GTX 1660 sistem dondu

Minus273

Hectopat
2 gün önce, yaklaşık 2 hafta aradan sonra bilgisayarı ilk defa açtım. Açtıktan hemen sonra Google'a girdim ve ekran bir anda dondu. Fare kıpırdamıyordu ve klavyedeki hiçbir komut çalışmıyordu. Kasa üzerindeki yeniden başlatma ve kapatma tuşuna bastım, bilgisayar buna hiç tepki vermedi. Ben de 3'lü prizin üzerindeki tuştan gücü kestim ve tekrar açmayı denedim. Kasanın fanları çalıştı (burada kasa çalışırken kasanın güç tuşunun üstündeki ışık sabit bir şekilde yanıyordu. Daha önce böyle değildi sanırım ama tam hatırlamıyorum.) Fakat ekrana hiç görüntü gelmedi. Monitörde; bilgisayar kapalıyken yanan turuncu ışık yanıyordu. Ben de ekran kartının üstündeki Display Port kablosunun yerini değiştirdim. Bu da hiçbir işe yaramadı. Daha sonra kasanın arkasındaki tüm bağlantıları çıkardım ve 1 gün bekledim. Dün kasayı başka bir prizden uzatma alıp taktım ve normal bir şekilde çalışmaya başladı. bilgisayarı kapattım ve o gün bir daha açmadım.

Ertesi gün akşam (Yani az önce.) Arkadaşımla bir süre oyun oynadıktan sonra oyunun başka bir sunucusuna geçtik. Yüklenme ekranındayken aynı şey tekrar başıma geldi. PC donduğunda bu sefer gücü hemen kesmedim ve birkaç şeye dikkat ettim. Discord'tan arkadaşıma sesim gitmiyordu ve onun sesi de bana gelmiyordu. Kalvyenin ışıkları yanıyordu ama Caps Lock tuşuna bastığımda Caps Lock ışığı yanmıyordu. Daha sonra gücü kestim ve tekrar açmayı denedim, kasa çalıştı fakat yine ekran gelmedi. Bilgisayar şu an kapalı durumda.

Sorun sizce ne olabilir ve nasıl çözerim?

Sistemim:
i5 9400F
MSI H310M PRO-VD Plus
2x8 3000 MHz RAM
GTX 1660 OC
Cooler Master Masterbox Lite 5
Cooler Master MasterWatt Lite 600W (Kasayla beraber gelen PSU.)
Windows 10 Home

Son düzenleyen: Moderatör:
20H2'ye dönüp denesem nasıl olur sizce? O zamanlar hiç sorun yoktu. Şuan BIOS güncellemesi yapmaya korkuyorum. Çünkü eğer sorunlu alet anakartsa bozuk anakart BIOS güncellemesi sırasında güncellemeyi yarıda keserse daha kötü bir duruma düşmek kötü olur. En azından 20H2'de sorun çıkmazsa o zaman rahat rahat BIOS güncellemesi yaparım diye düşünüyorum.
Hocam @B 52 Stratofortress?
20H2'de denemekten zarar gelmez, 20H2'ye dönmek işe yararsa yeni Windows sürümleri ile bir uyumsuzluk söz konusu olabilir. Bunun dışında, anakarttan şüpheleniyorsanız servise göndermeyi deneyin.
Aklıma başka bir öneri gelmiyor, kusura bakmayın. 😟

Yeni konular

Geri
Yukarı