GTX 1650 Super oyunlarda ani performans düşüşü

İşletim sistemi
Windows 10

kemal çağlar

Kilopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul Bayrampaşa
Daha fazla  
Meslek
Üniversite Öğrencisi
RAM
16 GB
SSD veya HDD modeli
ADATA 500GB SSD
Ekran kartı
GTX 1650 SUPER
Anakart
msı h310m pro vdh plus
İşlemci
İ3 9100f
Merhaba arkadaşlar kolay gelsin. İyi akşamlar.
Sistemim;
  • 500W PSU.
  • i3-9100F
  • MSI GTX1650 Super.
  • 16 GB HyperX RAM.
Monitör olarak 165 Hz Full HD bir monitör kullanıyorum.
Bu sistemle Call of Duty Modern Warfare, Dying Light, The Forest gibi oyunları oynuyorum. Bu oyunları normalde 1920x1080 ve yüksek ayarlarda 90-100 FPS ortalama ile oynuyordum. Şu anda 720p en düşük ayarda bile aşırı şekilde kasarak oynayabiliyorum. Bildiğiniz 10 FPS. Bu performans düşüklüğünün sebebini anlayamadım. Sürücülerim güncel, sıcaklık değerleri normal. Herhangi bir güç problemi de yaşamadım. Stres testi yaptım ama bir sorun yok. Her şey gayet normal. Neden böyle oluyor yardımcı olur musunuz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemim;
  • 500W PSU.
  • i3-9100F
  • MSI GTX1650 Super.
  • 16 GB HyperX RAM.
Bu sistemle Call of Duty Modern Warfare, Dying Light, The Forest gibi oyunları oynuyorum. Bu oyunları normalde 1920x1080 ve yüksek ayarlarda 90-100 FPS ortalama ile oynuyordum. Şu anda 720p en düşük ayarda bile aşırı şekilde kasarak oynayabiliyorum. Bildiğiniz 10 FPS. Bu performans düşüklüğünün sebebini anlayamadım. Sürücülerim güncel, sıcaklık değerleri normal. Herhangi bir güç problemi de yaşamadım. Stres testi yaptım ama bir sorun yok. Her şey gayet normal. Neden böyle oluyor yardımcı olur musunuz?
Hocam MSI Afterburner ile ekran kartı ve işlemci hızlarınızı oyundayken kontrol ettiniz mi?

Anlık olarak mı düşüyor yoksa hep mi düşük FPS veriyor. Ayarları olabildiğince yukarı çekip yükü ekran kartına yüklemeye çalışın.

Sistemim;
  • 500W PSU.
  • i3-9100F
  • MSI GTX1650 Super.
  • 16 GB HyperX RAM.

Sıcaklıkları kontrol edin ve virüs taraması yapın.

i3 9100F güçsüz bir işlemci. 720p'de muhtemelen darboğaz oluyordur. Oyun içindeki kullanım yüzdelerini ve MHz değerlerini de kontrol edin.

Önceden 90-100 FPS gibi alınan değerlerden 10 FPS'lere düşüşüşün sebebi darboğaz veya güncellemeler değil. Daha önceden ne alıyorsa şimdi de sistemin temiz ve optimize çalıştığı varsayıldığında üç aşağı beş yukarı onu alması gerekiyor. Benzer özelliklerde yedek bir sistemim var (i5-7500 + GTX 1060 6GB OC), güncel olarak bu söylediğiniz oyunlar dahil herhangi bir sorun yaşamıyor, sistemsel olarak bir aksaklık var ama nedir ne değildir bilmiyoruz. Belki işlemci alev alıyordur veya başka bir yerde aksaklık vardır kim bilir? Bu noktada diğer arkadaşların belirttiği gibi MSI Afterburner üzerinden CPU/GPU kullanım sıcaklık/çalışma frekansı/kullanım gibi parametreleri aktif hale getirerek sorunu yaşadığın vakit buradan görsel veya video destekli bir şekilde atabilirsen iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı