GTX 1650 Super ve R3 3100 Darboğaz Yapıyor

Swarthy03

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 6 ay önce yeni bir bilgisayar aldım ve denemek için güçlü oyunlar yükledim. Güçlü oyunların hepsinde FPS drop sorunu yaşıyordum. Bunun HDD'den kaynaklandığını düşündüm çünkü HDD'm eskiydi ve %15 gibi sağlığı vardı. Sonrasında bir SSD (KIOXIA EXCERIA 240GB) aldım. Ürün geldiğinde oyunları tekrar denedim. Yine FPS drop yaşıyordum. Sonra MSI Afterburner uygulamasından kontrol etmek istedim ve birçok oyunda CPU kullanımı %99'lardayken GPU kullanımı %30'lardaydı ve inanılmaz ötesi oynanmayacak düzeydeydi. Sonra bir süre sinirlenip bu tarz oyunları oynamamaya karar verdim. Yakın zamanda Days Gone çıktı ve oyunu edindim. Bugün de bu oyunda problem yaşadım. Sürekli bir FPS drop yaşıyorum. Kaplamalar zor yükleniyor. Elimde görüntü yok ama değerler şöyleydi.

Kaplama yüklenme sorunu HDD'den kaynaklanır genelde. Kioxia da çok iyi bir SSD değil. Kronik sorunlu diyorlardı. Böylesi bir darboğazı ben de yaşıyorum. Benim işlemcim seninkinden daha kötü ekran kartım da seninkinden daha iyi. SSD'den oynadığımda düzeliyor darboğaz.

Yanına bir tane daha 8 alırsan problem çözülür gibi duruyor, ve RAM'ler BIOS'dan 3000 MHz olarak ayarlı mı? Driverler güncel mi?
Kaplama yüklenme sorunu HDD'den kaynaklanır genelde. Kioxia da çok iyi bir SSD değil. Kronik sorunlu diyorlardı. Böylesi bir darboğazı ben de yaşıyorum. Benim işlemcim seninkinden daha kötü ekran kartım da seninkinden daha iyi. SSD'den oynadığımda düzeliyor darboğaz.

Arkadaşlar konuyu tamamlayamamıştım bir hatayla yanlışlıkla gönderdim fakat kabul almış beklemiyordum özür dilerim.
Devamını getireyim.

Ekran kartı --- Yüzde 60 ila yüzde 1 arasında çok ani değişimler. Sıcaklık yüzde 69 ila 76 arasında yine kullanım değiştiği için ani değişimler.
İşlemci --- Yüzde 60 ila yüzde 100 arasında çok ani değişimler. Sıcaklık yüzde 50 ila 60 arasında.
Ram --- 7000mb ila 7900mb arası çok ani değişimler.

Sistemim şöyle:
PALIT GTX 1650 SUPER
AMD R3 3100
BIOSTAR B450M
KIOXIA EXCERIA 240GB SSD
650W 80+ Bronze markasını unuttuğum PSU
8GB 3000MHZ RAM

Arkadaşlar ne yapmam gerekli. Ram mi alayım ürünü garantiye mi yollayım yoksa ekran kartı ve işlemci testi yapıp sağlıklarına mı bakayım. Ne yapayım da düzelsin şu lütfen söyleyin hiçbir oyunu oynayamıyorum paramı çöpe atsam daha yararlı olurdu en azından sinir strese girmezdim.

Peki SSD'den kaynaklı işlemci darboğazı yaşanıyor mu ben çok bilmiyorum da
Kioxia Exceria kronik sorunlu bir SSD, iade edebiliyorsan iade et. Aynı zamanda 8 GB Ram yüzünden de drop yiyebilirsin. En kısa zamanda aynı Ram'den al.
Ama ram kullanımı tavan yapmıyor ki yine en zorladığında 200mb 300mb boş kalıyor.

Hangi oyunu hangi ayarda oynuyorsun?
Mesela Days Gone'u denediğimde lowda da bu sorunla karşılaştım very high'ta da. Witcher 3, watch dogs 2, gta5 gibi oyunlarda hepsinde ultrada denedim hepsinde de sorunla karşılaştım.
Mesela Days Gone'u denediğimde lowda da bu sorunla karşılaştım very high'ta da. Witcher 3, watch dogs 2, gta5 gibi oyunlarda hepsinde ultrada denedim hepsinde de sorunla karşılaştım.
RDR2

Geri
Yukarı