GTX 750 Ti Sistem Aniden Kapanma Sorunu

elninoronald7

Hectopat
Daha fazla  
Anakart: 970A G-46
İşlemci: FX-8350
Ekran kartı: GTX 750 ti Evga
RAM: 2x8 16 GB DDR3 1866 MHz
PSU: FSP hexa 500 watt

Arkadaşlar bu özelliklerdeki PC'm gecen hafta aniden kapandı. Kasayı açıp, parcaları tek tek denedim(farklı PC'lerden alınan parçalarla yaptım bunu), anakart ve işlemcinin sorunlu olduğunu gördüm. Aynı anakart ve işlemcinin 2. el olanlarını aldım. Kasa su an çalışıyor. (PSU'yu değiştirmedim.) 4 aylık kullanım sonrası bu sorun oluştu. Anakart ve işlemcinin aynı anda zarar görmesini PSU'ya bağlamalı mıyım? Değiştirmeli miyim? Yoksa alakası yok mudur? Bu sistem için 500W yeterli diye biliyorum. Kesinlikle OC yapılmadı bu arada. Bilgilerinizi paylaşmanız dileğiyle.

Anakart: 970A G-46
İşlemci: FX-8350
Ekran kartı: GTX 750 ti Evga
RAM: 2x8 16 GB DDR3 1866 MHz
PSU: FSP hexa 500 watt

Arkadaşlar bu özelliklerdeki PC'm gecen hafta aniden kapandı. Kasayı açıp, parcaları tek tek denedim(farklı PC'lerden alınan parçalarla yaptım bunu), anakart ve işlemcinin sorunlu olduğunu gördüm. Aynı anakart ve işlemcinin 2. el olanlarını aldım. Kasa su an çalışıyor. (PSU'yu değiştirmedim.) 4 aylık kullanım sonrası bu sorun oluştu. Anakart ve işlemcinin aynı anda zarar görmesini PSU'ya bağlamalı mıyım? Değiştirmeli miyim? Yoksa alakası yok mudur? Bu sistem için 500W yeterli diye biliyorum. Kesinlikle OC yapılmadı bu arada. Bilgilerinizi paylaşmanız dileğiyle.

Belki de fanı düzgün takamadın ve işlemcin yandı. Tabii ki de anakartın da zarar gördü... PSU'dan da kaynaklanabilir. Ama sadece işlemcin ile anakartının zarar görmesi, aklıma direk fan bağlantısının doğru olmadığını getirdi.

Çalışan sisteme sorun oluşana kadar dokunulmadı. Sorun sonrası donanımı test ederken, vücuttaki statik elektrikten dolayı işlemcinin zarar görmüş olması muhtemel. Fanı düzgün takmamam söz konusu bile değil. Anakart'ta kısa devre oldu muhtemelen. CPU'nun 4+4 pin güç kablosu takılıyken anakart hiç tepki vermiyordu. Anakart CPU için gerekli olan 4 fazı ( 4+4 pin takılı değilken ) almazken çalışıyor gibi görünüyordu. Takılı ekran kartının fanı ve diğer fanlar çalışıyordu. Psu'nun yeterliliği ile ilgili kafamda sorular var. Anakart ve işlemci değişiminden sonra sistemim şuan stabil çalışmakta. Hala aynı Psu'yu kullanmaktayım. İlerde aynı sorunu yaşamamak için, Fsp Hexa 500w'ın sistemim için yeterli olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Psu'dan değilse eğer, kısa devreye ve işlemcinin bozulmasına ne neden olmuş olabilir ? Psu hesaplayıcı siteler de 400 watt'ın yeterli olduğunu söyleyende var, 600w kullanmam gerektiğini söyleyende. Bilgilerinizi esirgemeyiniz.

Psu ile alakalı değil 500W gayet yeterli fazla bile.
Bende Thermaltake'in 500W'lık psu'su vardı, gerçek değeri 432W idi... Böyle bir psu alırsa arkadaşa nasıl yetecek? Benim şahsi düşüncem, psu'yu güçlü tutup (sistem her nekadar da düşük Watt değeri istesede) Pc'yi düzgün beslemek. Bence bütçeni biraz daha arttır ve güzel bir psu al, hemde ilerde sistemini değiştirirsen herzaman yararını görürsün. Ama bütçem kısıtlı diyorsan, 600W'lık Aktif PFC 80+ bir psu işini görecektir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı