GTX 1660 Super düşük FPS

Glioma

Hectopat
Selamlar, yaklaşık 2-3 ay kadar önce aldığım sisteminde denediğim hemen hemen bütün oyunlarda düşük FPS ve FPS drop sorunları yaşıyorum. İlk başta oynadığım oyunların optimizasyonu ile ilgili olduğunu düşünüyordum( Watch Dogs 2 ve Assassin's Creed Odyssey ) fakat şu an Witcher 2 oynuyorum ve sık sık 40 FPS'lere kadar düşüyor ve bu durum canımı sıkmaya başladı. Sistemimde mi sorun var yoksa bu oyunlarda mı? Ekran kartı driver'ım güncel fakat hiç BİOS update yapmadım bundan mı kaynaklanıyor?

Not: Odyssey ve WD2 de işlemci kullanımı %100 civarlarında fakat ekran kartı kullanımı zaman zaman %90 civarlarına düşüyor, fakat Witcher 2'de işlemci kullanımı %50 civarlarında iken ekran kartı kullanımım %100.

Sistemim:
Ryzen 5 3500
Asus ROG Strix GTX 1660 Super
Asus B450M Dragon SL
XPG Gammix D30 3000 MHz 8 GB Ram (2 tane)
Sandisk Ultra M2 SSD (2400 okuma 1750 yazma)
Corsair Spec Delta RGB 550W

@pragma

Çözünürlüğü arttırmayı denediniz mi? Oyunun optimizasyonundan mı bilmiyorum ama CPU kullanımı gereksiz yüksek.
1920x1080 de oynuyorum. Ekran kartım 2K oyun için değil ki çözünürlük etkili olur mu?
Çözünürlüğü arttırmayı denediniz mi? Oyunun optimizasyonundan mı bilmiyorum ama CPU kullanımı gereksiz yüksek.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu videoda da aynı şekilde

1920x1080 de oynuyorum. Ekran kartım 2K oyun için değil ki çözünürlük etkili olur mu?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
bu videoda da aynı şekilde
Bazı oyunlarda değişik çözünürlükler de oluyor da ondan sordum acaba farklı bir çözünürlükte mi oynuyorsunuz diye. Hocam tek fark ettiğim videoda 3900Mhz de çalışıyor işlemci siz de 4100 de. Turbo Boost kapatıp deneyebilirsiniz bir de aklıma başka bir şey gelmiyor. BIOS'dan kapatabilirsiniz. Birinin laptoptaki sorunu öyle çözülmüştü.

Bazı oyunlarda değişik çözünürlükler de oluyor da ondan sordum acaba farklı bir çözünürlükte mi oynuyorsunuz diye. Hocam tek fark ettiğim videoda 3900Mhz de çalışıyor işlemci siz de 4100 de. Turbo Boost kapatıp deneyebilirsiniz bir de aklıma başka bir şey gelmiyor. BIOS'dan kapatabilirsiniz. Birinin laptoptaki sorunu öyle çözülmüştü.
Otomatik açık mı o ayar? Kapatınca bi sıkıntı olabilir mi?

Otomatik açık mı o ayar? Kapatınca bi sıkıntı olabilir mi?
Otomatik açık oluyor genelde. Kapatınca bir sıkıntı olmaz istediğiniz zaman geri açabilirsiniz. Turbo Boost işlemcinizi isminden de anlayacağınız üzere boostluyor. Bazen bu garip bir şekilde sorunlara falan yol açabiliyor. Bir deneyin derim.

Otomatik açık oluyor genelde. Kapatınca bir sıkıntı olmaz istediğiniz zaman geri açabilirsiniz. Turbo Boost işlemcinizi isminden de anlayacağınız üzere boostluyor. Bazen bu garip bir şekilde sorunlara falan yol açabiliyor. Bir deneyin derim.
Tamamdır. Hazır BİOS'a girmişken güncellemeyi de yapmak istiyorum internet üzerinden yapmak sıkıntı çıkarır mı? flash ile yapmak istemiyorum elimdeki flashlar hep sorunlu.

Rehber içeriği:
En yeni BİOS sürümünüz: B450M-DRAGON BIOS & Firmware | Anakart | ASUS Türkiye
Windows'a herhangi bir şey olmaz, bu rehberde güzel bir şekilde anlatılmış.
İnternet üzerinden bios update yapmaya çalıştım fakat son iki sürüm olan 2801 ve 2602 sürümünü göstermeyip 2409 sürümünü gösterdi. Siteden bakınca son iki sürümün Beta sürümü olduğunu gördüm. Sİzce beta sürümüne mi güncelleyeyim yoksa tam sürüme mi?
Darboğaz var sanırım değil mi arkadaşlar ?
Bazı oyunlarda var fakat bazılarında yok gibi göüküyor ben de anlamadım. Zaten odyssey ve wd2 internetteki testlerde de fazla cpu kullanıyor. Ben optimizasyondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum

Şahsen ben de yeni sistem aldım benim de 1660 ti'ım mevcut aşağı yukarı sistemimiz benzer fps verecektir. ben de bir sıkıntı yok bios güncellemememe rağmen.

Geri
Yukarı