GTX 1660 Super sistem 1 yıldır mavi ekran hatası veriyor

Doğukan Aksoy

Femtopat
Daha fazla  
1 yıldır sürekli mavi ekran hatası alıyorum.
Öncelikle merhaba. Sorunumdan kısaca bahsedeyim. Bilgisayarımı tam 1 sene önce İtopya üzerinden aldım. Sistem bilgilerim:
Windows 10 20H2 (is 19042.1165)
2 X Corsair 8 GB Vengeance LPX siyah 3000MHz CL16 DDR4 Single kit RAM.
1 X Gigabyte B450 Aorus m 3600MHz(OC) DDR4 soket AM4 M.2 HDMI DVI mATX anakart.
1 X Gigabyte GeForce GTX 1660 Super OC 6 GB GDDR6 192 bit ekran kartı.
1 X Power Boost X-58 RGB 650W 80+ tg mesh panel USB 3.0 mid Tower kasa.
1 X Kioxia Exceria 500GB NVMe M.2 SSD (1700 MB okuma / 1600 MB yazma)
1 X AMD Ryzen 5 3500 MPK 3.6GHz 16MB önbellek 6 çekirdek AM4 işlemci.

Bilgisayarı aldığım günden beri her gün mavi ekran yiyorum. Bu mavi ekran hatalarının %90'lık bir kısmı PC boşta, Opera GX açıkken, Adobe programlarım açıkken ve edit yaparken. %10'luk kısmı ise oyun oynarken oluyor. Foruma üye olmadan önce yüzlerce aynı sorunu yaşayan insanı gördüm ve çoğu ile aynı RAM'lere sahip olduğum için Memtest86 ile test yaptım. 3 saatin sonunda RAM'lerimde herhangi bir error bulunmadı. Çoğu insan çözüm olarak XMP açıksa kapat diyor fakat kusura bakmayın ben bu RAM'leri 3000 MHz aldıysam 3000 de çalışması gerekli. Neden XMP kapatıp 2133 MHz gibi düşük bir şekilde çalıştırayım? Anakartım zaten destekliyor 3600MHz'ye kadar. BIOS'um güncel F61 son sürümü yüklü Windows güncel, herhangi bir saçma program yüklemedim (Driver Booster gibi) sürücülerimi kendim orijinal güncellerim. Saçma sapan bir program yok bilgisayarımda. 2 gün önce bu sorundan bıkıp Windows formatı attım sadece belki sorun oradadır diye. Temiz yeni Windows kurdum elimde kod vardı zaten onunlada etkinleştirdim orijinal olması için. 1.5 gündür mavi ekran yemedim ama bu konuyu açmadan önce 15-20 dakika arasında 2 kere mavi ekran yedim. Tam çözdüm derken tekrar başlıyor hatalar. Minidump dosyalarımı Windows resetinden önce okuyabiliyordum. İnceleyip araştırabiliyordum fakat şu an erişimim yok "the debugging session could not be started" hatasını alıyorum. Merak etmeyin minidump dosyalarımı sizlerle aşağıda paylaşacağım. Son olarak söylemek istediğim şey gerçekten bir bilgisayar öğrencisi olarak herkesin her sorununu yıllardır çözüyorum fakat terzi kendi söküğünü dikemez tarzında kendi problemimi 1 yıldır çözemedim. Gerçekten yardıma ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sizlere çok minnettar kalacağım. Şimdiden güzel fikirleriniz ve yardımlarınız için teşekkür ediyorum. Hayırlı forumlar :)

Minidump dosyam: Minidump - Google Drive
Yardımcı olacak biri yok mu? Minidump dosyalarımı inceleyecek biri?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, öncelikle ben de kendi söküğümü dikemiyorum 😀
Size başımdan geçen bir olayı anlatayım yardımcı olur diye düşünüyorum.
Bir arkadaşıma yeni bir bilgisayar toplamıştık ve her şey sıfır olduğu halde sürekli mavi ekran alıyorduk. Her şeyi test ettim ve sorunu düşünemeyeceğim bir yerde buldum diyebilirim.

Ona topladığımız Anakart'da Gigabyte marka bir anakarttı.
Açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki sorunun anakartının BIOS'undan dolayı. 😁

Nasıl anladığıma gelecek olursak,
Bilgisayarı toparken yaptığım işlemleri tek tek düşündüm ve acaba BIOS sürümünden olabilir mi diye test etmeye başladım.
BIOS sürümünü düşürdüğümde arkadaşın sorunu tamamen çözüldü :)
Şimdiden kolay gelsin diyorum 👍

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir arkadaşıma yeni bir bilgisayar toplamıştık ve her şey sıfır olduğu halde sürekli mavi ekran alıyorduk. Her şeyi test ettim ve sorunu düşünemeyeceğim bir yerde buldum diyebilirim.

Açık ve net bir şekilde söyleyebilirim ki sorunun anakartının BIOS'undan dolayı. 😁

Bilgisayarı toparken yaptığım işlemleri tek tek düşündüm ve acaba BIOS sürümünden olabilir mi diye test etmeye başladım.
şimdiden kolay gelsin diyorum 👍

Değerli vaktini ayırıp cevap verdiğin için öncelikle teşekkür ederim. F61 sürümünden önce F61C sürümünü kullanıyordum. Acaba yeni BIOS çıktı mı diye tekrar anakartımın sitesine girdiğimde F61C sürümü yoktu ve sadece F61 vardı. Bende F61'e güncelledim. Beta sürüm olabilir F61C. Bildiğim kadarıyla da BIOS düşürmek, yükseltmekten daha tehlikeli. Ama aklımın bir köşesine yazıyor. Herhangi bir yardım cevabı gelmezse ve sorunu çözemezsem dediğin gibi BIOS 1 versiyon düşüreceğim :)

Şimdiden kolay gelsin diyorum 👍
İnsanları yanlış yönlendirme artık, dosya inceleyip konuş. Kaç tane konuya dosya görmeden yazmışsın.
Başına gelen olaydan anlattığın çözüm sende işe yarayıp diğerlerinde yaramayabilir, bunu dikkate al.

Bu yüzden kategoride işinin ehli insanlar yazsın diyoruz, kafa karıştırıcı oluyor konu sahibi için. Üstüne alınacaksan da alınabilirsin, doğru söz can yakar.

Hatanın sebebi ağ sürücüsü kontrolcüsü.
Aslında dolaylı yoldan ağ kartı sürücün çökmüş diyebilirim.

RAM konusuna gelecek olursak, onun için açıkçası bir konu açın.
Daha iyi verim alırsınız.

BIOS güncel. O anlamda sıkıntı yok.

İnsanları yanlış yönlendirme artık, dosya inceleyip konuş. Kaç tane konuya dosya görmeden yazmışsın.
Başına gelen olaydan anlattığın çözüm sende işe yarayıp diğerlerinde yaramayabilir, bunu dikkate al.

Bu yüzden kategoride işinin ehli insanlar yazsın diyoruz, kafa karıştırıcı oluyor konu sahibi için. Üstüne alınacaksan da alınabilirsin, doğru söz can yakar.

Hatanın sebebi ağ sürücüsü kontrolcüsü.
Aslında dolaylı yoldan ağ kartı sürücün çökmüş diyebilirim.

RAM konusuna gelecek olursak, onun için açıkçası bir konu açın.
Daha iyi verim alırsınız.

BIOS güncel. O anlamda sıkıntı yok.
Minidump dosyalarımı inceleyip yorum yazdığın için teşekkür ederim. Ağ kartı sürücüm çöktüyse ne yapmam gerekiyor bu konu içinde bana bir fikir veya yol gösterebilir misin?

Okula gittiğim için daha ancak bakabiliyorum.

Ağ kartının kimliğini verirsen sana sürücüsünü veririm.

Geç cevap verdiğim için üzgünüm. Burayı tamamen unutmuştum ve derslerim yoğundu. Az önce attığın link üzerinden bilgileri alarak ve birkaç YouTube videosu izleyerek ağ kartımı son sürüm olan 11.05.2021 tarihi ve 10.50.511.2021 sürücü sürümüne güncelledim. Birkaç gün daha bilgisayarımı kullanmaya devam edeceğim. Eğer mavi ekran sorunum biterse konuyu kapatacağım. Yardımların için çok teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı