GTX 1660 Super sistemde FPS düşüyor

Batuhan Akdemir

Decapat
Arkadaşlar önceden RX 590 kullanıyorum. Siyah ekran hatası verdiği için servise gönderdim bozuk çıktı kart. Ben de para ekleyerek MSI 1660 Super Gaming X modelini aldım indirimden. RX 590'daki gibi hatalar almadım. 2 haftadır kullanıyorum. Isınma sorunu vb. sorunları yok fakat ben RX 590 kullanırken Apex Legends'de herhangi bir takılma düşüş ve darboğaz olmuyordu. GTX 1660 Super'de bugün oynadığım Steam versiyonunda aşırı derecede oyunda düşüş oluyor. Oyun 10-20 FPS'ye kadar düşüyor. Bu durum PUBG'de de oluyor. Anlık FPS düşüyor. Oynadığım diğer oyun olan Rainbow Six'de böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. Bu FPS düşüşünün sebebi nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim:

GTX 1660 Super Gaming X
Ryzen 1600 AF
Thermaltake Smart RGB 600W 80 Plus
Trident Z RGB 3000MHz 8 GB RAM
Gigabyte B450M S2H
WD Blue 1TB 7200RPM harddisk
Monitör: Samsung 1600X900
Windows 10 Pro 64 Bit

Ekran kartı driver güncel. BIOS güncel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar önceden RX 590 kullanıyorum. Siyah ekran hatası verdiği için servise gönderdim bozuk çıktı kart. Ben de para ekleyerek MSI 1660 Super Gaming X modelini aldım indirimden. RX 590'daki gibi hatalar almadım. 2 haftadır kullanıyorum. Isınma sorunu vb. sorunları yok fakat ben RX 590 kullanırken Apex Legends'de herhangi bir takılma düşüş ve darboğaz olmuyordu. GTX 1660 Super'de bugün oynadığım Steam versiyonunda aşırı derecede oyunda düşüş oluyor. Oyun 10-20 FPS'ye kadar düşüyor. Bu durum PUBG'de de oluyor. Anlık FPS düşüyor. Oynadığım diğer oyun olan Rainbow Six'de böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. Bu FPS düşüşünün sebebi nelerdir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim:

GTX 1660 Super Gaming X.
Ryzen 1600 AF.
Thermaltake Smart RGB 600W 80 Plus.
Trident Z RGB 3000MHz 8 GB RAM.
Gigabyte B450M S2H.
WD Blue 1TB 7200RPM harddisk.
Monitör: Samsung 1600X900.
Windows 10 Pro 64 Bit.

Ekran kartı driver güncel. BIOS güncel.

Oyun ayarlarınızı kontrol edin sistem testi yapın.

VRAM kullanımınızı yüksek tutmak demek çok fazla veri yolu kullanılması demek. Sisteminizde 8 GB RAM mevcut. Takılmalar ve FPS düşüşleri oldukça doğal. Oyunlarınızı bir de orta ve düşük ayarlarda deneyin.

VRAM kullanımınızı yüksek tutmak demek çok fazla veri yolu kullanılması demek. Sisteminizde 8 GB RAM mevcut. Takılmalar ve FPS düşüşleri oldukça doğal. Oyunlarınızı bir de orta ve düşük ayarlarda deneyin.

Ama aynı sistemde RX 590 yine en yüksek ayarlarda hiçbir sıkıntı olmuyordu. Üstelik GTX 1660 Super daha güçlü bir kart.

Belki de problem budur? Kart çok güçlü ve sistem yetişemiyordur?
1660S'in 590'dan daha vazla clok Speed'i ve bant genişliği olduğunu unutmayalım. Ve daha fazla transistör kapasitesi var.
Ayrıca şunuda eklemeliyim ki her 2 ekran kartının birbirinden farklı grafik güçleri var. bir ekran kartı 1 kareye daha fazla işlem uygulayabilir diğerinden buda sistemin daha fazla çalışması ve sonucunda tıkanmasına sebebiyet verebilir.
FPS düşüşleri olmasada 8gb ram kullanırken bende de takılma mevcuttu bir adet ram alıp dual kit yaptım ve arkama yaslandım :)

1660S'in 590'dan daha vazla clok Speed'i ve bant genişliği olduğunu unutmayalım. Ve daha fazla transistör kapasitesi var.
Ayrıca şunu da eklemeliyim ki her 2 ekran kartının birbirinden farklı grafik güçleri var. Bir ekran kartı 1 kareye daha fazla işlem uygulayabilir diğerinden bu da sistemin daha fazla çalışması ve sonucunda tıkanmasına sebebiyet verebilir.
FPS düşüşleri olmasa da 8 GB RAM kullanırken bende de takılma mevcuttu bir adet RAM alıp Dual kit yaptım ve arkama yaslandım :)

Uyarı aldığım için cevap veremedim üzgünüm. İlgilendiğiniz için teşekkürler.
Sistemi 16 GB yaparsam bu sorun kalkar değil mi? Ekran kartı ile ilgili bir sorun olmadığından emin olmak istedim. Bazıları da darboğazın monitörden olduğunu, söylemiş olabilir mi?
Ayrıca şunu da eklemeliyim ki her 2 ekran kartının birbirinden farklı grafik güçleri var. Bir ekran kartı 1 kareye daha fazla işlem uygulayabilir diğerinden bu da sistemin daha fazla çalışması ve sonucunda tıkanmasına sebebiyet verebilir.
FPS düşüşleri olmasa da 8 GB RAM kullanırken bende de takılma mevcuttu bir adet RAM alıp Dual kit yaptım ve arkama yaslandım :)

Oyunun grafiklerini kıstım fakat yine droplar aşırı derecede kasmalar oluyor 8 GB RAM daha alınca yine böyle olmasından korkuyorum
GTX 1660S'de böyle olması normal gelmiyor nasıl düzelticeğim

Dosya Ekleri

• Apex Legends 27.11.2020 16_32_20.png
    Apex Legends 27.11.2020 16_32_20.png
    2,2 MB · Görüntüleme: 54
  • Apex Legends 27.11.2020 16_33_16.png
    Apex Legends 27.11.2020 16_33_16.png
    621,4 KB · Görüntüleme: 44
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı