GTX 1650 Super yüksek çözünürlükte görüntü vermiyor

• Konuyu başlatan Emir1
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 749

Emir1

Hectopat
Sorun çok enteresan arkadaşlar. Bilgisayar 2 senedir sorunsuz çalışıyordu. Pazar günü kasılarak açıldı. Açıldıktan 3-4 dakika sonra görüntü gitti sistem çalışmaya devam etti. Sistem sorunsuz saatlerce çalışıyor ama görüntü yok. 3 farklı HDMI kablosu bir HDMI VGA dönüştürücüsü 3 monitör bir televizyonda denedim, PC güç kablosunu değiştirdim, klavye mouse vb çıkarıp sadece kasa ekran denedim yine yok. Başka bir ekran kartı takıp denediğimde görüntü geliyor yani anakart vb sorun yok demek ki.
Şimdi asıl enteresan kısma geliyoruz. Kasayı tamirciye götürdüğümde oradaki monitöre bağlayınca (GTX 1650 takılıyken) sistem görüntü veriyor. Şöyle bir detay var düşük çözünürlükte görüntü geliyor ve orada HDMI VGA dönüştürücü kullanıyor bilgisayarcı.(ben evde dönüştürücü denedim olmamıştı) bilgisayarcıda kontrol ettiğimizde kartın sürücü güncellemesi vardı yaptık çözünürüğü düşüğe ayarladı eve geldim evde TV'ye taktım görüntü geldi. Çözünürlük ayarını normale getirdim ama bilgisayarcıda yaptığımızdan farklı çözünürlükteydi ama ideal olan değildi. Değiştirdikten 5 dakika sonra görüntü yine gitti. Toplam 10 dakika çalıştı yani.
Sonuç olarak ekran kartı yüksek çözünürlükte görüntü vermiyor sonucu çıkarıyorum ben. Sizce bundansa sebebi nedir? Yasa anlattıklarımdan sizin aklınıza gelen çözüm var mı?
Sistem.
Ryzen 5 2600.
2X HyperX Fury 8 GB 3200 MHz RAM.
ASRock B450.
WD Green SSD.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende ekran kartı arızalandı şüphesiyle gittim adam taktı çalıştı garip bir durum oldu zaten 😅
Orada o şekilde çalışınca fanda devreye girdi yani ekran kartında da bir sıkıntı görünmüyor. Evin elektiriğinden oldu diyeceğim farklı evde yeni nesil sayılacak monitörde yine görüntü alamadım. Sadece bilgisayarcının eski monitöründen ‘düşük çözünürlüklü' görüntü aldım. Olaydaki tek detay burası. Başka bir farklı durum göremiyorum.

Farklı bir güç kaynağı ile denediniz mi, bazen güç kaynağından doğan sonuçlarda böyle sorunlara sebep olabiliyor.

Bende ekran kartı arızalandı şüphesiyle gittim adam taktı çalıştı garip bir durum oldu zaten 😅
Orada o şekilde çalışınca fanda devreye girdi yani ekran kartında da bir sıkıntı görünmüyor. Evin elektiriğinden oldu diyeceğim farklı evde yeni nesil sayılacak monitörde yine görüntü alamadım. Sadece bilgisayarcının eski monitöründen ‘düşük çözünürlüklü' görüntü aldım. Olaydaki tek detay burası. Başka bir farklı durum göremiyorum.

Dostum çözünürlük odaklı gidiyorsak olaya şöyle yap. Monitörünü de götür bilgisayarcıya. Çalışmadığını görsün. Ben çözünürlükten şüphelenmiyorum nedense.

Farklı bir güç kaynağı ile denediniz mi, bazen güç kaynağından doğan sonuçlarda böyle sorunlara sebep olabiliyor.

Tam onu da yazacaktım. Güç kaynağı 500W sizce bu ucu ucuna bir değer mi? Değilse de başkası ile deneyeceğim. Bir de 522.25 güncellemesi vardı NVIDIA üzerinden. Güncelleme sonrasında sistem boştayken GPU'yu çok kullandığına dair şikayetler okudum bugün. Eğer güç kaynağı ucu ucunaysa sürekli yüksek performanstan fazla güç çekme durumu olup sıkıntı oluyor olabilir mi?

Tam onu da yazacaktım. Güç kaynağı 500W sizce bu ucu ucuna bir değer mi? Değilse de başkası ile deneyeceğim. Bir de 522.25 güncellemesi vardı NVIDIA üzerinden. Güncelleme sonrasında sistem boştayken GPU'yu çok kullandığına dair şikayetler okudum bugün. Eğer güç kaynağı ucu ucunaysa sürekli yüksek performanstan fazla güç çekme durumu olup sıkıntı oluyor olabilir mi?

Minimum 400W öneriyor ama dediğiniz gibi, sürücü ekran kartı kullanımını artırdı ise sorun yaratmış olabilir. Sonuçta 2 yıllık bir kullanım mevcut güç kaynağıda çok iyi değilse sorun bu da olabilir.

Bilgisayarcıya tekrar gittiğinizde mevcut sürücüyü kaldırıp önceki sürümlerden birini yükleyip bir de öyle deneyin. Olmazsa farklı bir güç kaynağı ile deneyin. Umarım sorunu çözersiniz.

Dostum çözünürlük odaklı gidiyorsak olaya şöyle yap. Monitörünü de götür bilgisayarcıya. Çalışmadığını görsün. Ben çözünürlükten şüphelenmiyorum nedense.

Minimum 400W öneriyor ama dediğiniz gibi, sürücü ekran kartı kullanımını artırdı ise sorun yaratmış olabilir. Sonuçta 2 yıllık bir kullanım mevcut güç kaynağıda çok iyi değilse sorun bu da olabilir.

Bilgisayarcıya tekrar gittiğinizde mevcut sürücüyü kaldırıp önceki sürümlerden birini yükleyip bir de öyle deneyin. Olmazsa farklı bir güç kaynağı ile deneyin. Umarım sorunu çözersiniz.

Tekrar götürdüm bu sefer oradaki monitörede görüntü gelmedi. Denemedigim son şeyi deneyip garantiye uğurlayacağım artık. Baska kasaya takıp bir de öyle bakacağım.

Bilgisayarcı ekran kartı çipi arızalanmıştır muhtemelen dedi. O arızalıyken bu şekilde düşük çözünürlüklü görüntü verebilirmiş.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı