GTX 750 Ti ekran kartı sarı ünlem hatası

Format at knk

Hectopat
Yer
Kayseri
Daha fazla  
Ekran kartımda sarı ünlem var kartın üzerini kontrol ettim de bu 2 parçanın eksik oldunu gördüm oraya lehim yapsak kart çalışır mı?

Dosya Ekleri

• 75872c72-e7c7-4781-87f4-d356a3ad12b7.jpg
    75872c72-e7c7-4781-87f4-d356a3ad12b7.jpg
    192,4 KB · Görüntüleme: 69
  • 673858a6-698e-41ca-8978-d7d0e9323ba2.jpg
    673858a6-698e-41ca-8978-d7d0e9323ba2.jpg
    191,6 KB · Görüntüleme: 61
  • c08f6da1-0589-444b-b2af-db4537bc89cb.jpg
    c08f6da1-0589-444b-b2af-db4537bc89cb.jpg
    185,7 KB · Görüntüleme: 68
İşaretlediğin yerler direnç. Aynı değerde direnç bulup lehimlenmesi lazım, kopmuş gibi görünüyor. Eskiden bazı cihazlarda direncin yandığı zamanlarda direk lehim yapılarak işi kısa yoldan çözen elektronikçiler görmüştüm ama riskli, o dirençler boşuna orada değil.

Biri direnç, diğeri kondansatör. Ama sorunun bu olduğuna emin misin? Ekran kartlarının üstünde takılmayan elektronik devre elemenları da oluyor. O parçaların kopması için ciddi anlamda fiziki müdahale gerek.

İşaretlediğin yerler direnç. Aynı değerde direnç bulup lehimlenmesi lazım, kopmuş gibi görünüyor. Eskiden bazı cihazlarda direncin yandığı zamanlarda direk lehim yapılarak işi kısa yoldan çözen elektronikçiler görmüştüm ama riskli, o dirençler boşuna orada değil.

Yani sarı ünlem e bu üzerindeki şeyler sebep olur mu?
Biri direnç, diğeri kondansatör. Ama sorunun bu olduğuna emin misin? Ekran kartlarının üstünde takılmayan elektronik devre elemenları da oluyor. O parçaların kopması için ciddi anlamda fiziki müdahale gerek.

Evet ikisi kopmuş aynı karta baktım o baktım karta bu yerler vardı.

Aygıt yöneticisi üzerinden ekran kartınızı kontrol ettiğinizde sarı ünlemli kısım için bir hata kodu göstermesi gerekiyor. Örnek bir görsel ekliyorum mesaja. Bu ekranda size gösterilen hata kodunu paylaşabilirseniz bir arama gerçekleştirebiliriz çözüm ile ilgili.

Ayrıca arkadaşların da dediği gibi biri direnç diğeri kondansatör fakat ekran kartının üzerinde daha önceden var mıydı bunu bilmiyorum. Her ekran kartı baskı devresinde her komponent takılı olacak diye bir kural yok açıkçası, özelleştirilmiş versiyonlar dahil olmak üzere genellikle tek baskı devre kart çıkıyor ve bir takım komponentler eksiltilip, eklenebiliyor.

Dosya Ekleri

• g9PHZG3.png
    g9PHZG3.png
    96,7 KB · Görüntüleme: 46
Aygıt yöneticisi üzerinden ekran kartınızı kontrol ettiğinizde sarı ünlemli kısım için bir hata kodu göstermesi gerekiyor. Örnek bir görsel ekliyorum mesaja. Bu ekranda size gösterilen hata kodunu paylaşabilirseniz bir arama gerçekleştirebiliriz çözüm ile ilgili.

Ayrıca arkadaşların da dediği gibi biri direnç diğeri kondansatör fakat ekran kartının üzerinde daha önceden var mıydı bunu bilmiyorum. Her ekran kartı baskı devresinde her komponent takılı olacak diye bir kural yok açıkçası, özelleştirilmiş versiyonlar dahil olmak üzere genellikle tek baskı devre kart çıkıyor ve bir takım komponentler eksiltilip, eklenebiliyor.

Evet orada da hata kodu 43 olarak gözüküyor.

Ekranda kaymalar oluyor ve siyah yerlerde kırmzı noktalar oluyor sanırım bu da VRAM ile alakalı yanı o resimini çektim yerdeki ile alakalı bir şey.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    64,4 KB · Görüntüleme: 38
  • resim_2022-03-02_114133.png
    resim_2022-03-02_114133.png
    21,6 KB · Görüntüleme: 33
Hata kodu 43 olarak oluşturulmuş sorunlarda bir çok insan DDU ile ekran kartı sürücüsünü silip, yeniden kurmuş fakat bir çözüm elde edemediklerini söylemişler. Yine de denemekten zarar çıkacağını sanmıyorum.

İnternette denk geldiğim kadarıyla VRAM sorunu da olabileceğinden bahsetmişler. 750Ti özelinde değil fakat başka ekranlarında sorunlu VRAM modülünün değişimiyle hata kodunun ortadan kalktığından bahsedenler olmuş. VRAM'lerinizi test etmenizi öneririm.

@Format at knk Kartın asıl sahibi misiniz? Dediğim gibi, o parçaların kopması için bir yere sürtmüş veya kasıtlı bir müdahale yapılmış olması gerek.

Kod 43'ü arattığımda kartın tam oturmamış olabileceği ya da güç kablolarının düzgün takılmamış olabileceği de yazıyor. Bu bağlantıları kontrol edin öncelikle. Ardından altta linkini vermiş olduğum aşamaları yapın.

Error Code 43

Sorun yine de devam ediyorsa kartı servise götürmenizi öneririm.

@Format at knk kartın asıl sahibi misiniz? Dediğim gibi, o parçaların kopması için bir yere sürtmüş veya kasıtlı bir müdahale yapılmış olması gerek.

Kod 43'ü arattığımda kartın tam oturmamış olabileceği ya da güç kablolarının düzgün takılmamış olabileceği de yazıyor. Bu bağlantıları kontrol edin öncelikle.

Error Code 43

Ardından DDU ile sürücüyü kaldırıp temiz kurulum yapın.

Sorun yine de devam ediyorsa kartı servise götürmenizi öneririm.

Hayır ısıl işlem görmüş bir kart yani çipset değiştirildi.

@Format at knk Isıl işlem görmüşse teknik servis gerektiren işlem olabilir. Linkteki işlemleri deneyin yine de.

Bu arada, bu ısıl işlemin ardından kartı ilk kez mi çalıştırıyorsunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı