GTX 560'tan RX 570'e Geçmek

ThousandL

Hectopat
Arkadaşlar merhaba, Asus P8Z68 V-Pro anakartım var ve kartta PCI-e 2.0 x16 mevcut, şu an kullandığım ekran kartım GTX 560 ve bunu Sapphire RX570 NITRO+ OC GDDR5 4GB ile değiştirmek istiyorum. Kart PCI-e 3.0 olarak gösteriliyor.

Ne kadar bir performans kaybım olur, almaya değer mi?
  • İşlemci: i5-2500K
  • RAM: 16 GB 1600 MHz
  • PSU: 650W
NOT: Öğrenciyim, sadece hafta sonları evde oluyorum o sebeple 1200 liradan fazla bir bütçe ayıramam. Yardımlarınız için teşekkürler.

Kayda değer bir performans kaybı olmaz. Belki online oyunlarda birazcık darboğaz olur işlemciden dolayı. Genel olarak almaya değer.

Çok fazla performans kaybı olmaz (4-5FPS) fakat şöyle bir sorun var o işlemci besleyemez gibime geliyor overclock yaparsanız maximum seviyede ancak öyle telafi edilebilir ve 2.0 olması yararına olur global ayarlardan da performansı seçmeyip dengeli yaparsan (FPS arttıracak hamleler yapmaman gerekiyor) kıl payı kurtarırsın tabi ki de darboğaz olacaktır ama oynanmayacak derecede değil. Kısaca alınabilir.

Eski bir karttan yeni bir karta geçiyorsunuz, performans kaybı değil kazanımı olur, sanırım yanlış cümle kurdunuz...

Elindeki işlemci bendede var ve kullandığım ekran kartı r9 280x ve bu kart ile bile BF4-BF3 gibi oyunlarda darboğaz yaşıyorum muhtemelen RX570 ile kötü bi performans yaşarsın ki bu işlemci daha Far Cry 5' de bile darboğaz yaşayan bir işlemci eskidi artık. Tavsiyem bütçeniz düşük ise İ7 3770 model işlemci ile değişmenizdir, yine darboğaz yaşatır lakin hissettirmez %1-3 darboğaz göz ardı edilebilir en azından bütçeni toplayıp yeni anakart, ram, işlemci üçlüsünü toplayana kadar idare ettirir.

Darboğaz online oyunlarda olur ancak elinizdeki işlemci zamanının O.C efsanesi soğutucunuz iyiyse 4.5 GHZ lara kadar overclock potansiyeli var tabi stock soğutucuysa olmaz.

Eski bir karttan yeni bir karta geçiyorsunuz, performans kaybı değil kazanımı olur, sanırım yanlış cümle kurdunuz...

RX 570'in orijinal performansından ne kadar bir kayıp olur. Bence gayet anlaşılır olmuş 😊
Arkadaşlar yanıtlarınız için çok teşekkürler peki bu işlemci ile dar boğaz yaramayacak ve mesela apexte ( şu an gündemde olduğundan) 60 fps alabileceğim bir kart öneriniz var mıdır?

Elimdeki kart yaklaşık 6 senelik yanlış hatırlamıyorsam fps droplar olabiliyor o sebeple değiştirmek istiyorum.

RX 570'in orijinal performansından ne kadar bir kayıp olur. Bence gayet anlaşılır olmuş 😊
Arkadaşlar yanıtlarınız için çok teşekkürler peki bu işlemci ile dar boğaz yaramayacak ve mesela apexte ( şu an gündemde olduğundan) 60 fps alabileceğim bir kart öneriniz var mıdır?

Elimdeki kart yaklaşık 6 senelik yanlış hatırlamıyorsam fps droplar olabiliyor o sebeple değiştirmek istiyorum.

60FPS alacağın bir kart var(Low, medium, high karışık ayarlarda) o da RX 560 4GB modelini alabilirsin. 1050 Ti ile denk bir kart(Bazı oyunlarda daha fazla, bazı oyunlarda ise daha az FPS farkı var aralarında) fakat fiyat olarak çok ucuz 2. elini dahi 450-550 arasında bulabilirsin çok rahat.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı