GTX 950 sistem oyunlarda reset atma sorunu

ELEANOR

Hectopat
Daha fazla  
Dostlar öncelikle merhaba.

Bilgisayarımda ki sorunlar sisilesi 5-6 ay önce günlük kullanımda video izlerken ve oyunlarda fareye ve klavyeye 1-2 dk dokunmadığımda ekranda gariptir ki FPS 8-10 arasına düşüyordu. Bu sorun devam ederken 5 aylık süreçte sadece GTA V oynarken 1-2 defa reset atmıştı. Ağır oyun normaldir diye önemsemedim. Ta ki Fifa 17 satın alana kadar. Fifa 17'de yoğun olarak kariyer oynadığım için bu modu oynarken PC reset atıyor zannediyordum. Fifa'dan güncelleme bekliyor oyunda santra ve futta takılıyordum. Ancak burada da aynı sorun başıma gelince Fifa'ya kabahat veriyordum. Bu arada resetlemerde arada sırada çıkan ve karşılama ekranında dalgalanmaya yol açan LogonUI.exe hatası alıyordum.
1.png

Daha sonra Fifa 17 den vazgeçerek ETS 2'de vakit geçiriyordum. Ancak aynı şey burada da başıma gelince artık bunun ciddi bir sorun olduğu kanısına vardım. Malwerebayts Kyspersky Eset ile defalarca tarama yaptım ilk taramamda 80 ne yakın dosyayı temizledikten sonra sonraki aşamalarda sonuçlar hep temiz çıktı driverleri kaldırıp tekrar tükledim hepsini tek tek güncelledim sorun düzelmedi. Windows 8.1'den Windows 10'a geçiş yaptım. Temiz bir kurulum gerçekleştirdim. Tüm drıverleri yükledim Windows 10'daki bütün güncelleştirmeleri yaptım. LologUI.exe hatasından belki kurtuldum ama bu sefer yine Fifa 17 oynarken aniden reset atıyor. Olay günlüklerinden görüntüler.
2.png
3.png
4.png

Sistem özelliklerimi yazayım:
  • İ5 6500
  • GTX 950
  • H110M PRO -VD DDR4 2133MHZ
  • KINGSTON HYPERX DDR4 2133 MHZ
  • 1 TB WD BLU 7200RPM
  • WİNDOWS 10 PRO

Son düzenleyen: Moderatör:
Makinayı 4 saatlik stret testine soktum.GPU ve CPU %100 yani tam yukte gerçekleşti.Bellekleri test ettim sıcaklık 60 dereceyi gecmedi.Ben sorunun driverler ile alakalı olduğu görüşündeyim.Bu mümkün müdür yani güncel driver sorun çıkaramaz mı ?

Tabiki driverlardan da olabilir. Hatalı iseler en kısa zamanda güncelleme gelecektir fakat bununla beraber sorunu oyunlarda yaşadığını söylemişsin sanıyorum, oyun patchlerinde yada lisanssızsalar içine attığın diğer dosyalarda da hata olabilir. Bunlarıda kontrol edebilirsin.

Tabiki driverlardan da olabilir. Hatalı iseler en kısa zamanda güncelleme gelecektir fakat bununla beraber sorunu oyunlarda yaşadığını söylemişsin sanıyorum, oyun patchlerinde yada lisanssızsalar içine attığın diğer dosyalarda da hata olabilir. Bunlarıda kontrol edebilirsin.
Evet sadece oyunlarda oluyor oyunlarım lisanslı oyunlar.Origin üzerinden açılan Fifa 17 de bazen oyunun ana menüsüne gelirken bazen maç içinde reset atıyor.Ets 2 de ise bazen 1 saat sonra bazen 1-2 km direksiyon salladıktan sonra oluyor.Zaten günün yorgunluğunu gidermek için 1-2 saat keyif yapıyordum onuda kaybettim.

Windows 10 key henüz girmedim kurulumdan sonra bana ne kadar süre verir?.Sorun bundan da kaynaklı olabilir mi ?Windows 8.1 de ki reset problemi ile aynı olmayabilir mi yani ?

Güncelleme 3
İkinci Windows 10 temiz kurulumdan sonra tüm driverleri eksiksiz yükledim.Denemek amaçlı ETS 2 yükledim.En yüksek ayarlarda yaklaşik 50-55 dk geçtikten sonra reset attı.Olay günlüğü taze olduğu için hemen görüntüleri aktarıyorum.

Not: Saat 12:09:15 itibari ile reset atmıştır.

Dosya Ekleri

• 1476436704584.jpg
    1476436704584.jpg
    99,2 KB · Görüntüleme: 91
  • 1476436810653.jpg
    1476436810653.jpg
    112,4 KB · Görüntüleme: 137
Driverları herhangi bir driver programıyla kurmuyorsun değilmi? Her bileşeninin driverlarını resmi sitesinden işletim sistemine uygun olanı indirerek kurmalısın. Ben Microsoft'un kendi istesinden temin ettiğin orjinal iso ile UEFI temiz kurulum(tüm disk bölümlerini silip yeniden oluşturarak) yaptıktan ve tüm driverlarını resmi sitelerinden işletim sistemine uygun olanlarını kurduktan sonra bir sorun kalmayacagı kanaatindeyim. Windows Güncellemelerini de ihmal etmeyiniz. Tüm bunlardan ve daha önceki bileşen stress testlerinden(bellek, işlemci, ekran kartı ve disk) sonra yine sıkıntı yaşıyorsanız güç kaynağınızda bir sıkıntı olabilir.

Driverları herhangi bir driver programıyla kurmuyorsun değilmi? Her bileşeninin driverlarını resmi sitesinden işletim sistemine uygun olanı indirerek kurmalısın. Ben Microsoft'un kendi istesinden temin ettiğin orjinal iso ile UEFI temiz kurulum(tüm disk bölümlerini silip yeniden oluşturarak) yaptıktan ve tüm driverlarını resmi sitelerinden işletim sistemine uygun olanlarını kurduktan sonra bir sorun kalmayacagı kanaatindeyim. Windows Güncellemelerini de ihmal etmeyiniz.
Tüm güncellemeler kendi orijinal sitesinden temin edildi.İso ile kurmuş olduğumWindows 10 da öyle ve tüm güncellemeler bugün sabaha karşı yapıldı.Ancak şöyle bir durum söz konusu tekrar oyunu indirmemek için diskin d bölümüne Origin Games den Fİfa 17 yi kopyaladım.Tekrar sorumu yineliyorum henüz Windowsu aktif etmedim sanırım bu sebepten olabilir mi ?

Tüm güncellemeler kendi orijinal sitesinden temin edildi.İso ile kurmuş olduğumWindows 10 da öyle ve tüm güncellemeler bugün sabaha karşı yapıldı.Ancak şöyle bir durum söz konusu tekrar oyunu indirmemek için diskin d bölümüne Origin Games den Fİfa 17 yi kopyaladım.Tekrar sorumu yineliyorum henüz Windowsu aktif etmedim sanırım bu sebepten olabilir mi ?

Aktivasyondan kaynaklı böyle bir resetleme sorunu olacağını düşünmüyorum. Aklıma başka birşey gelmiyor kusura bakmayın fakat daha dün başıma şöyle birşey geldi. İşim gereği bir yerdeki PC'lerin bakımını yaparken bir bilgisayara "Arızalı" notu düşüldüğünü gördüm açmayı denediğimde açılmadı gerçekten fakat PC'den tüm bileşenleri çıkarıp bir tek monitörü takılıyken sorunsuz çalıştı, sonraki testlerde farkettim ki klavyesi ağrızalıymış ve bozuk bir klavye gerçekten tüm sistemi etkileyebiliyormuş.

Yok artık.Ciddi olamazsınız.
Hocam olay günlüğünde hatanın kaynağını veriyor bunlar sizde birsey anımsatıyor mu yani orada yazanlar gecersiz mi ?

Gerçekten çok ciddiyim, klavye bozuksa basarsın tuşlarına çalışmaz dersin fakat daha dün karşılaştım, bir klavye yüzünden bilgisayar hiç açılmıyordu, arızalandı diye günlerdir hiç kullanılmamış. :) Denemesem donanımları çıkarım çalıştırmayı belkide hurdaya ayrılcak PC o kadar yani. :D

Gerçekten çok ciddiyim, klavye bozuksa basarsın tuşlarına çalışmaz dersin fakat daha dün karşılaştım, bir klavye yüzünden bilgisayar hiç açılmıyordu, arızalandı diye günlerdir hiç kullanılmamış. :) Denemesem donanımları çıkarım çalıştırmayı belkide hurdaya ayrılcak PC o kadar yani. :D
Donanımsal bir arıza olsa idi sitrest testlerinde reset atması gerekmezmiydi neden sadece ve sadece oyun oynarken reset atıyor.Hani herhangi bir kasma donma isi problemi olsa kaldırmıyor diyecegim 70 fps de oynarken aniden kapanıyor ve yeniden başlıyor.Kernel Power hatasını niye veriyor ?

Donanımsal bir arıza olsa idi sitrest testlerinde reset atması gerekmezmiydi neden sadece ve sadece oyun oynarken reset atıyor.Hani herhangi bir kasma donma isi problemi olsa kaldırmıyor diyecegim 70 fps de oynarken aniden kapanıyor ve yeniden başlıyor.Kernel Power hatasını niye veriyor ?
Lütfen benim için kendi sisteminizde olay günlüklerinden hata sayınıza bakarmısınız.Dün gece saat 23.48 itibari ile Windows 10 nu kurdum 13.10.1016 23.48- 14.10.2016 13.00 arasında OLAY GÜNLÜKLERİNE 219 sistem hatası yansımış.

Şunu denermisin;

Denetim masası> Güç seçenekleri > (soldan) Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin,

daha sonra yukarıda mavi olarak "şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" tıklayıp aşağıdan "Hızlı başlatmayı aç (önerilen)" sekmesindeki tiki kaldırıp değişiklikleri kaydedin.

Birde böyle deneyin tekrar olur olmadık zamanda reboot atcakmı?

Güç seçeneklerinden de Yüksek Performansı seçmeyi unutma!

Şunu denermisin;

Denetim masası> Güç seçenekleri > (soldan) Güç düğmelerinin yapacaklarını seçin,

daha sonra yukarıda mavi olarak "şu anda kullanılmayan ayarları değiştir" tıklayıp aşağıdan "Hızlı başlatmayı aç (önerilen)" sekmesindeki tiki kaldırıp değişiklikleri kaydedin.

Birde böyle deneyin tekrar olur olmadık zamanda reboot atcakmı?

Güç seçeneklerinden de Yüksek Performansı seçmeyi unutma!
Yok hocam yine aynı durum gecerli.Sizin olay günlüklerinizde kac hata var acaba ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı