GTX 860M ile GTA V'de FPS Düşüşleri

hkumru

Hectopat
Merhabalar,

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde GTA V PC sürümü çıkışını gerçekleştirdi. Uzun süredir bu oyunu bekleyen birisi olarak haliyle çıktığı gün direk oyuna yumuldum. Lenovo'nun Y50-70 model dizüstü bilgisayarını kullanıyorum. Sistem özellikleri aşağıdaki görselde mevcut.

2015-04-16 - 23.34.51 ~ capture.png

(Ekran kartı 860M'in 2 GB'lık modeli.)

Bir önceki gün Nvidia'nın yayınlamış olduğu sürücüye güvenerek GeForce Experience'dan oyunu "optimize et" seçeneğiyle uygun ayarlara almasını istedim. Ayarlar görseldeki gibidir.

2015-04-16 - 23.23.40 ~ capture.png

(Su kalitesi de yüksek, görsele sığmadı :) Sol taraftaki ayarlar ise benim sonradan ayarladığım. )

Gelelim konuya, oyunu bu şekilde açtığımda başlangıçta 35-45 fps arası değerler alıyorum. Bazen "anlık" şekilde 30'un altına düştüğü (26 civarı) oluyor. Ancak oyunu bir süre oynadıktan sonra(yaklaşık 30-45 dk.) aldığım fps değerleri giderek düşmeye başlıyor. Bir yerden sonra oyun neredeyse oynanılamaz bir hal alıyor. 8 fps gördüğüm anlar oluyor.

Aslında ilk olarak RAM'in 4 GB olmasından kaynaklanabileceğini düşündüm. Diğer yandan dizüstü bilgisayar olduğu için bir arkadaşımın da tavsiyesiyle ekran kartının ısınmasından şüphelenip MSI Afterburner ile sıcaklık değerlerine baktım. Oyunu oynadığım sıralarda sıcaklık değerleri genelde 65-68 derece aralığında oluyor. Görülen en yüksek değer ise 75. Yabancı forumlarda vs. okuduğum yorumlara bakarak normal bir değer olduğu fikrini edindim.

Ardından grafik ayarlarını görselde sol tarafta bulunan hale getirdim. AA'yı kapattım, "Çok Yüksek" olan ot, gölge ve kaplama kalitesini yükseğe çektim. Bu kez oyunu açıp oynamaya başladığımda gördüğüm fps değeri 55-65 aralığındaydı. Ancak bir süre sonra(öncekinden daha kısa bir süre) aynı sorun tekrar baş gösterdi ve oyun 30 fps'yi göremez bir hal aldı. Kalabalık ya da aksiyonun dahi olmadığı boş yerlerde bile ciddi düşüşler oldu. Bana ilginç gelen de bu zaten. İlk başta şehirde kalabalık ortamlarda oynanabilir bir durum var iken sonraları boş bir yerde 30 fps'yi görememek. Şöyle de bir ekleme yapayım düşüşler sürekli devam etmiyor. Sık sık yaşanıyor ama anlık olarak yaşanıyor. Bir anda 15 fps'ye düşüp ardından 30 sonra tekrar 15 ya da daha düşük değer gibi. Sürekli bir yavaşlık değil anlık ama sık sık yaşanan bir durum. Umarım anlatabilmişimdir :)

Oyunda yaşanan bir diğer sorun ise kaplamaların hatta bazı modellerin geç yüklenmesi. Kimi zaman boşlukta araba sürdüğüm oluyor.

Biraz uzun bir yazı oldu ancak bu durum beni çileden çıkardığı için sizlerle paylaşmak istedim.

Şimdiden teşekkürler.

Dipçe: Yakın zamanda cihaza 4 GB daha RAM taktıracağım.

Son düzenleme:
Aynı laptop' u kullanıyorum. CS GO' da anlık FPS düşüşü yaşıyorum. Ama Far Cry 4' de sıkıntı yok. HDD de berbat zaten cihazın anlık takılmalara neden oluyor. Ben bundan dolayı SSD almayı düşünüyorum. Bence anlık düşüşler bir nebze düşebilir.

Laptoplarda sıkıntı yok! Ben sıkıntısız fps kayıpsız oynuyorum ki GTA V bana kalırsa pc için sıfır optimizasyon hatasıyla geldi ertelemelerine değmiş görünüyor. Sorununa gelirsek 4GB RAM çok yetersiz bu oyun için fps kaybın yüksel ihtimal bunlandır. Oyundayken 4.5gb ile 6gb arası kullanım gözlemledim 4.5 gb altına düştüğünü hiç görmedim.

Bu sorun, bilgisayarınızdan kaynaklı bir sorun değil. Tüm yabancı forumlarda aynı sorunu yaşayanlar var. Klasik Rockstar, diyelim başka da diyecek bir şey yok açıkçası. Oyuna 170 TL ver oynayama. Güzel.

asus x550jk kullanıyorum aynı sorun bendede vardı şöyle çözdüm. Hocam sıkıntı ram de 4gb yetmio o yüzden oyuna gırerken gamebooster veya benzeri program Kullanmayın. Msı Afterburne Açmayın ve Fraps ı da açmayın yani hiç bişi çalışmasın arka planda. sonra oyuna normal giriş yapın bi sıkıntı olmayacagını düşünüyorum

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı