Alpha Frozen

Hectopat
Öncelikle merhaba arkadaşlar yaklaşık bir ay önce bir sistem satın aldım ve aldığım günden beri oyunlarda anlık takılmalar (FPS drop) yaşıyorum. Çok araştırdım ama ne yaparsam yapayım bir çözüm yolu bulamadım, son çara konuyu buraya açmak oldu. Yardımcı olursanız çok ama çok mutlu olurum.
Not: Ekran kartı driverım, BIOS'um güncel. Sıcaklık değerlerimde de bir sorun yok gibi GPU'umu strest testine soktum ve en fazla 71 dereceye çıktı 1 saatlik test sonucunda. İşlemcim de Max 70-72 oluyor PUBG gibi oyunlarda.

Sistem:
  • Anakart: MSI B450 GAMING Plus
  • İşlemci: Ryzen 5 2600 (stok soğutucu)
  • Ekran kartı: MSI GTX 1660 Gaming X
  • RAM: Corsair LPX 2X8 (16 GB) 3000 MHz DDR4
  • SSD: Gigabyte 480 GB UD serisi
  • Güç Kaynağı: Cooler Master MasterWatt Lite 600W 80+
  • Kasa: Cooler Master Masterbox K500L

Maalesef bulamadım dediğin gibi aynısı bende de var CS:GO'da ilk girdiğimde bir droplanıyor birkaç drop giriyor sonra normale dönse de arada oluyor çıldırıcagım bulamadım bir türlü tepki bile veremiyorum artık benim sorunumu yaşayan görünce :D

Ya bir yerde eksik bir şey mi yapiyoruz? Her şeyi denedim ama çözümünü bulamıyorum. Baskalarinda da böyle mi bilmiyorum ki. Çoğu insan FPS kilitlemiyor. Takildiginida anlamiyor. Ben 165 Hz monitör olduğu için kilitliyorum ve ilk girdigimde oluyor sonrasinda olmuyor. PUBG'de bu sorunun aynisini yaşıyorum oyunlardan mi kaynaklaniyor acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Video da takılma dk. söyleseydin daha kolay olurdu o yüzden uzun bakmadım ama aynı sorun bendede vardı çözüm buldum. Şimdi hiç sıkıntı yok. Her oyunda yüksek FPS düşmesi oluyordu. 95 alırken aniden 14-35-26 gibi çok düşüyor ve anlık yükseliyordu ve canım acayip sıkılıyordu.
Oyunda harita açılırken, pubg de uçaktan atlarken ping yükselmesi, paket kaybı ve drop normal bir durum. Ben çok aşırı FPS düşmesi için yazıyorum.
Çözüm: BIOS pilini çıkardım. Bir kaç dk bekledikten sonra taktım. Ekran kartı ve ramleri çıkardım. Yağsız temizleme spreyi ile devreleri fanları vs. temizledim. 2 kere arka arkaya format çektim. 2. Formatı taşınabilir de virüs çıktı o yüzden onunda biçimlendirme yaptım ve format çektim. Bütün sürücüleri , chipset, ekran kartı, lan ethernet, realtek ses ,Windows uptade güncelleştirme yaptım. Çalıştır kısmına uyku yazdım ve güç seçeneklerine geldim. Performans modunu AMD balenced değilde Windowsun önerilen, dengeli diye adlandirdigini seçtim. Sen istersen yüksek performans seçebilirsin. Oyun SSD yada HDD olsa fark etmeden ani FPS düşmesi olmuyor.
Donanımsal olarak PSU dan kaynaklı olabilir.

Arkadaşlar sorunumun nedeninin işlemci kaynaklı olabileceği şüphesindeyim. Çünkü Twitch'te yayın falan izlerken, masaüstünde imleç ile dosyaları içine alan mavi şey var ya onu art arda yapınca :D , yazı yazınca vs donmalar oluyor. Önerebileceğiniz işlemci tavsiyeleri, testleri varsa belirtirseniz sevinirim. Umarım çözebiliriz. Allah'a emanet olun :)

Sorunum hala devam etmekte yardımcı olacak birileri var mı acaba? Son zamanlarda da çoğu oyunda crash yer oldum ve oyunlar çok akıcı değil gibi.

