GTX 1660 sistem dondu

Minus273

Hectopat
2 gün önce, yaklaşık 2 hafta aradan sonra bilgisayarı ilk defa açtım. Açtıktan hemen sonra Google'a girdim ve ekran bir anda dondu. Fare kıpırdamıyordu ve klavyedeki hiçbir komut çalışmıyordu. Kasa üzerindeki yeniden başlatma ve kapatma tuşuna bastım, bilgisayar buna hiç tepki vermedi. Ben de 3'lü prizin üzerindeki tuştan gücü kestim ve tekrar açmayı denedim. Kasanın fanları çalıştı (burada kasa çalışırken kasanın güç tuşunun üstündeki ışık sabit bir şekilde yanıyordu. Daha önce böyle değildi sanırım ama tam hatırlamıyorum.) Fakat ekrana hiç görüntü gelmedi. Monitörde; bilgisayar kapalıyken yanan turuncu ışık yanıyordu. Ben de ekran kartının üstündeki Display Port kablosunun yerini değiştirdim. Bu da hiçbir işe yaramadı. Daha sonra kasanın arkasındaki tüm bağlantıları çıkardım ve 1 gün bekledim. Dün kasayı başka bir prizden uzatma alıp taktım ve normal bir şekilde çalışmaya başladı. bilgisayarı kapattım ve o gün bir daha açmadım.

Ertesi gün akşam (Yani az önce.) Arkadaşımla bir süre oyun oynadıktan sonra oyunun başka bir sunucusuna geçtik. Yüklenme ekranındayken aynı şey tekrar başıma geldi. PC donduğunda bu sefer gücü hemen kesmedim ve birkaç şeye dikkat ettim. Discord'tan arkadaşıma sesim gitmiyordu ve onun sesi de bana gelmiyordu. Kalvyenin ışıkları yanıyordu ama Caps Lock tuşuna bastığımda Caps Lock ışığı yanmıyordu. Daha sonra gücü kestim ve tekrar açmayı denedim, kasa çalıştı fakat yine ekran gelmedi. Bilgisayar şu an kapalı durumda.

Sorun sizce ne olabilir ve nasıl çözerim?

Sistemim:
i5 9400F
MSI H310M PRO-VD Plus
2x8 3000 MHz RAM
GTX 1660 OC
Cooler Master Masterbox Lite 5
Cooler Master MasterWatt Lite 600W (Kasayla beraber gelen PSU.)
Windows 10 Home

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu arada aldığım mavi ekran hatalarının kodları şöyle:
Machine Check Exception
Whea Uncorrectable Error

Bir de merak ettiğim bir şey var. Bilgisayar donduğunda klavye ve faremin anakartla iletişiminin kesilmesi sorunun ekran kartında olmadığını kanıtlamaz mı?

Bu arada aldığım mavi ekran hatalarının kodları şöyle:
Machine Check Exception
Whea Uncorrectable Error

Bir de merak ettiğim bir şey var. Bilgisayar donduğunda klavye ve faremin anakartla iletişiminin kesilmesi sorunun ekran kartında olmadığını kanıtlamaz mı?
1. hata için bu söylenebilir ama 2. hata da bozuk sabit sürücüler, GPU, CPU, PSU, bozuk RAM gibi donanım parçaları sıkıntı çıkarabilir. Temiz kurulumdan sonra bütün olasılıkları değerlendirmek gerek.

Dünden beri boot menüsüne ulaşamıyordum. Şimdi bilgisayar çalıştı ve otomatik olarak kurtarma arayüzüne getirdi beni. Şuan kurtarma menüsünde bilgisayar düzgün çalışıyor. Ne yapmalıyım?
16257599465693956194661179264568.jpg

Dünden beri Boot menüsüne ulaşamıyordum. Şimdi bilgisayar çalıştı ve otomatik olarak kurtarma arayüzüne getirdi beni. Şu an kurtarma menüsünde bilgisayar düzgün çalışıyor. Ne yapmalıyım?

Güvenli mod da sürücüleri kaldırın.

Güvenli mod da sürücüleri kaldırın.
DDU ile değil mi?
Yoksa sorun gider kısmındaki bilgisayarı sıfırla yerinden mi?
Güvenli moda giremiyorum... Critical Process Died hatası alıyorum güvenli moda girmeye çalışınca.
Format USB'sine de giremiyorum. Sürekli kurtarma ekranına atıyor.
Bazı CMD komutlarında erişim engeli var.
Sistem Geri yükleme de yapamıyorum...
Bu ne be!!!
Neyse en azından artık BIOS'a ve kurtarma ekranına erişebiliryorum.

Son düzenleme:
DDU ile değil mi?
Yoksa sorun gider kısmındaki bilgisayarı sıfırla yerinden mi?
Güvenli moda giremiyorum... CRITICAL_PROCESS_DIED hatası alıyorum güvenli moda girmeye çalışınca.
Format USB'sine de giremiyorum. Sürekli kurtarma ekranına atıyor.
Bazı CMD komutlarında erişim engeli var.
Sistem Geri yükleme de yapamıyorum...
Bu ne be!
Neyse en azından artık BIOS'a ve kurtarma ekranına erişebiliryorum.

Temiz bir kurulum denemek iyi olurdu. RAM'lerin her ikisi ile de bilgisayar sorunsuz açılıyor değil mi?

Herkes körü körüne sorun RAM'dedir dediği için midir? Bilmiyorum ama diğer ihtimaller hiç düşünülmemiş, bir mesajda sadece PSU'da olabilir denmiş ama sanmıyorum. Ayrıca, konu sahibi kullandığı disklerden ya hiç söz etmemiş ya da benim gözümden de kaçmış olabilir.
HDD veya SSD'ler de bu tür sorunlara neden olabiliyor, sistemde takılı olan diskler nedir? @Minus273

Temiz bir kurulum denemek iyi olurdu. RAM'lerin her ikisi ile de bilgisayar sorunsuz açılıyor değil mi?
Siz söyleyince RAM'lerden birini tekrar çıkardım. 1 defa Machine Check Exception hatası aldım ve PC kendini yeniden başlattı. Sonra anakart görselinin olduğu yerde tekrar kitlendi. Sonra diğerini yine aynı DIMMA1 slotuna taktım ve yine anakart sembolünde kitlendi. Şimdi bu RAM'i DIMMB1'e aldım ve yine aynı Machine Check Exeption hatasını aldım. Bu arada şuan BIOS ekranı 2 RAM ile de ayrı ayrı düzgün çalışıyor. Fakat BIOS'tan USB'ye boot önceliği versem bile kurulum ekranına gelemiyorum. Bilgisayar sürekli kendini yeniden başlatıyor. USB bozuk olabilir biçimlendirip tekrar deneyeceğim.
Şimdi 2 RAM'i tekrar taktım fakat kurtarma ekranına giremiyorum artık. Sürekli Machine Check Exception mavi ekranı gelip duruyor.
HDD veya SSD'ler de bu tür sorunlara neden olabiliyor, sistemde takılı olan diskler nedir?
WD BLUE 500GB SSD. Bu bilgisayarda başka disk yok. Şimdi SSD deyince aklıma geldi. Eski PC'imdeki SSD'yi bu PC'ye taktım. Şuan Format USB'sinden boot etmeye çalışınca image corrupt hatası çıkıyor. Yeni USB hazırlayıp deyeceğim.
Cuma günü güncel durum @B 52 Stratofortress @Yosemite Sam :
Dün başka bir SSD takıp WIN10 kurdum. İlk başta her şey sorunsuz çalışıyor gibiydi. Bu sabah sürücüleri güncellemek üzere bilgisayarı açtım. Youtube'tayken bilgisayar tekrar dondu. Bu sefer monitörün hoparlörünü açmıştım ve bilgisayar donduğunda hoparlörden garip titrek bir ses çıkıyordu. Sonra bilgisayar kendini yeniden başlattı ve 1 Machine Check Exception mavi ekranı daha aldım. Bilgisayar kendini tekrar yeniden başlattı ve bu sefer otomatik onarım kendi kendine Windows Bellek Tanılama Aracı'nı çalıştırdı. Tanılama bittikten sonra bilgisayar yeniden başlattı ve masaüstüne geldim. Ama tanılama sonuçları çıkmadı. Ben de olay görüntüleyicisinden bakmayı denedim fakat geçerli günlüğe filtre uygula tuşuna basılmıyordu. Sonra minidump dosyasını almayı denedim. Arşive ekle tuşuna bastığımda erişim engeli hatası alıyorum. Birkaç dakika sonra tekrar WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR aldım. Ve bilgi toplama %40'ta takılı kaldı. Sonra bilgisayarı kapattım. Birkaç saat sonra bilgisayarı açtım CPU EZ Debug LED yanık kaldı ve ekrana hiç veri gelmedi yani monitörde siyah ekran bile belirmedi. Ben de bunun üzerine işlemciyi çıkarıp pinleri kontrol ettim. Pinler sapasağlam karşıladı beni. İşlemciyi geri monte ettim ve bilgisayarı tekrar çalıştırdım. Bir şey değişmedi. Windows 21H1 sürümü anakartımla uyumlu olmayabileceğini düşündüm ve BIOS'a ulaşma umuduyla SSD'yi yerinden çıkardım. CPU EZ Debug LED söndü fakat yine de ekran gelmedi. SSD'yi takıp şansımı 2 kere denedim. İlkinde hiçbir şey olmadı fakat ikincisinde anakart logosu geldi ama ben DEL tuşunu kaçırdım daha sonra 1 tane Machine Check Exception mavi ekranı aldım ve bilgisayar yeniden başladı. Anakart logosu tekrar geldi ve BIOS'a girmeyi başardım. Şimdi BIOS güncellemek var aklımda anakartımın BIOS sürümü biraz fazla eski fakat her şeyi berbat etmekten çekiniyorum. Ama bundan önce Windows 10'un eski bir sürümünü denemeyi düşünüyorum çünkü 21H1'in anakartımın bu BIOS sürümüyle uyum sorunları olduğunu düşünmeye başladım. Şuan BIOS ekranındayım sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleme:
Siz söyleyince RAM'lerden birini tekrar çıkardım. 1 defa Machine Check Exception hatası aldım ve PC kendini yeniden başlattı. Sonra anakart görselinin olduğu yerde tekrar kitlendi. Sonra diğerini yine aynı DIMMA1 slotuna taktım ve yine anakart sembolünde kitlendi. Şimdi bu RAM'i DIMMB1'e aldım ve yine aynı Machine Check Exeption hatasını aldım. Bu arada şuan BIOS ekranı 2 RAM ile de ayrı ayrı düzgün çalışıyor. Fakat BIOS'tan USB'ye boot önceliği versem bile kurulum ekranına gelemiyorum. Bilgisayar sürekli kendini yeniden başlatıyor. USB bozuk olabilir biçimlendirip tekrar deneyeceğim.
Şimdi 2 RAM'i tekrar taktım fakat kurtarma ekranına giremiyorum artık. Sürekli Machine Check Exception mavi ekranı gelip duruyor.

WD BLUE 500GB SSD. Bu bilgisayarda başka disk yok. Şimdi SSD deyince aklıma geldi. Eski PC'imdeki SSD'yi bu PC'ye taktım. Şuan Format USB'sinden boot etmeye çalışınca image corrupt hatası çıkıyor. Yeni USB hazırlayıp deyeceğim.
Cuma günü güncel durum @B 52 Stratofortress @Yosemite Sam :
Dün başka bir SSD takıp WIN10 kurdum. İlk başta her şey sorunsuz çalışıyor gibiydi. Bu sabah sürücüleri güncellemek üzere bilgisayarı açtım. Youtube'tayken bilgisayar tekrar dondu. Bu sefer monitörün hoparlörünü açmıştım ve bilgisayar donduğunda hoparlörden garip titrek bir ses çıkıyordu. Sonra bilgisayar kendini yeniden başlattı ve 1 Machine Check Exception mavi ekranı daha aldım. Bilgisayar kendini tekrar yeniden başlattı ve bu sefer otomatik onarım kendi kendine Windows Bellek Tanılama Aracı'nı çalıştırdı. Tanılama bittikten sonra bilgisayar yeniden başlattı ve masaüstüne geldim. Ama tanılama sonuçları çıkmadı. Ben de olay görüntüleyicisinden bakmayı denedim fakat geçerli günlüğe filtre uygula tuşuna basılmıyordu. Sonra minidump dosyasını almayı denedim. Arşive ekle tuşuna bastığımda erişim engeli hatası alıyorum. Birkaç dakika sonra tekrar WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR aldım. Ve bilgi toplama %40'ta takılı kaldı. Sonra bilgisayarı kapattım. Birkaç saat sonra bilgisayarı açtım CPU EZ Debug LED yanık kaldı ve ekrana hiç veri gelmedi yani monitörde siyah ekran bile belirmedi. Ben de bunun üzerine işlemciyi çıkarıp pinleri kontrol ettim. Pinler sapasağlam karşıladı beni. İşlemciyi geri monte ettim ve bilgisayarı tekrar çalıştırdım. Bir şey değişmedi. Windows 21H1 sürümü anakartımla uyumlu olmayabileceğini düşündüm ve BIOS'a ulaşma umuduyla SSD'yi yerinden çıkardım. CPU EZ Debug LED söndü fakat yine de ekran gelmedi. SSD'yi takıp şansımı 2 kere denedim. İlkinde hiçbir şey olmadı fakat ikincisinde anakart logosu geldi ama ben DEL tuşunu kaçırdım daha sonra 1 tane Machine Check Exception mavi ekranı aldım ve bilgisayar yeniden başladı. Anakart logosu tekrar geldi ve BIOS'a girmeyi başardım. Şimdi BIOS güncellemek var aklımda anakartımın BIOS sürümü biraz fazla eski fakat her şeyi berbat etmekten çekiniyorum. Ama bundan önce Windows 10'un eski bir sürümünü denemeyi düşünüyorum çünkü 21H1'in anakartımın bu BIOS sürümüyle uyum sorunları olduğunu düşünmeye başladım. Şuan BIOS ekranındayım sizce ne yapmalıyım?
Sanırım BIOS güncellemesi yapmaktan başka bir seçeneğiniz yok.

Sanırım BIOS güncellemesi yapmaktan başka bir seçeneğiniz yok.
20H2'ye dönüp denesem nasıl olur sizce? O zamanlar hiç sorun yoktu. Şuan BIOS güncellemesi yapmaya korkuyorum. Çünkü eğer sorunlu alet anakartsa bozuk anakart BIOS güncellemesi sırasında güncellemeyi yarıda keserse daha kötü bir duruma düşmek kötü olur. En azından 20H2'de sorun çıkmazsa o zaman rahat rahat BIOS güncellemesi yaparım diye düşünüyorum.
Hocam @B 52 Stratofortress?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı