GTX 1660 Ti, i7 9750H laptopta ani FPS düşüşleri

Caskorbian

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, elimde Tulpar T7 V19.3 modelinde bir laptop var.
Yakın zamanda sanki hayatımda yavaş yavaş giren bir FPS düşmesi problemi yaşamaya başladım. Açıkçası artık çok olmaya başladı.
Örneğin Bus Similator 2018 oynuyorum. Medium-Yüksek ayar arasında oynuyorum. FPS değerlerini ölçmedim fakat normalde yüksek değer alıyorum fakat her 20 saniyede bir FPS değerleri 10'a kadar düşüp 3-4 saniye durup geri yükseliyor. Bu neredeyse her oyunda olmaya başladı. Laptopum neredeyse 2 yıllık. AIDA64 Stres Testi sonuçları şu şekilde. Ne önerirsiniz?

stabilitytest.png

Tüm sistemim: GTX 1660 Ti
i7 9750H
16 GB RAM
1TB + 256 GB SSD
17.3 inç 144Hz

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir süre devam mı ediyor yoksa anlık olup 3-5 dk sonra tekrar mı yapıyor? Yani yaşadığınız sorun stutter mı yoksa FPS spike mı?
Bütün oyunu oynadığım süre boyunca ortalama 20 saniyede bir 2-3 saniyelik fps drop yiyorum örrneğin 120 den 15'e düşüyor.
İşlemci ısınıyor hocam. Termal macun ve toz alma zamanı gelmiş.
Tozlarını hergün hafta alıyorum, termal macun dışında yapmadığım bir bakımı kalmadı :(

Bütün oyunu oynadığım süre boyunca ortalama 20 saniyede bir 2-3 saniyelik fps drop yiyorum örrneğin 120 den 15'e düşüyor.

Tozlarını hergün hafta alıyorum, termal macun dışında yapmadığım bir bakımı kalmadı :(
Güç Seçeneklerine girin. Sırasıyla:

1623439799117.png
1623439817924.png
1623439833213.png

Şu kısmı %97-96 yapın. Duruma göre %93'e kadar düşürün. Menülerin Türkçelerini maalesef bilmiyorum.

Dediğin sayfadaki yere geldim, bu düşürmem ne şekilde etki eder acaba?
Onun haricinde bir arkadaş diskini boşalt biraz demişti 50gb civarı alan açıyorum, onuda deniyeceğim.
İşlemcinin maksimum yüzde kaça çıkacağını ayarlıyosun o şekilde hocam. Eskiden laptop kullanırken Dayz oynuyorduk. Yaşıyordum ben de bu durumları. İşlemcim %100 e çok dayanıyordu, bu şekilde işlemciye nefes alması için bir tık boşluk bırakıyorsunuz. Aynı zamanda az da olsa sıcaklığa katkısı oluyor.

İşlemcinin maksimum yüzde kaça çıkacağını ayarlıyosun o şekilde hocam. Eskiden laptop kullanırken Dayz oynuyorduk. Yaşıyordum ben de bu durumları. İşlemcim %100 e çok dayanıyordu, bu şekilde işlemciye nefes alması için bir tık boşluk bırakıyorsunuz. Aynı zamanda az da olsa sıcaklığa katkısı oluyor.
Anladım, teşekkür ediyorum. Dediğini gece test edeceğim sonuçlarını buraya yazarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı