Çözüldü GTX 1660 Super boşta 95 derece oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

elifemelo

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, kısaca durumu özetlemem gerekirse 3 gün önce bilgisayarımın işlemcisi ve ekran kartına macun değişimi yapıp toz temizliği yaptım. Sonrasında sistemi kurup başlattığımda anakartın DRAM LED'inin yandığını gördüm. RAM'lerden birini çıkarınca bilgisayar açıldı ve sorunlu RAM'i silgi ile temizleyip ertesi sabah bilgisayara takıp açtığımda sorunsuz açıldı. Her zaman girip 80-100 FPS arası aldığım Rise Online isimli oyuna girdim ve ekran kartım %100 işlemcim %10 değerlerindeydi FPS 50'den başlayıp 0'a kadar indi. Sorunu araştırdığımda birçok yöntem denedim fakat sonuç yine aynı ve ekstra olarak denediğim işlemler öncesinde ekran kartım boşta 52 derece civarlarındayken şu an boşta bile sabit 90 derecede çalışıyor.
Oyunu açınca görev yöneticisindeki veriler bu şekilde.

image.png

Denediğim yöntemler;
Format attım.
DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp tekrar kurdum.
Sistemi tekrar açıp ekran kartı ve işlemci macunlarını kontrol ettim.
NVIDIA ayarlarından yüksek performans ve ekran kartımı seçtim.

Sistem bilgilerim;
Ryzen 5 5600X işlemci.
GTX 1660 Super ekran kartı.
G.Skill flarex Dual 8 GB RAM.

Çözüm
Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim. Sorunu bir bilgisayarcıya giderek çözdüm. İlk olarak deneyip, chip de sıkıntı olduğunu söyledi. Ben yaylı vida ile ilgili problemden bahsettikten sonra ekran kartını açtı. Sorun vidaların yalama olmasından kaynaklı olarak macunun diğer kısma değmemesiymiş. Ekran kartı vidalar ile kapalı gözüküyordu dışarıdan bakınca ama iç kısımda temassızlık oluyormuş. Kısacası vida değişimi yapıldıktan sonra sorunum çözüldü. Fikir verip, yardımcı olmaya çalışan herkese tekrar teşekkür ederim.
Büyük ihtimalle soğutucu blok temas etmiyor. Yani bu kadar mesaj yazılmış kimse en potansiyel ihtimali görmemiş.

Yüke girdiğinde ise fanlar döndüğü için 95 derecede kalmayı başarıyor yoksa boşta 90, yükte 95 derece gibi bir durum söz konusu bile olamaz. Ekran kartı çipi ısıyı iletemediği için kavruluyor durduğu yerde.

Format gibi saçma şeylerle kafanı bulandırma, macunu değiştirirken uygulamada ya da geri montajda hata yapmışsın. Söküp tekrar uygula aynı işlemi bu sefer daha dikkatli ol ve vidaların sıkılığından da emin ol.
Aynen sorun cok bariz aslında; macun çekirdeğe sürülmemiş olabilir, çekirdeğe sürdüyse bile blokla temas edecek kadar vidalar sıkılmamış olabilir, biri mining diyor biri format diyor. Hayır yani format atsa ne olacak deli gibi dönen fan soğutamıyorsa?

Ekran kartının arkasında ki yaylı vidaları sonuna kadar sıkmamış olabilir misin? Ondan dolayı macun ile çekirdek bloğa temas etmiyor olabilir. Bir de termal pedleride değiştirdiysen doğru kalınlıkta olan pedleri mi kullandın yoksa rastgele bir kalınlık mı kullandın?
hayır pedlerle ilgili bir işlem yapmadım ama ekran kartımın üstündeki yaylı vidalardan biri yayı ile beraber çıktı açarken geri takamamıştım bu sebepten olabilir mi?

Aynen sorun cok bariz aslında macun çekirdeğe sürülmemiş olabilir, çekirdeğe sürdüyse bile blokla temas edecek kadar vidalar sıkılmamış olabilir, biri mining diyor biri format diyor. Hayır yani format atsa ne olacak deli gibi dönen fan soğutamıyorsa?

Kardeşim çünkü konu başlığı boşta 95 derece diye açılmış, konunun içerisinde de boşta 90 derece oluyor yazılmış ondan dolayı format ve mining deniliyor. Bunda garip veya yanlış hiçbir şey yok. Konudaki sorular ve cevaplar ile yükteyken bu sıcaklıkta olduğu anlaşılıyor.

Ekran kartı hiç yükte değilken soğutucu blok temas etmese bile bir fark olur mu ki? Sonuçta fanlar dönmüyor.
Olur, boşta fanlar dönmese dahi cihazı soğutan zaten soğutma bloğunun teması. Fanlar ısınan bloğu soğutmak icin çalışıyor, blok zaten soğukken fanlar niye çalışsın? Burada blok temasi yoksa sıcaklıklar yükseliyor, sıcaklığı yüksek gören yazılım da sürekli fan hızını artırıyor ama faydası temassizliktan dolayı da olmuyor.

Ya macun çok kötüydü ya yanlış uyguladin ya fanlarin baglantisini yapmadın. Bu 3 aşamayı kontrol edersen problemin çözülür büyük olasilikla.
Macun daha önce de kullandığım bir macun işlemciyi düzenli olarak değiştiriyordum fakat ekran kartını ilk kez macunladım. Macunla alakalı bir sorun olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır pedlerle ilgili bir işlem yapmadım ama ekran kartımın üstündeki yaylı vidalardan biri yayı ile beraber çıktı açarken geri takamamıştım bu sebepten olabilir mi?

Çok büyük ihtimalle bu sebebten dolayı. Gerekli basınç olmadığından macun işlevini yerine getiremiyor

Aynen sorun cok bariz aslında; macun çekirdeğe sürülmemiş olabilir, çekirdeğe sürdüyse bile blokla temas edecek kadar vidalar sıkılmamış olabilir, biri mining diyor biri format diyor. Hayır yani format atsa ne olacak deli gibi dönen fan soğutamıyorsa?

İnsanlar miningi ne sanıyorsa artık. Furmark daha agresif yüke sokuyor yani Furmark'ta 95 derece gören kart için "format at" der misin? Demezsin.

Ekran kartı hiç yükte değilken soğutucu blok temas etmese bile bir fark olur mu ki? Sonuçta fanlar dönmüyor.

Fark olur tabii, yükte değil dediğimiz sonuçta alet çalışıyor ve ekran kartı da teknik olarak "çalışıyor". Klasik işlemciler bile fiziksel olarak daha büyük olmasına rağmen ısıyı iletecek bir soğutucu bulamazlarsa BIOS ekranında bile alev atıyorlar ya da kapanıyorlar. Minicik GPU çipini düşün bir de.

Kardeşim çünkü konu başlığı boşta 95 derece diye açılmış, konunun içerisinde de boşta 90 derece oluyor yazılmış ondan dolayı format ve mining deniliyor. Bunda garip veya yanlış hiçbir şey yok. Konudaki sorular ve cevaplar ile yükteyken bu sıcaklıkta olduğu anlaşılıyor.
Başlık modlar tarafından bile değiştiriliyor, konu içeriğini iyi okumak gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı