GTX 1660 Ti sistemde Valorant'ta FPS düşüyor

demir.eler

Decapat
Öncelikle herkese merhaba. G-SYNC kullanarak Valorant oynamaktayım. 144 Hz bir monitörüm var. Bu yüzden G-SYNC'ten faydalanabilmek için FPS'mi 141'e sabitledim fakat zaten sabitlemesem de oyun içi 150-100 FPS arası alıyorum garip bir biçimde. Bırakın Valorant'ı, CS:GO, GTA gibi diğer oyunlarda hiç böyle bir sorun yaşamıyorum. Bilgisayarı da toplayalı daha 6 ay bile olmadı. 140-120 arası oynasa FPS yine sorun yaşamam fakat oyun ayarları düşük, düşük çözünürlükte oynasam FPS düşüşleri almaya devam ediyorum. G-SYNC'i kapamayı, yanında VSync'i açmayı, Fastsync'i, hepsini denedim fakat düşüşün önüne geçemedim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Sistemim:
- G.Skill 1.16 GB RAM.
-AMD Ryzen 5 2600 socket AM4 3.4 GHz 16 MB önbellek 65W.
-ASUS Prime B450M-K AM4 DDR4 4400MHz(OC)
-EVGA GeForce GTX 1660 Ti 6G GDDR6 192Bit.
-Bright_RM_61 144Hz monitör.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ben FPS dropları almıyordum. Bu G-Sync, NVIDIA, BIOS ayarları ile falan uğraşınca böyle bir sorun ortaya çıktı sanırım. Zamana mı bırakayım yani bir çözümü yok mudur?

Teşekkürler hocam yanıtın için. Dosyaları doğrulamayı Steam için biliyorum fakat Riot için bilmiyorum biliyorsan söyleyebilir misin? Dediğin gibi kesinlikle bir ticket atmak lazım. Bir görsel gönderiyorum bir bak istersen. Bilgisayar kesinlikle zorlanmıyor Valorant kullanmıyor sanırım. Bu bilgiler oyun içinde de az çok aynı antrenman bölgesinde ekran fotoğrafı aldığım için değil yani.

Hocam kesinlikle darboğaz, vs, sistem yetmezliği ile ilgili bir sorun yok sol üstteki verilerden görebilirsin. Oyun içi de az çok bu değerler oluyor.

Valorant'ta da yanılmıyorsam Client'te hesap bilgilerini girmeden o ekranı kurcalarsan orada bir yerde dosyaları doğrulama seçeneğinin olması lazım ya da oradan clientt ayarları açılabiliyor ise oradan da doğrulatabilirsin. Valorant oynamadığım için o kısmı tam bilmiyorum ama hesap bilgilerini girdiğin kısımı iyice araştırırsan orada olabileceğini son çare oyun için ayarlarında biyerlerdede olabilir oraları bir kurcala.

G-Sync ve NVIDIA ayarlarından yaptığın şeylerin bir zararı olduğunu düşünmüyorum fakat BIOS dedin mi akan sular durur. BIOS'tan ne kurcaladıysan yaptığın şeyleri geri almanı tavsiye ederim zaten iyi bir bilgisayara sahipsin yüksek FPS'ler alabilirsin ve alıyosundurda şahsi görüşüm bilgisayarının sana yazılımsal olarak sağladığı performans ayarları dışında müdahalede bulunmaman olacaktır. Yani NVIDIA Denetim Masası Windows'un sağladığı oyun modu ve oyun modunun olduğu ayarla da sağ üstte grafik ayarlarından düşük donanım gecikmeli performans modunu açman yeterlidir. Bunların dışında değiştirdiğin BIOS ayarlarınıda geri almanı tavsiye edebilirim...

Teşekkür ederim hocam. Sağ üstte grafik ayarlarından düşük donanım gecikmeli performans modunu bulamadım. Yardımcı olabilir misin? O zaman ben bir de BIOS ayarlarımı eskisine çevireyim.

Şimdi başlangıca oyun modu yazıp tıklıyorsunuz. Göreceğiniz üzere çoğunluğu boşluk olan bir ekran sağ en üstte ilgili ayarlar başlığı altında grafik ayarları yazmakta. Ona tıkadığınızda zaten göreceksiniz donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını. Bu şekilde aktif edebilrsiniz. Ben ASUS TUF FX706'lı laptop modelini kullanıyorum bende bu şekilde. Gerçi her bilgisayarda aynı şekildedir. Sonuçta güncel bir sistem kullanıyoruz...
Edit: Donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması imiş ayarın adı.

Hocam bended 1660 Ti laptop var hiç FPS düşmüyor vallahi.

Bence de sorun Valorant'ta değil. Dediğim gibi ayarları vs. kurcalamayı seviyorum. Belki bir ayar sonrası bu hale geldi bilgisayar. Sende bir sorun olmadığını söyledin. Rica etsem NVIDIA denetim masasındaki 3D görüntü ayarlarını paylaşabilir misin?
Şimdi başlangıca oyun modu yazıp tıklıyorsunuz. Göreceğiniz üzere çoğunluğu boşluk olan bir ekran sağ en üstte ilgili ayarlar başlığı altında grafik ayarları yazmakta. Ona tıkadığınızda zaten göreceksiniz donanım hızlandırmalı GPU zamanlamasını. Bu şekilde aktif edebilrsiniz. Ben ASUS TUF FX706'lı laptop modelini kullanıyorum bende bu şekilde. Gerçi her bilgisayarda aynı şekildedir. Sonuçta güncel bir sistem kullanıyoruz...
Edit: Donanım hızlandırmalı GPU zamanlaması imiş ayarın adı

Bence de sorun Valorant'ta değil. Dediğim gibi ayarları vs. kurcalamayı seviyorum. Belki bir ayar sonrası bu hale geldi bilgisayar. Sende bir sorun olmadığını söyledin. Rica etsem NVIDIA denetim masasındaki 3D görüntü ayarlarını paylaşabilir misin?

Sana Denetim Masası ayarlarındada bir öneri sunayım genel ayarlar kısmında geri yükle seçeneğine bas ve uygula de. Orası default ayarlarda kalsın program ayarları kısmından Valorant'ı ya da başka bir oyunu seçerek performans ayarlarını öyle yapmanı tavsiye ederim şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı