GTX 960 sistem AC Origins'te FPS sorunu

Caqri20

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Gözlük & Optik
Merhaba arkadaşlar

Sistemim: FX 8300 OC 4.4 GHz, 16 GB 1600 MHz CL9 RAM, GTX 960 2G ekran kartı.

Bu zamana kadar sayısız oyun oynamış bulunmaktayım. Sistemimde ekran kartı idare edecek şekilde geri kalan bileşenlerimden memnunum. Fakat AC Origins oyununda daha önce karşılaşmadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum kendi araştırmalarım sonucunda pek bir neticeye ulaşabilmiş değilim. İşlemcim darboğaz yapmıyor GPU kullanımım sürekli %99 dur.

Oyunu oynarken FPS orta ayarlarda ortalama 30-35 değerinde seyrediyor fakat çok gariptir ki arada sırada FPS oranım 60'lara kadar çıkabiliyor çok enteresan bir durum. 15 veya 5'e düşse bir şekilde anlarım fakat 60 FPS'lere çıkıp 2-3 saniye o şekilde oyunu bana oynatıp tekrardan stabil bir biçimde 30 ile 35 FPS arasına düşmektedir.

Ekran kartım 2 GB olduğu için VRAM'dan süphelendim. Bunun üzerine DDR3 1600 MHz ile çalışan RAM'lerimi ufak bir Overclock ile 1866 MHz yaptığımda değer bu sefer 33-40 FPS ortalama alıyor ve lakin çok nadiren de olsa 60 FPSye çıkmayı başarabiliyor.

NOT: Bu hatayı grafiğin yoğun olduğu yerde ekranı hiç oynatmadan yapıyor. Lütfen gökyüzüne yada yere bakıyor musunuz diye sormayın :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Ac Origins işlemciye aşırı yük bindiren ve aşırı yüksek ekran kartı isteyen bir oyun ki aldığınız değerlerden anlamışsınızdır sanırım, i7 7700k ile darboğaz yapan bir oyun fx8300 de yapmama ihtimali yok.
+ Asıl amaç ekranı oynatarak 60Fps+ almak. ;)

Sistemimden şuanlık ekran kartı harici memnunum, sanırım yakın zamanda yeni bir ekran kartı şart gibi hazır dolarda düşüyorken tek alternatif bu sanırım :) Sağolun ilginiz için

Bendeki 2 Gb sanırsam kartın belleğini full kullandığından ram'den güç almaya çalıştığı için fps düşüklüğünü biraz ondan kaynaklandığını tahmin ediyorum. Malesef oyunları genelde orjinal alırım fakat şu dönemde bütçe el vermediği için korsan oynuyorum.

Bendeki 2 Gb sanırsam kartın belleğini full kullandığından ram'den güç almaya çalıştığı için fps düşüklüğünü biraz ondan kaynaklandığını tahmin ediyorum. Malesef oyunları genelde orjinal alırım fakat şu dönemde bütçe el vermediği için korsan oynuyorum.
Bak bu da sorunun büyük bir kısmını açıklıyor.

Rx 580 8 gb modeli araştırınca 1.300 - 1.500 gibi rakamlara bulunabiliyormuş bir arkadaşım bahsetmişti, o modele geçersem rahatlayacağımı düşünüyorum ama emin olamadım.

Rx 580 8 gb modeli araştırınca 1.300 - 1.500 gibi rakamlara bulunabiliyormuş bir arkadaşım bahsetmişti, o modele geçersem rahatlayacağımı düşünüyorum ama emin olamadım.
RX 580, GTX 960'a göre daha performanslı bir kart. Takip etmiyorum ama indirimler vardı zaten RX 570 ve RX 580'de. Elindeki kartı satıp alabilirsin ama o aradaki farka değer mi bilemem.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı