GTX 960 Sistem Oyunlarda Donma Sorunu

Can Yetim

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımın özellikleri
- Asus Z-170P anakart
- MSI Nvidia GTX 960 4GB ekran kartı
- Intel i5 6500 3.2 Mhz İşlemci
- Kingston SSD 120 GB
- 8 GB Corsair DDR4 2133Mhz (1 adet)
- 1 TB Seagate 7200 HDD
- Corsair 650w kasa ve termaltake soğutma

Sorunum bazı oyunları oynarken (Birkaç kez CS Go'da, Cities Skylines, Need for Speed (2016) ), random zamanlarda pc nin tamamen donması (FPS düşmesi değil PC donması)
Donma olduğunda ekranda son görüntü kalıyor, ses yok ve klavyenin önceden yanan scroll lock ve capslock gibi tuşları da tamamen sönüyor.

PC nin reset tuşu da çalışmıyor. mecburen kapatma tuşuna basılı tutmak zorunda kalıyorum. Bir de bu durum her zaman gerçekleşmiyor. Arada sırada oluyor. Kasa temizliğimi de bu sorun devam ettiği için yaptım.

- Overclock kapalı
- Nvidia sürücüm güncel
- Windows 10 güncel
- Diğer donanımların driverları güncel
- Ekran kartı sıcaklığı oyun oynarken 55-60 derece arasında
- Harddisk taratma programıyla taradım, herhangi bir sorun bulunamadı.
- Malware ve Antivirus programıyla PC mi tarattım. Bir problem yok.

Sadece bazı oyunlarda bu donma olayını yaşıyorum. PC de müzik dinlerken, nette gezinirken veya yazılım programlarıyla çalışırken bir problem olmuyor.
Aklınıza gelen bir çözüm varsa paylaşırsanız memnun olurum.

Son düzenleme:
baktım. zaten aygıt yöneticisinden de grafik kartıları bölümüne baktığımda tek grafik kartı var o da GTX 960.
Nvidia experience den tüm oyunları optimize ettim. Dün CS oynadım bir problem olmadı. Ayrıca Nvidia Control Panel'den de default özelliklere getirdim (restore).

Biraz böyle takılacağım, sonuçlarını yazarım.

------

20:10.2016:
Epeydir sorunla karşılaşmadım. Yaptıklarımı yazayım belki faydam dokunur;
NVidia nın Control Panelinden tüm ayarları default ayarlara getirdim. Expreience kısmında da tüm oyunları Nvidia nın önerdiği optimize ayarlara getirdim. Epeydir bir problem yaşamadım

Arkadaşım bende de aynı sorun var. Yeni bir konu açtım. Bir anda donuyor ve son görüntü kalıyor bende ve CTRL ALT DEL ile menüden oturumu kapatmak tek çarem oluyor. Bende sistem işlemleri algılayabiliyor. Görev yöneticisinden kapatmaya çalışıyorum fakat son görüntüden dolayı görev yöneticisi penceresini göremiyorum. Servise vericem inşallah düzelir. Driverleri güncelledikten sonra ve Windows update yaptıktan sonra böyle oldu.

eğer ctrl alt delete cevap veriyorsa benim sorunla hiçbir benzerliği yok. çünkü bendeki sorunun ekran kartının sistemi bloke etmesi durumuydu. reset atmak veya kapatmak çözüm olabiliyordu sadece.
sizdeki sorun daha çok işletim sistemiyle ilgili gibi geldi bana.

eğer ctrl alt delete cevap veriyorsa benim sorunla hiçbir benzerliği yok. çünkü bendeki sorunun ekran kartının sistemi bloke etmesi durumuydu. reset atmak veya kapatmak çözüm olabiliyordu sadece.
sizdeki sorun daha çok işletim sistemiyle ilgili gibi geldi bana.
Ekran kartı driverim yada Windows 10 ile ilgili diye düşünüyorum bende gidip teknik servise sordum ve video kaydımı gösterdim onlarda aynı cevabı verdi. Windows 10 yerine Win 7 kullan yada Ekran kartı driverini sil tekrar yükle dediler.

Dün GTA 5 oynarken yine pc dondu. Sorunun düzeldiğini düşünüyordum, başka oyunlarda yapmıyordu, ancak bunda yaptı. NVidia'nın Experience panelinden baktığımda tüm oyunlar optimize ancak yeni yüklediğim GTA 5 optimize değildi. Optimize hale getirdim. Tekrar oynayacağım, etkileyip etkilemediğinin sonucunu yazarım.

Dün GTA 5 oynarken yine pc dondu. Sorunun düzeldiğini düşünüyordum, başka oyunlarda yapmıyordu, ancak bunda yaptı. NVidia'nın Experience panelinden baktığımda tüm oyunlar optimize ancak yeni yüklediğim GTA 5 optimize değildi. Optimize hale getirdim. Tekrar oynayacağım, etkileyip etkilemediğinin sonucunu yazarım.
sorunun aynısını bende yaşadım kardeşim çözüm bulamadım bu anlattıgın optimize şekli tam olarak sorunu çözdümü acaba

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı