GTX 1650 Ti laptopta Valorant ve LoL düşük FPS

İşletim sistemi
Windows 10

yigitemrekorkmaz

Femtopat
Daha fazla  
RAM
8 GB
Ekran kartı
1650 Ti
İşlemci
İ5
Merhaba 1650 Ti, i5 10400h işlemcim ve 8 GB RAM ile bu oyunları oynarken 80-110 FPS alıyorum aynı şekilde oynayan kişiler 200 görebiliyorken neden bu kadar çok FPS kaybı görüyorum sebebini bilen var mı? Excalibur kullanıyorum bu arada, çift SSD kullanıyorum.

Sürücülerim güncel.

Merhaba 1650 Ti, i5 10400h işlemcim ve 8 GB RAM ile bu oyunları oynarken 80-110 FPS alıyorum aynı şekilde oynayan kişiler 200 görebiliyorken neden bu kadar çok FPS kaybı görüyorum sebebini bilen var mı? Excalibur kullanıyorum bu arada, çift SSD kullanıyorum.

Sürücülerim güncel.

1- RAM'den darboğaz 2- işlemciden darboğaz yiyorsunuz.
RAM yükseltmesi yapıldığında %20'ye kadar performans artışı yaşacaksınız.
İşlemciden darboğazdan kurtulmak için harici monitöre bağlamanız gerek. Sebebi ise işlemcinin dahili ekran kartı üzerinde ayrıştırma yapmasından kaynaklı. Harici monitör bağladığınızda laptop monitörü kapandığında Ciddi bir FPS artışı yaşanıyor. İnceleme yazısı paylaşmıştım. Orada da görebilirsiniz. 140-150 FPS'leri gören laptop 250'lere ulaşıyor. Bu arada dahili ekran kartına ayrıştırma her laptopta farklı olduğundan aynı işlemci kullanılsa bile farklı FPS'ler görmeniz normal. Bazı laptoplarda 8 çekirdeğin 4'ünü etkileyecek kadar işlemci darboğazı yapıyor.
FPS farkını makalemde görebilirsiniz.

1- RAM'den darboğaz 2- işlemciden darboğaz yiyorsunuz.
RAM yükseltmesi yapıldığında %20'ye kadar performans artışı yaşacaksınız.
İşlemciden darboğazdan kurtulmak için harici monitöre bağlamanız gerek. Sebebi ise işlemcinin dahili ekran kartı üzerinde ayrıştırma yapmasından kaynaklı. Harici monitör bağladığınızda laptop monitörü kapandığında Ciddi bir FPS artışı yaşanıyor. İnceleme yazısı paylaşmıştım. Orada da görebilirsiniz. 140-150 FPS'leri gören laptop 250'lere ulaşıyor. Bu arada dahili ekran kartına ayrıştırma her laptopta farklı olduğundan aynı işlemci kullanılsa bile farklı FPS'ler görmeniz normal. Bazı laptoplarda 8 çekirdeğin 4'ünü etkileyecek kadar işlemci darboğazı yapıyor.
FPS farkını makalemde görebilirsiniz.
Hocam şimdi dışardayım eve geçince deniyeceğim ekstra bir monitörüm var akşam deniyeceğim fakat 75HZ veriyor lettop 120Hz sağlıyor ramde alabilirim fakat hangi rami alacağım onu bilmiyorum g770 kullanıyorum. Mesaj üzerinden size ulaşabiliyor muyum acaba?

Hocam şimdi dışardayım eve geçince deneyeceğim ekstra bir monitörüm var akşam deneyeceğim fakat 75Hz veriyor laptop 120Hz sağlıyor RAM'de alabilirim fakat hangi RAM'i alacağım onu bilmiyorum G770 kullanıyorum.

Harici monitör durumunu deneyin. Dahili ekran kartınızın kapanıp kapanmadığına bakın ona göre yükseltmeyi değerlendirin. Akşam bakınca bilgi paylaşımı yaparsınız. Yardımcı olmaya çalışırım. RAM'e de bakarız.

Harici monitör durumunu deneyin. Dahili ekran kartınızın kapanıp kapanmadığına bakın ona göre yükseltmeyi değerlendirin. Akşam bakınca bilgi paylaşımı yaparsınız. Yardımcı olmaya çalışırım. RAM'e de bakarız.
Tamamdır dediklerinizi pek anlayan biri değilim fakat anladığım kadarıyla HDMI kablosunu takıp monitöre bağlayacağım fakat ben bunu yaptığım zaten lettop ekranı hala açık kalıyor siyah ekrana geçmiyor bu bir sorun teşkil eder mi?

Tamamdır dediklerinizi pek anlayan biri değilim fakat anladığım kadarıyla HDMI kablosunu takıp monitöre bağlayacağım fakat ben bunu yaptığım zaten laptop ekranı hala açık kalıyor siyah ekrana geçmiyor bu bir sorun teşkil eder mi?

Laptop ekranı kapatılacak. Laptopun kendi ekranına görüntü vermeye devam ettiğinizde dahili ekran kartı çalışmak zorunda bu sebeple işlemci tam performansla çalışmaz. Görüntü ayarlarından sadece 2. monitöre görüntü ver seçimi yapacaksınız.

Laptop ekranı kapatılacak. Laptopun kendi ekranına görüntü vermeye devam ettiğinizde dahili ekran kartı çalışmak zorunda bu sebeple işlemci tam performansla çalışmaz. Görüntü ayarlarından sadece 2. monitöre görüntü ver seçimi yapacaksınız.
Tamamdır deniyeceğim.

Maalesef olmadı

Son düzenleme:
NVIDIA denetim masasındaki ekteki PhysX menünün ekran görüntüsünü atabilir misiniz? Çıkışa bakalım.

1674147847963.png

Monitör 75Hz destekliyor zaten oyunda 100FPS alıyorum 120Hz ile oynamak için gerekiyor bana

Laptopun kendi ekranıyla oynarken bu sorunu çözemeyeceksiniz. Haricide sorununuzu çözebiliyor musunuz en azından buna bakmak gerek. İleride harici monitör aldığınızda yüksek FPS değerleri almayabilirsiniz çünkü. Eğer ki HDMI çıkışınız dahili ekran kartına bağlı çalışıyorsa yine aynı FPS değerlerinde kalacaksınız.

Geri
Yukarı