GTX 1660 Ti sistemde FPS düşüyor

Arda Arik

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, ben Excalibur G900 kullanıyorum ve bilgisayarım gayet güçlü ama bazen LoL gibi düşük sistem gerektiren oyunlarda düşük FPS vermeye başlıyor. Bilgisayar özelliklerini aşağıya yazacağım. Oradan bakıp bana sorunun ne olabileceğini söyleyebilir misiniz? Bir de soğutmada bir sıkıntı yok. Bilgisayarı iyi bir şekilde soğutabiliyorum.

Bilgisayar özellikleri:
  • Ekran kartı: GTX 1660 Ti.
  • İşlemci: i7-1075H.
  • RAM: 16 GB.

Son düzenleyen: Moderatör:
Her dizüstü bilgisayarın frekans düşüreceği ısı değeri aynı değil. İşlemci aynı bile olsa firmanın koyduğu sınırlar önemli. Böylesi şeyleri tartışmaya gerek yok sahiden. 90 derece bir ürün için sıkıntı çıkarmazken bir diğeri için çıkartıyor.

İşlemci kullanımının %100 olduğu durumda 4 Ghz üstü çalışsa bu olabilirdi, %20 kullanımda bu ısı böylesi bir oyun için yine de yüksek. İşlemci %50 kullanılıyor demek, 2 Ghz'de çalışıyor demek olmuyor neticede. PUBG ve Valorant oyunlarını aynı frekansta oynamama rağmen PUBG'de 10 derece daha sıcak çalışıyor işlemci.
Hocam haklısınız ancak 4.2 GHz'deki voltaj, kullanım yüzdesi %90-100 yükte 3-3.2 GHz'e denk bir ısıya neden oluyor. Anlatmak istediğim bu. Masaüstünde soğutma farkı yüzünden bu oyunlar sistemi yormuyor evet. %20 kullanım genel yüzde çünkü. Tüm çekirdekler arasında bir tanesi %100 de olabilir bunu bilemeyiz.

Son olarak konu sahibinin paylaştığı görsel sorun anındaki değer. Sürekli 54 FPS ve bu kullanımlarda değil. Anlık bir sorun yaşıyor ve RAM tek kanal olduğu için böyle.

GTX 1060'lı dizüstü bilgisayarımla yaklaşık 3 sene oyun oynadım. LoL'de işlemcinin 65 dereceyi geçtiğini hatırlamıyorum. Dizüstünün daha sıcak çalıştığı ve bunda sorun olmadığı konusunda hemfikiriz. Firmalar bazında konan limitler farklı. Bugün farklı bir konuda da örnek verdim. Birkaç sene önce MSI dizüstüleri 95 derecelerde çatır çatır frekans korurken, HP Pavillon dizüstüler 90 dereceyi gördüğünde beyaz bayrak çıkartıyordu. Anakartına güvenen kaba tabiriyle gaza basıyor, ötekisi yavaşlıyor. Aynı işlemci farklı senaryo.

Laptop için extra bir soğutucu alıp kullansa etkisini görmez mi? Konu sıcaklıktan dolayı oluyor ise soğutucu belli bir oranda dereceyi düşürecektir. Doğal olarak FPS artacaktır.

Laptop için extra bir soğutucu alıp kullansa etkisini görmez mi? Konu sıcaklıktan dolayı oluyor ise soğutucu belli bir oranda dereceyi düşürecektir. Doğal olarak FPS artacaktır.

Zaten soğutucu kullanıyorum ama galiba pek etkisi olmuyor bana. Kullandığım soğutucu bu Rampage Siyah Ad-Rc9 Tornado 2 Adet Fanlı 10-18 Rgb Işıklı Notebook Soğutucu Stand Fiyatı, Yorumları - Trendyol

Yeni konular

Geri
Yukarı