgisayarda GTA 5 oyunu gayet akıcı 60FPS V-Sync açık oynanıyordu. Oyunu silip tekrar yüklemiştim fakat artık oyun V-Sync açsam da kapasam da aşırı kasıyor gibi duruyor. Orta-High ayarlar 85-80 FPS arası oyun oynanmayacak durumda. Her yolu denedim tüm driverlar güncel, sistem de teknik arıza yok garip olan şey eskiden akıcı olan şey artık niye değil? Monitör 1440*900 çözünürlük ve 60Hz ben OC'layarak 75 yapmıştım oyunu. 60Hz de oynasam 75Hz de oynasam akıcı değil. 10FPS gibi aynı. Ekrandan mı kaynaklı sizce sorun? Yoksa başka bir şey var mıdır?

Sistem:
i3-9100F
GTX 1650 Super.
8 GB RAM 2400MHz.
H310 anakart.
480 GB SSD.

Hocam MSI Afterburner'da test ettim ve ortalama 7000-7100 MB civarı bir RAM kullanımı var Very High ayarlarda ve 75 Hz monitörle oynuyorum ve V-Sync açık Epic Games'te çok fazla FPS düşmesi yemeden oynanıyor ancak FiveM tarzı multiplayer sunucularda oynarken FPS 58'lere düşüyor.

Benim sorunum FPS düşüşü değilki, FPS gayet iyi fakat akıcı değil.

Arkadaşlar benim sorun FPS düşmesi ya da düşüklüğü değil, Ultra ayarda 85 FPS de oynayabiliyorum ama kasıyor hissiyatı veriyor garip olan önceden böyle değildi ne olduysa format attıktan sonra yükleyince oldu bu sorun.

Bende öyle düşünüyorum oyunu 1080p yapınca GPU usage artıyor oyun daha stabil oluyor keşke alabilsem 1080p şu sorunlardan kurtulsam.

Kasıyor gibi gözükmesinin sebebi kareler arası milisaniyelik gecikmeden kaynaklanıyordur, 10 milisaniyede çıkan kare ile 1 milisaniyede çıkan kare arasında fark var bu yüzden kasıyor gibi gözüküyor.

Çözüm varmı peki ?
Kasıyor gibi gözükmesinin sebebi kareler arası milisaniyelik gecikmeden kaynaklanıyordur, 10 milisaniyede çıkan kare ile 1 milisaniyede çıkan kare arasında fark var bu yüzden kasıyor gibi gözüküyor
KB50001330'u kaldırıp KB5000842'ye dön. Sorun devam ederse KB5000842 yide kaldır.
Sonu 842 yle biten bir güncelleme gözükmüyor.

Sistem düşük ekran kartı yüksekse tabii oynar.

Sistem:
i3-9100F
GTX 1650 Super.
8 GB RAM 2400MHz.
H310 anakart.
480 GB SSD.

Sistem:
i3-9100F
GTX 1650 Super.
8 GB RAM 2400MHz.
H310 anakart.
480 GB SSD.
Kaldırır ama 10 FPS gibi geliyorsa monitör değiştirmeni öneririm 1080p ve 144hz bir monitörle daha akıcı oynayabilirsin gibi geliyor

Ekrandan kaynaklıdır. Ufotest yazıp bir test yap eğer en üstteki 60Hz yazan ufo akıcı gidiyor ise sıkıntı yoktur fakat arkasında iz bırakarak gidiyorsa monitörden kaynaklıdır.

Hocam o anisotrefic filteringi unuttum şimdi x16 olanı düşürün x2 x4 lere öyle deneyin birde.

Geri
Yukarı