Yaz tatilinde yeni bir PC topladım. Sistemimi aldığımdan beri yaşadığım hala daha devam etmekte olan bir problemim var. Neredeyse tüm oyunlarda (ayar fark etmeksizin) anlık takılmalar yaşıyorum, GPU kullanımım düşüyor ve FPS düşmesi oluyor. Anlamadığım bir şekilde çok saçma yerlerde de drop yiyorum. Mesela GTA 5'te ESC'ye basıp ayarlarda gezerken donuyor, Masaüstünde farenin imleci ile birden fazla dosya seçerken donuyor anlık bir şekilde ve dediğim gibi birçok oyunda anlık takılmalar yaşıyorum. Bunların birbiriyle ilgisi var mı bilmiyorum ama son zamanlarda da çoğu oyunda crash, çökmeler yaşıyorum. Dediğim gibi başlarda yoktu son zamanlarda yaşıyorum. Bu arada texture flickering sorunu da yaşıyorum oyunlarda akıcılık yok. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler :)

Sistem:
  • Ryzen 5 2600 (işlemci)
  • MSI B450 GAMING Plus (anakart)
  • MSI GTX 1660 Gaming X (ekran kartı)
  • Corsair LPX (2x8) 16 GB 3000MHz DDR4 (RAM)
  • Gigabyte ud serisi 480 GB SATA (SSD)
  • Cooler Master MasterWatt 600W 80+ (güç kaynağı)
  • Cooler Master K500L 3 fanlı (kasa)
  • AOC G2590 VXQ 24.5' Gaming Full HD (1080P) (monitör)

GPU kullanımı ve anlık takılmalar ile açtığım diğer konuya da buradan bakabilirsiniz:

Bilgisayarı aldığından beri yaşıyorsan neden aldığın yere sorunu anlatıp olası bir parçada sorun olabileceğini iletmedin? Soruna gelecek olursa OC yaptın mı? Ve ekran kartıyla monitörü bağladığın kablo iyi ve altın uçlu bir kablo mu? Sadece oyunda olsaydı masaüstüde olmasaydı sürücülerden olabileceğini tahmin ederdim ama donanımsal bir sıkıntı olabilir.

Bilgisayarı aldığından beri yaşıyorsan neden aldığın yere sorunu anlatıp olası bir parçada sorun olabileceğini iletmedin? Soruna gelecek olursa OC yaptın mı? Ve ekran kartıyla monitörü bağladığın kablo iyi ve altın uçlu bir kablo mu? Sadece oyunda olsaydı masaüstüde olmasaydı sürücülerden olabileceğini tahmin ederdim ama donanımsal bir sıkıntı olabilir.

Bro aldığım yere zaten mail attım fakat onlar FPS düşmesi'un yetkili servis tarafınca bir sorun olarak değerlendirilmediğini anlatan bir mesaj yolladılar. Dediğin kablo da sanırsam altın olmayabilir. Monitörün kutusundan çıkan kabloları kullanıyorum HDMI ve DisplayPort. Ha bu arada fark ettim ki yazı yazarken de donmalar oluyor şu an bile yazarken arada nadiren de olsa donuyor. Video falan izlerken, internette gezinirken, Twitch'te yayın izlerken de donmalar yaşıyorum acaba işlemci kaynaklı mı anlamış değilim. Olur olmadık yerlerde donmalar yaşıyorum. Oyunlarda da GPU kullanımımın düşmesiyle beraber oluşan anlık takılmalar sorunum var. Daha önce bunla alakalı 2 tane konu açmıştım. Buraya bırakıyorum:

Diğerini yukarıya bırakmıştım zaten.

Arkadaşlar sorunumun nedeninin işlemci kaynaklı olabileceği şüphesindeyim. Çünkü Twitch'te yayın falan izlerken, masaüstünde imleç ile dosyaları içine alan mavi şey var ya onu art arda yapınca :D , yazı yazınca vs donmalar oluyor. Önerebileceğiniz işlemci tavsiyeleri, testleri varsa belirtirseniz sevinirim. Umarım çözebiliriz. Allah'a emanet olun :)

SSD kaynaklı olabilir aynı sorunları yaşıyorum RX 5700 XT ile anlık takılmalar 1-2 gün sonra HDD sipariş edeceğim sonuçları bildiririm.
SSD markam SU650.

Attığın konuyu okuyamadım ama sorunu anlamak için videonu izledim. Oyundaki takılma sorununu tam anlamıyla aynı şekilde bende yaşadım :) . Ama ben Windows'ta o takılmaları yaşamıyordum şimdiden belirteyim. Bende senin gibi kendi kendime çözümler ararken yapmadık şey bırakmadım. Genelde internete reset atınca düzeliyorda şaşırtıcı bir şekilde bazen 5 bazen 1 resette düzeliyordu. Ethernet kablosu değiştim, format attım, sayısız defa evime teknik servis geldi çünkü internetle alakalı bir şey olduğunu düşünüyordum buna da beni dediğim gibi internete reset atıp düzeltmem ve örneğin CS:GO oyununda topluluk sunucusunda bunu yaşayıp botlarla yani internetin olmadığı sunucuda bu sorunu yaşamıyordum. E nasıl çözüldü sorun? En son canıma tak etti sistemi aldığım yere (QP) gönderdim ve onlar parçaları garantiye göndermeden önce kendileri test etti. Tabi bende şüphelendiğim 2 parçayı (Anakart ve HDD) kendilerine ilettim garanti için gönderirken. Onlar da bana sistemde hiçbir sıkıntı olmadığını söylediler ama istersem Anakart ve HDD'yi markaların kendi servislerine gönderebileceklerini söylediler (içim rahat etsin diyeymiş güya). Bende gönderin dedim. İlk aradılar Anakartta sorun yokmuş ama HDD sorunluymuş, sonra günler sonra ikinci defa aradılar sorunlu HDD sorunlu değilmiş şaka gibi :D. Güya Seagate müşteri memnuniyetinden dolayı HDD'yi değişmiş. Sistem geri geldi kurdum direk 0 sıkıntı. Onlara kalsa sorun yoktu. Şimdi yüksek ihtimal tahminimce sende benimle aynı sorunu yaşıyorsun ve bence benim sadece oyunlarda bu sorunu yaşayıp Windows'ta yaşamamamın sebebi benim sistemim SSD'ye oyunlarım ise HDD'ye kuruluydu. Sadece HDD bozuk olduğu için oyunlarda yaşıyordum sorunu. Ama sende HDD yok gördüğüm kadarıyla, hem sistemin hem oyunların SSD'ye kurulu olduğu için hem oyunda hem Windows'ta takılıyor. Öncelikle SSD ve HDD durumlarını kontrol eden programlar var onlarla bir kontrol et ama kesinlikle sistemini garanti kapsamında gönder, SSD'ne bakılsın. :)

Arkadaşlar GTA 5 oynarken oyunda herhangi bir sıkıntı yok fakat ESC'ye basıp menüde gezinirken (Ayarlarda ve haritada dolaşırken) donmalar yaşıyorum. Özellikle haritada bir noktayı işaretleyebilmek neredeyse ölüm. Biraz bekliyorum sonra kendine geliyor sonra tekrar donuyor. İnternette araştırdığıma göre garip bir şekilde V-Sync açınca düzeliyor demişler. Denedim oldu fakat açılan konular 2015-2016 yıllarının konuları. Şimdi hala benim gibi bu sorunu yaşayan var mı acaba? Nedeni ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Sistem:
  • Ryzen 5 2600 (işlemci)
  • MSI B450 GAMING Plus (anakart)
  • MSI GTX 1660 Gaming X (ekran kartı)
  • Corsair LPX (2x8) 16 GB 3000MHz DDR4 (RAM)
  • Gigabyte ud serisi 480 GB SATA (SSD)
  • Cooler Master MasterWatt 600W 80+ (güç kaynağı)
  • Cooler Master K500L 3 fanlı (kasa)
  • AOC G2590 VXQ 24.5' Gaming Full HD (1080P) (monitör)

Yeni konular

Geri
Yukarı