GTX 1660 Ti RDR2 bulanıklık

İşletim sistemi
Windows 10

Setro

Hectopat
Daha fazla  
RAM
CL16 2666MHz (3200Mhz)
Ekran kartı
NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti
Anakart
ASUS PRIME H410M-A
İşlemci
Intel Core i3-10100F
2 gün önce aldığım RDR2'de (çoğunlukla RDR2 Online'da) ilk oynadığım zamanlar fark etmediğim fakat birkaç saat daha oynadıktan sonra oyunu çamur eden bir bulanıklık sorunu var. Düz durduğum zaman sıkıntı yok fakat hareket halinde iken karakterin saçları, kıyafetleri, atım vs. ve uzak-orta ve bazen yakın mesafeler çok bulanık gözüküyor. TAA'yı kapatıp FXAA açtım bulanıklık az da olsa gidiyor fakat bu sefer pikselleşme oluyor. Çoğu kişi oyun 4K için yapılmış diyor fakat bu bana saçma geldi. Bu bulanıklık sorununu nasıl çözeceğim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hacimsel öğe kalitesi bulutlar ve gökyüzünü etkileyen bir ayar. Bu tip bir sorunu çözebileceğini düşünmüyorum.
1) Nvidia Denetim Masasından Oyunun exe'sinin üzerinden Doku kalitesini: Yüksek kaliteliye çekebilirsiniz.
2) Oyunda detay ölçeklendirnesi adında bir ayar mevcut. Oradaki barı ufakça yükseltebilirsiniz.
3) Belgeler>Rockstar Games>Red Dead Redemption 2>Settings>settings.xml üzerinden texture quality'i Ultraya alıp tekrar oyuna giriş yapabilirsiniz.
4) Graphics API'sini (DX12 veya Vulkan) değiştirmeyi deneyebilirsiniz. (En muhtemel çözüm bu diye düşünüyorum.)
5) Bütün bunlar işe yaramazsa Steam/Epic Games üzerinden dosya doğrulamayı deneyebilirsiniz.

Hacimsel öğe kalitesi bulutlar ve gökyüzünü etkileyen bir ayar. Bu tip bir sorunu çözebileceğini düşünmüyorum.
1) Nvidia Denetim Masasından Oyunun exe'sinin üzerinden Doku kalitesini: Yüksek kaliteliye çekebilirsiniz.
2) Oyunda detay ölçeklendirnesi adında bir ayar mevcut. Oradaki barı ufakça yükseltebilirsiniz.
3) Belgeler>Rockstar Games>Red Dead Redemption 2>Settings>settings.xml üzerinden texture quality'i Ultraya alıp tekrar oyuna giriş yapabilirsiniz.
4) Graphics API'sini (DX12 veya Vulkan) değiştirmeyi deneyebilirsiniz. (En muhtemel çözüm bu diye düşünüyorum.)
5) Bütün bunlar işe yaramazsa Steam/Epic Games üzerinden dosya doğrulamayı deneyebilirsiniz.
Detay Ölçeklendirmesi ayarının ingilizcesini söyler misiniz? Oyunda aradım fakat bulamadım.

2 gün önce aldığım RDR2'de (çoğunlukla RDR2 Online'da) ilk oynadığım zamanlar fark etmediğim fakat birkaç saat daha oynadıktan sonra oyunu çamur eden bir bulanıklık sorunu var. Düz durduğum zaman sıkıntı yok fakat hareket halinde iken karakterin saçları, kıyafetleri, atım vs. ve uzak-orta ve bazen yakın mesafeler çok bulanık gözüküyor. TAA'yı kapatıp FXAA açtım bulanıklık az da olsa gidiyor fakat bu sefer pikselleşme oluyor. Çoğu kişi oyun 4K için yapılmış diyor fakat bu bana saçma geldi. Bu bulanıklık sorununu nasıl çözeceğim
Kenar keskinleştirmeyi nvidia program ayarlarından açmayı dene anti allasing i arttır
Kenar yumuşatmayı fxa da ise ssao yap fxa bulanıklaştırıp sahte pixel üretir ssao her pixeli kullanır hepsini yap inşallah çözülür

Hocam olmuyor. Nvidia denetim masasından Görüntü Ölçeklendirme ayarı ile çözecektim fakat ayara tıklanmıyor. Ne yapacağım?

Dosya Ekleri

• resim_2022-09-05_222750424.png
    resim_2022-09-05_222750424.png
    8,7 KB · Görüntüleme: 30
Hocam olmuyor. Nvidia denetim masasından Görüntü Ölçeklendirme ayarı ile çözecektim fakat ayara tıklanmıyor. Ne yapacağım?
Muhtemelen oyun dosyalarına erişmemen için yapılmıştır bende birkeresinde online bir oyunun dosya konumunu açtığım için ban yemiştim onun gibi birşey herhalde.

2 gün önce aldığım RDR2'de (çoğunlukla RDR2 Online'da) ilk oynadığım zamanlar fark etmediğim fakat birkaç saat daha oynadıktan sonra oyunu çamur eden bir bulanıklık sorunu var. Düz durduğum zaman sıkıntı yok fakat hareket halinde iken karakterin saçları, kıyafetleri, atım vs. ve uzak-orta ve bazen yakın mesafeler çok bulanık gözüküyor. TAA'yı kapatıp FXAA açtım bulanıklık az da olsa gidiyor fakat bu sefer pikselleşme oluyor. Çoğu kişi oyun 4K için yapılmış diyor fakat bu bana saçma geldi. Bu bulanıklık sorununu nasıl çözeceğim?
Benim arkadaşta da vardı o olay şu anladığım kadarıyla. Öncelikle sisteminizi bilmiyorum ama bu dediğim ayarlar fps düşürür fakat sorununuzu çözer. Oyunda "resolution scale" ayarını 2'ye getirin. Bu ayar, mevcut çözünürlüğü yükseltip ardından kullandığın çözünürlüğe çeviriyor yani gizli çözünürlük ayarı.Ne kadar yüksek olursa o kadar net olur. 1080p içinde 4K gibi.

Downscale ve Upscale ayarı gibi düşünün. Eğer kullandığınız çözünürlükten daha düşük bir çözünürlüğe ayarlarsanız resolution scale ayarını oyun bir nevi upscale yapacaktır ve monitörünüze ayarladığınız çözünürlüğü büyütecektir. Bu yüzden bulanık gözükebilir oyununuz bu ayarı düşürürseniz. Şu anki ekran çözünürlüğünüzden daha yüksek bir çözünürlüğe ayarlasanız oyun bu sefer bir nevi downscale yapar. Oyun daha keskin, daha net gözükür. Ben size 2 yapmanızı öneriyorum bu ayarı. Ardından biraz TAA Sharpening'i arttırın oyununuza keskin bir görüntü katacaktır. Umarım bunlar yardımcı olur. Tabi burada fps'inizi en çok düşüren ayar Resolution Scale ayarı olacaktır daha da arttırabilirsiniz aşırı güzel yapar oyunu. FPS çok düşmemesi için 2 öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı