Çözüldü GTX 1660 Super boşta 95 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

elifemelo

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, kısaca durumu özetlemem gerekirse 3 gün önce bilgisayarımın işlemcisi ve ekran kartına macun değişimi yapıp toz temizliği yaptım. Sonrasında sistemi kurup başlattığımda anakartın DRAM LED'inin yandığını gördüm. RAM'lerden birini çıkarınca bilgisayar açıldı ve sorunlu RAM'i silgi ile temizleyip ertesi sabah bilgisayara takıp açtığımda sorunsuz açıldı. Her zaman girip 80-100 FPS arası aldığım Rise Online isimli oyuna girdim ve ekran kartım %100 işlemcim %10 değerlerindeydi FPS 50'den başlayıp 0'a kadar indi. Sorunu araştırdığımda birçok yöntem denedim fakat sonuç yine aynı ve ekstra olarak denediğim işlemler öncesinde ekran kartım boşta 52 derece civarlarındayken şu an boşta bile sabit 90 derecede çalışıyor.
Oyunu açınca görev yöneticisindeki veriler bu şekilde.

image.png

Denediğim yöntemler;
Format attım.
DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurdum.
Sistemi tekrar açıp ekran kartı ve işlemci macunlarını kontrol ettim.
NVIDIA ayarlarından yüksek performans ve ekran kartımı seçtim.

Sistem bilgilerim;
Ryzen 5 5600X işlemci.
GTX 1660 Super ekran kartı.
G.Skill flarex Dual 8 GB RAM.

Çözüm
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Sorunu bir bilgisayarcıya giderek çözdüm. İlk olarak deneyip, chip de sıkıntı olduğunu söyledi. Ben yaylı vida ile ilgili problemden bahsettikten sonra ekran kartını açtı. Sorun vidaların yalama olmasından kaynaklı olarak macunun diğer kısma değmemesiymiş. Ekran kartı vidalar ile kapalı gözüküyordu dışarıdan bakınca ama iç kısımda temassızlık oluyormuş. Kısacası vida değişimi yapıldıktan sonra sorunum çözüldü. Fikir verip, yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar teşekkür ederim.
Dediğiniz gibi vidası eksik olan bölümdeki diğer vidayı biraz daha sıkıştırınca boşta sıcaklık bu değerlere düştü. Fakat yine oyuna girince aynı şekilde 1 FPS'e düşüp bir süre sonra monitörlerdeki görüntü gidiyor sistem çalışır haldeyken.
image3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Dediğiniz gibi vidası eksik olan bölümdeki diğer vidayı biraz daha sıkıştırınca boşta sıcaklık bu değerlere düştü. Fakat yine oyuna girince aynı şekilde 1 FPS'e düşüp bir süre sonra monitörlerdeki görüntü gidiyor sistem çalışır haldeykenEki Görüntüle 2007252

Vidada ki yayı da takmanız gerekiyor eğer takılı değilse.

Vidayı saklıyordum fakat vida yaya bağlı olarak çıktı. Nasıl takacağımı bilmiyorum, o yüzden diğer kısımdaki vidayı sıktım.

Bu yöntem pek sağlıklı değil, vidanın altında kalacak şekilde elinizdeki yayı takmanız gerekiyor çünkü yay basınç uygulaması için kullanılıyor.

1699461958786.png

Bu yöntem pek sağlıklı değil, vidanın altında kalacak şekilde elinizdeki yayı takmanız gerekiyor çünkü yay basınç uygulaması için kullanılıyor.

Eki Görüntüle 2007547
Dediğiniz şekilde yaylı vidayı tekrar yerine taktım. Macunu da tekrar sürdüm. Şu an temas sorunu olmadığını da kontrol ettim. Ama durum yine belirttiğim şekilde. Oyun açıldığı anda ya da Chrome'da 4-5 sekme açarsam ekran kartından çok fazla fan sesi geliyor ve bir anda monitörler kapanıyor.

Hocam temizleme sonrası olduğunu belirtmişsiniz, acaba temizlerken veya takarken bir şey hatalı olmuş olabilir mi? termometre ile bu sıcaklığı kontrol etme şansınız varsa daha sağlıklı olacaktır. Eğer termometre de doğru gösteriyorsa teknik servise başvurmanız daha iyi olacaktır, ya yazılımsal ya da donanımsal bir problem olmuştur.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Sorunu bir bilgisayarcıya giderek çözdüm. İlk olarak deneyip, chip de sıkıntı olduğunu söyledi. Ben yaylı vida ile ilgili problemden bahsettikten sonra ekran kartını açtı. Sorun vidaların yalama olmasından kaynaklı olarak macunun diğer kısma değmemesiymiş. Ekran kartı vidalar ile kapalı gözüküyordu dışarıdan bakınca ama iç kısımda temassızlık oluyormuş. Kısacası vida değişimi yapıldıktan sonra sorunum çözüldü. Fikir verip, yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar teşekkür ederim.

Çözüm

Geri
Yukarı