GTX 1650S sisteme PSU tavsiyesi

Bütçe
toplam bütçem 4800 belki 900 ü zorlar

M Furkan Duman

Decapat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Ekran kartı= MSI GTX 1650 Super Gaming X (1500 TL)
İşlemci = Ryzen 5 3600 (1500TL)
Anakart =B450M S2H 3600MHz OC (530TL)
RAM = G.Skill ripijaws v DDR4 3600MHz CL18 (310TL)
SSD =Kingston A400 480 GB 2.5 500mb/450mb (460TL)

Bunlar tamam arkadaşlar fiyatları falan bilgi verir misiniz?

O kadar uğraştım, bir şeyler söyleyiniz bir önerdiğiniz değişiklik falan... Geriye PSU ve kasa kaldı, bu ikisi hakkında babam ile uzunca tartıştık. Hangisini önerir siniz?

(Kasa)
Benim beğendiğim=Aerocool Ore Saturn 4x12cm Fixed RGB Fanlı, Pencereli, Kart Okuyuculu USB 3.0 Siyah ATX Oyuncu Kasası (AE-ORS) - Kasa - Bilgisayar Bileşenleri | Teknobiyotik /benim fikrim=sadece kasa 400 TL yanına 300 400 TL PSU toplamda 750, 800 TL masraf bu sistem ile,

Babamın beğendiği =GAMETECH COLDER 6x12cm Fanlı Gaming Oyuncu Bilgisayar Kasası +PSU Fiyatları ve Özellikleri /babamın fikri=sadece kasa 400 (yanında da sitede ayarlanabilir PSU seçimi var ki ona da bakın modeline)PSU'da 300'e 700 TL masraf bu sistem ile,

Arkadaşlar forumlara baktım Gametech'in PSU suda kasasıda PSU suda önerilmiyor ama babamın önerdiği kasa da fena değil gibi ha?

(PSU)
Arkadaşlar bana 300 400 TL arası bir PSU önerir misiniz? Belirttiğim sistemin kaç wolt ihtiyaç duyduğunu az çok anlamışsınızdır.(Ayrıca sistemi toplamadım daha değişiklik öneriniz varsa söyleyiniz, yoksa uygun olduğunu belirtirseniz çok güzel olur).550W +80 uyacağını düşünüyorum ben. İleri de GTX 1660 ile değiştireceğim ama ekran kartını.
Bu detayı da ele alırsak benim kaç W'ya ve F/P olarak gerçekten uygun bir PSU önerirseniz çok hoş olur. Lütfen bu son söylediğime bilenler mesaj atsın. Gerçek anlamda profesyonel birinin yardımına ihtiyacım var bu konuda. Ki ben de az çok araştırdım. Diğer konularda herkesin yanıtlarını beklerim ama .😇

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
FSP Raider 550W / RA550 12 Cm Fan Atx Power Supply 80 Plus Silver Fiyatları ve Özellikleri bu da güzel gibi FSP HYPER K PPA6003716 600W AKTIF PFC 80+ POWER SUPPLY Fiyatları ve Özellikleri FSP 600-50aac 600w 80+ Bronz Power Supply | Trendyol High Power 600W 80+ Bronze ECO Aktif PFC Yüksek Verimli Güç Kaynağı (HPE-600BR-A12S) | Teknobiyotik .Bir de son olarak atacağım ürünü buldum. Site güvenli midin biraz kuşkulandım ama bilemedim FSP FSP600-60AHBC 600W AKTIF PFC 85+ POWER SUPPLY
Dün de ben bunlara bakmıştım sanırsam sizde aynı fikirdesiniz F/P konusu olsun uzun ömürlülük olsun. İleride RAM ve ekran kartı yükseltmeleri de yapacağım RAM 8 ise 16 ekran kartı 1650 ise 1660 gibi.
550 +80 yetecek midir yoksa 600 +80 lazım mı? Çünkü bu sistemi uzun vadeli kullanacağım işlemcim el verdiği sürece.

Güç kaynağı olarak,

Veya High Power 600W 80+ Bronze ECO alınabilir attığınız.

Daha kaliteli, Gold verimlilik sertifikalı bir güç kaynağı istiyorsanız kendi kullandığımın 600W olanını önerebilirim, en uygun burada var ve burası güvenilirdir kuşkunuz olmasın.

Kasa olarak da şu modeller bütçeye uyacaktır,

Babanızın seçtiği kasa hoş duruyor ancak güç kaynağı iyi değil, ne zaman ne olacağını kestiremezsiniz. Sistemi de beraberinde mezara götürmesin.

Ayrıca 1650 yerine 1650 Super alın derim, 1650'den çok daha iyi neredeyse aynı fiyata. Aldığınız model biraz tuzlu bir model, fiyatına değecek bir model değil.

Gönül rahatlığıyla aşağıdaki Galax 1650 Super ekran kartını alabilirsiniz. 1650 Super'lerin en iyi f/p kartı diyebiliriz.

Son olarak RAM'lerin mutlaka 2x8 olduğuna emin olun, tek 16 GB veya tek 8 GB olmasın. Ryzen sistemler çift kanal RAM'i sever. Bütçenizi aşacaksa şimdilik tek 8 GB alabilirsiniz tabi.

Tek 8 GB,

3200 CL16

3600 CL18

2x8 GB olarak da şunlar var,

3200 CL16

3600 CL18

Son düzenleme:
c18 3600mhz cl16 3200mhz olduğundan dolayı fiyat farkına değmez.
işlemci olarak r5 3600 > r3 3100 fakat oyun performansı olarak r3 3100 sizi tatmin edecektir diye düşünüyorum. Youtube videolarında karşılaştırma videolarına bakabilirsiniz. Bütçeden yana sıkıntınız yoksa tabiki r5 3600 tercih edebilirsiniz. r3 3100 tercih ederseniz aradaki 600tl farktan dolayı 1650 super yerine 1660 super alabilirsiniz.

@cuneytk
Doğru bir yorum, B450M S2H gibi bir anakartta 3600 MHz RAM'ler tam sınırda çalışacaktır zaten. 540 TL'ye G.Skill 3200 CL16 2x8 RAM kiti alınabilir direk.

Ryzen 3 3100 ve GTX 1650 Super ikilisi güzel gider, fazla para da ödenmemiş olur. Artan para ekran kartına da yatırılabilir, 1600 Super mesela. Ama ileriyi düşündüğü için Ryzen 5 3600 seçmiş olabilirler.

İşlemci Ryzen 3 3100 yapılırsa Amazon.com.tr üzerinden 1660 Super alabilirsiniz uygun bir fiyata.

ASUS DUAL-GTX1660S-A6G-EVO = 2133 TL

Son düzenleme:
Güç kaynağı olarak,

Veya High Power 600W 80+ Bronze ECO alınabilir attığınız.

Daha kaliteli, Gold verimlilik sertifikalı bir güç kaynağı istiyorsanız kendi kullandığımın 600W olanını önerebilirim, en uygun burada var ve burası güvenilirdir kuşkunuz olmasın.

Kasa olarak da şu modeller bütçeye uyacaktır,

Babanızın seçtiği kasa hoş duruyor ancak güç kaynağı iyi değil, ne zaman ne olacağını kestiremezsiniz. Sistemi de beraberinde mezara götürmesin.

Ayrıca 1650 yerine 1650 Super alın derim, 1650'den çok daha iyi neredeyse aynı fiyata. Aldığınız model biraz tuzlu bir model, fiyatına değecek bir model değil.

Gönül rahatlığıyla aşağıdaki Galax 1650 Super ekran kartını alabilirsiniz. 1650 Super'lerin en iyi F/P kartı diyebiliriz.

Son olarak RAM'lerin mutlaka 2x8 olduğuna emin olun, tek 16 GB veya tek 8 GB olmasın. Ryzen sistemler çift kanal RAM'i sever. Bütçenizi aşacaksa şimdilik tek 8 GB alabilirsiniz tabii.

Tek 8 GB,

3200 CL16

3600 CL18

2x8 GB olarak da şunlar var,

3200 CL16

3600 CL18

Üstteki FSP alınmaz mı?
Ayrıca 1650 Super yazıyor zaten Gaming X modeli üstelik /:

Son düzenleme:
Seçtiklerinizin aynısı mı? Ben öyle bir şey göremiyorum. Konuda sadece PSU değil başka bileşenlerle ilgili de yardım istemişsiniz.

Cooler Master ve High Power güç kaynakları ve MSI kasa konunuzda var mı ben mi görmüyorum? Veya Galax ekran kartı?

Arkadaşlarla birlikte güzelce açıkladık fikir verelim dedik ama belli ki okumamışsınız bile mesajı. Bu arada, Wolt değil, Watt. Neyse kolay gelsin. Ne beğendiyseniz alın, hata bende. Diğer arkadaşlar yardımcı olur.

Nerede 1500 TL'ye 1650 Super Gaming X modeli var? O da ilginç.

Son düzenleme:
İlk olarak okumamışsınız bile diyorsunuz ekran kartıma bile bakmamışsınız.
Üstelik olarak ilk olarak resim odaklı baktığımdan hep göz aşinası olduğum PSU'ları görünce öyle yazdım sonrasında gördüm başka merak ettiğim şeyleri yazdığınızı değiştirdim direkt.
İkinci olarak 2. elden buldum FurMark testinden geçerse alacağım. Wolt yanlışımı dile getirdiğiniz için teşekkürler. 600 TL'lik PSU önerirseniz bir tık sitem olurum tabii.Hiç f/p olduğunu sanmıyorum.

Son düzenleme:
Ekran kartına baktım ancak fiyatı 1500 TL olunca 1650 Gaming X'tir diye düşündüm.

FurMark testinden herhangi bir 3. veya 4. el ekran kartı bile geçebilir. Sadece bu şekilde emin olamazsınız. 1650 Super gibi bir ekran kartı 1500-1600 TL gibi bir fiyata SIFIR olarak alınabilir, soğutması da çok iyi olması gerekmez gücü de ona göredir zaten. İyi şanslar 2. el konusunda.

Başta Cooler Master MWE 550W 80+ öneriyorum 419 TL'lik, sonra diyorum ki bakın bir de 600 TL'lik Gold verimlilik sertifikasına sahip, muadillerine göre çok daha uygun ve fiyat / performans bir güç kaynağı var diyorum. Aynı özelliklere sahip kaç güç kaynağı var? Ne kadar bunların fiyatı biliyor musunuz? F/p bir güç kaynağı olmadığına inanmaya devam edebilirsiniz, kişinin kendisinde biter sizi ikna edecek durumda değilim. Sitem mi oldunuz biraz? Sitem edilir. Sitem edilecek bir şey yok, alternatif sunuyorum ileride daha güçlü bir ekran kartına geçtiğinizde problem yaşamayın diye. Bu güç kaynağı 600W'ın tamamını verebiliyor 12V kanalından. Gold olduğu için de elektrik faturası ona göre daha az gelecektir, geleceğe yatırım en azından.

Konuyu takibi bırakmıştım ama açıklamanıza hitaben tekrar yazıyorum. Uzatmanın manası yok buyrun aklınızdakileri alın. Bu işin içindeyiz ki bir şeyler söylüyoruz, yardım etmeye çalışıyoruz. Ters ters konuşmanın mantığı yok. Size yardımcı olduğunu düşünmüyorsanız bile saygı göstermelisiniz en azından. Elim kırılaydı da aman sizin zaten bildiğiniz ve hakim olduğunuz şeyleri zamanımdan çalarak önermeseydim.

En azından konu yukarı çıktı. Diğer arkadaşları bekleyin. Gerçi onları da dinler misiniz emin değilim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı