GTX 1660 Ti ve Ryzen 5 2600 Sistemde FPS Düşmesi

Sean Boswell

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. Ben bilgisayarımı yeni aldım, 25 günlük. Fakat beklediğim FPS'leri ve performansı alamıyorum. Sistemim şu şekilde:

GTX 1660 Ti.
Ryzen 5 2600.
8 GB RAM (tek slot)
1TB HDD 7200 RPM.

Oyunlarda drop sorunu yaşıyorum ve çok canımı sıkıyor. Sanki bütün parayı boşa harcamış gibi hissediyorum. Yardım ederseniz çok sevinirim. Gerçekten çok canımı sıkıyor. Bu arada sıcaklık değerleri çok normal.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sisteminde, halihazırda HDD kullandığını gördüm. Forumdaki bazı arkadaşlarımızın, bu sorunla alakalı konuları var. Bu dalgalanmaların sebebi kullandığın depolama biriminin yetersizliği de olabilir.

Şu an ne yazsam yüzsüzlük olacak biliyorum.😞

Önemli fotoğraf veya verileriniz var mıydı? Eğer yoksa en azından format çözüm olacaktır.

Hem fotoğraflarım hem de verilerim vardı formatlıyabilecek bir durumumda yok 600 GB boş alan kaldı geri kalan alan başka bir yerde duruyor bulamıyorum ne olacağınıda bilmiyorum daha bilgisayarı kapatmadım ama kapatırsam sabah açtığımda bir daha bilgisayarın açılmayacağından korkuyorum.

@Jonathan North hocam ben elime yüzüme bulaştırdım, size devrediyorum.

Belli bir süre sosyale girmem artık. Herkese iyi forumlar😔

Kanka yarın dinç bir kafayla bakayım, ama umarım sorun halledilir bir şekilde.
Bak kötü bir niyetin yoktu ama bu kadar emin konuştun ve benim bilgisayarım geri dönülemeyecek bir yere girdi kurtaramıyorum bilgilerimi napıcam şimdi ben aileme ne söyleyeceğim o kdar parayı boşa mı verdik biz. Bu kadar oyunu geri nasıl yükleyeceğim bu kadar güncellemeyi bu kadar Driver'ı. Bir bilgisayarım vardı ondanda oldum sağ ol. Nasıl hesap vereceğim onu düşünüyorum.

DDU ile sürücü kaldırma işlemini; sistemi güvenli modda çalıştırıp, yönetici pozisyonunda çalıştımanız ve sonrasında da geriye dönmek/yüklemek istediğiniz driverı temiz bir şekilde yüklemeniz gerekiyordu, bunun daha başka bir basit açıklaması olamaz. Bu noktada size yol gösteren arkadaş doğruluğu onaylanmış bir fikir, öneri sunmuş olup PC'yi siyah ekrana düşürecek pozisyona getiren nihayetinde sizsiniz, kusura bakmayın ama burada kimseye hesap vs soramazsınız, yaptığınız işlemler sizin sorumluluğunuz altındaydı, bunu zaten tavsiyeyi veren arkadaşımız not düşmüş cümlesinde. Sistemi güvenli bir modda çalıştıramamışsınız belli ki, bu noktada kimseye atlamayın. PC'niz de çöpe gitmedi merak etmeyin, halledilir bir şekilde. İndirdiğiniz DDU yazılımı güncel miydi? DDU ile kuruluma geçmeden önce sistemde hangi değişiklere gittiniz? DDU ile kuruluma geçmeden önce elle manuel kaldırma girişiminde bulundunuz mu? Sistemi güvenli modda çalıştırmayı denediniz mi, denerken ne tür işlemler gerçekleştirdiniz? Diskinize komple format vs atmak da zorunda değilsiniz, karşılaştığınız durum program kaynaklı gibi duruyor.

Ek olarak konuyu açış amacınıza bağlı olarak, sorununuz büyük bir ihtimalle konuya yorum yapan diğer arkadaşlar gibi tek kanal RAM kullanmanızdan kaynaklanıyor, özellikle Ryzen tabanlı sistemlerde olmazsa olmaz Dual Channel konfigürasyon desteği oynamış olduğunuz oyunlardan elde edeceğiniz oyunlar açısından kilit bir rol oynuyor, özellikle de GTA Online/Apex Legends/Battlefield 5/COD Warzone tarzındaki oyunlarda Intel/Ryzen fark etmeksizin 2x8 GB RAM şart haline geldi artık, size tavsiyem öncelikle RAM'lerinizi çift kanal olacak şekilde 16 GB yapıp sonrasında BIOS'tan XMP desteğiyle çalışma frekanslarını 3000 Mhz'e çekmeniz olacaktır, eğer ki yine aynı sorun devam ederse (ki edeceğini pek zannetmiyorum) SSD alternatifini düşünebilirsiniz. Bu arada PSU 650W Bronze demişsiniz ama markası modeli nedir bunun? Bu da önemli bir nokta açıkçası, tırt bir ürünse soruna ikincil derecede etki eden bir başka neden olarak bakabiliriz.

Son düzenleme:
@Jonathan North hocam ben elime yüzüme bulaştırdım, size devrediyorum.

Belli bir süre sosyale girmem artık. Herkese iyi forumlar😔

Öyle düşünme, senin bir hatan yok dostum. Yardımcı olmaya çalışıyordun. Ekran kartı sürücüsüyle alakalı olduğu kesin değildi, denemeden anlayamazdı.
@Sean Boswell Arkadaşım korkma geri döndürülebilir, ayrıca bilgilerin silinmemiştir format atmadıysan.
TV'ye bağlamayı dene, bazen işe yarar. Bende yaramıştı monitörden görüntü alamayınca. Sonra da önceden kullandığın sürüm neyse onu tekrar yüklersin.
Son olarak TV veya başka monitörle görüntü alamazsan, HDD'yi söküp bilgileri başka bilgisayara yedekleyebilirsin. Özellikle fotoğraf, video, belge türü dosyaları. Ancak disk klonlama olmadan uygulamaları kurtaramazsın.

Sisteminde, halihazırda HDD kullandığını gördüm. Forumdaki bazı arkadaşlarımızın, bu sorunla alakalı konuları var. Bu dalgalanmaların sebebi kullandığın depolama biriminin yetersizliği de olabilir.

Dostum bu söylediğin HDD'de sorun varsa olur. Sorun olmayan HDD ile yaşanmaz drop. Sadece oyun yüklemeleri geç yüklenir. Oyun esnasında performans sorunu yaşatmaz, tabii HDD'de Bad Sektor varsa oyunlarda takılmalara ve hatta oyundan atmaya kadar gidebilir, daha ilerisi mavi ekranla karşılaşırsın.

Son düzenleme:
Takmışlar kafayı sıfır harddiske hata arıyorlar. Harddisk oyun performansı etkilemez. Senin RAM frekansın gerçekten 3000'de çalışıyor mu onu BIOS'dan kontrol et. Elindeki parayı da SSD'ye değil RAM için harca. Bunca yıldır SSD yokken oyunları drop yiyerek mi oynadık. Hala da çoğu insan SSD'ye sistemini kurup oyunları harddisk üzerinden oynuyor. Senin sorunun RAM olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen düşük frekansta ve tek kanal çalıştığı için drop yaşıyorsun.

Öyle düşünme, senin bir hatan yok dostum. Yardımcı olmaya çalışıyordun. Ekran kartı sürücüsüyle alakalı olduğu kesin değildi, denemeden anlayamazdı.
@Sean Boswell arkadaşım korkma geri döndürülebilir, ayrıca bilgilerin silinmemiştir format atmadıysan.
TV'ye bağlamayı dene, bazen işe yarar. Bende yaramıştı monitörden görüntü alamayınca. Sonra da önceden kullandığın sürüm neyse onu tekrar yüklersin.
Son olarak TV veya başka monitörle görüntü alamazsan, HDD'yi söküp bilgileri başka bilgisayara yedekleyebilirsin. Özellikle fotoğraf, video, belge türü dosyaları. Ancak disk klonlama olmadan uygulamaları kurtaramazsın.

Dostum bu söylediğin HDD'de sorun varsa olur. Sorun olmayan HDD ile yaşanmaz drop. Sadece oyun yüklemeleri geç yüklenir. Oyun esnasında performans sorunu yaşatmaz, tabii HDD'de bad sektor varsa oyunlarda takılmalara ve hatta oyundan atmaya kadar gidebilir, daha ilerisi mavi ekranla karşılaşırsın.

Bakın MSI Pro yazısı geliyor yükleniyor sonra siyah ekranda kalıyor bende Windows 10 keyloger yaptı zannedip Windows 10 yükledim en baştan hala geri döndürülebilir olabilecğini zannetmiyorum.
Kanka yarın dinç bir kafayla bakayım, ama umarım sorun halledilir bir şekilde.

DDU ile sürücü kaldırma işlemini; sistemi güvenli modda çalıştırıp, yönetici pozisyonunda çalıştımanız ve sonrasında da geriye dönmek/yüklemek istediğiniz Driver'ı temiz bir şekilde yüklemeniz gerekiyordu, bunun daha başka bir basit açıklaması olamaz. Bu noktada size yol gösteren arkadaş doğruluğu onaylanmış bir fikir, öneri sunmuş olup PC'yi siyah ekrana düşürecek pozisyona getiren nihayetinde sizsiniz, kusura bakmayın ama burada kimseye hesap vs soramazsınız, yaptığınız işlemler sizin sorumluluğunuz altındaydı, bunu zaten tavsiyeyi veren arkadaşımız not düşmüş cümlesinde. Sistemi güvenli bir modda çalıştıramamışsınız belli ki, bu noktada kimseye atlamayın. PC'niz de çöpe gitmedi merak etmeyin, halledilir bir şekilde. İndirdiğiniz DDU yazılımı güncel miydi? DDU ile kuruluma geçmeden önce sistemde hangi değişiklere gittiniz? DDU ile kuruluma geçmeden önce elle manuel kaldırma girişiminde bulundunuz mu? Sistemi güvenli modda çalıştırmayı denediniz mi, denerken ne tür işlemler gerçekleştirdiniz? Diskinize komple format vs atmak da zorunda değilsiniz, karşılaştığınız durum program kaynaklı gibi duruyor.

Ek olarak konuyu açış amacınıza bağlı olarak, sorununuz büyük bir ihtimalle konuya yorum yapan diğer arkadaşlar gibi tek kanal RAM kullanmanızdan kaynaklanıyor, özellikle Ryzen tabanlı sistemlerde olmazsa olmaz Dual Channel konfigürasyon desteği oynamış olduğunuz oyunlardan elde edeceğiniz oyunlar açısından kilit bir rol oynuyor, özellikle de GTA Online/Apex Legends/Battlefield 5/CoD Warzone tarzındaki oyunlarda Intel/Ryzen fark etmeksizin 2x8 GB RAM şart haline geldi artık, size tavsiyem öncelikle RAM'lerinizi çift kanal olacak şekilde 16 GB yapıp sonrasında BIOS'tan XMP desteğiyle çalışma frekanslarını 3000 MHz'e çekmeniz olacaktır, eğer ki yine aynı sorun devam ederse (ki edeceğini pek zannetmiyorum) SSD alternatifini düşünebilirsiniz. Bu arada PSU 650W Bronze demişsiniz ama markası modeli nedir bunun? Bu da önemli bir nokta açıkçası, tırt bir ürünse soruna ikincil derecede etki eden bir başka neden olarak bakabiliriz.

Eğer bir çözüm yolu yoksa artık Vatan'a gidip oradan temiz bir kurulum yaptırıcam eksiksiz format falan attırıcam.
Vatan'a gidip PC'yi götürsem adamlara versem format atıp oyunları yükleseler kaç TL tutar.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı