GTX 960'tan RTX 2060'a geçmek

DeCuervo

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bayrampaşa/Istanbul
Daha fazla  
Meslek
Forwarder
4 senelik sistemimi ufak ufak geliştirmeyi planlıyorum. Buna ekran kartı ile başlamak istedim çünkü hem şu anki sistemim az biraz darboğaz ile yeni ekran kartımı kaldırır hem de en pahalıdan en ucuza doğru başlangıcı zor, bitişi kolay bir süreç yaşamak istiyorum. Malumunuz ülkemizdeki asgari ücret seviyesiyle bilgisayar toplamak taş kemirerek 4-5 ay anlamına geliyor. Şu anki sistemimi aşağıya bırakıyorum, inceleyebilirsiniz. Düşüncelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum :) Ayrıca fiyat hakkında şu anki piyasa fiyatları RTX 2060 için biraz yüksek sanırım. Almışken hep kalitelisinden yanayım o yüzden Asus ROG Strix OC versiyonunu düşünüyorum, sizce fiyatları düşer mi düşecek ise ne zaman ve ortalama ne miktarda düşer yaklaşan özel günlerde yeni ekran kartları indirime giriyor mu gibi sorular da var kafamda. Aydınlatabilirseniz memnun olurum.

Şu anki sistemim;
  • Anakart : Asus HM81-C ( Daha önce MSI Z97 kullanıyordum anakartı yakınca ucuz diye zamanında buna geçmek durumunda kaldım.
  • İşlemci : i5-4690K (3,5 Ghz - Anakart desteklemediğinden dolayı OC yapamıyorum.
  • Ekran Kartı : Asus Strix GTX 960 2 GB versiyonu.
  • SSD : Corsair 120 GB LS Serisi
  • HDD : 1 TB 7.2K rpm
  • PSU : 700W bronze 80+ FSP
  • İşlemci soğutucu : Xigmatek 1150 pin uyumlu air cooler
  • Kasa : Cooler Master RC-K350

Son düzenleyen: Moderatör:
Model takıntınız varsa çok pahalıya gelebilir 2060 hocam. Bir bakmışsınız 2060 alacağıma biraz daha ekler 2070 alırım diye düşünürsünüz. Sadece soğutma farkı vardır ve performansa 1-2 fps etkisi ya olur ya olmaz. Hepsiburada ve Vatan'da zaman zaman KDV indirimleri oluyor. Diğer sitelerde de zamansızca indirimler olabiliyor. Sıkı takip ederseniz, foruma da arada göz atarsanız kaçırmazsınız diye düşünüyorum.

RTX 2060 güzel seçim. Rog Strix serisine o kadar para vermeye gerek yok. 2700 TL civarında RTX 2060 bulunabiliyor. Aralarında 1-2 FPS oynar. Eğer yurtdışında olsaydınız 100$ daha veriyim Rog Strix olsun derdiniz ancak Türkiye'de işler öyle gitmiyor.
İleride 2000 TL civarına işlemci, anakart ve ram üçlüsü alabilirsiniz. Şimdilik işlemciniz idare edebilir. Birazcık darboğaz olabilir ancak fazla göze batmaz.

Son düzenleme:
i5 4690K ve RTX 2060'ın Witcher 3 testine baktım, işlemci kullanımı %100 olmasına rağmen ekran kartı %80-90 arasında. Yani darboğaz var. Strix 2060 yerine az bir şey daha ekleyip RTX 2070 alırsanız daha iyi olur. Gerçi yine darboğaz olacağı için monitörü de 2K'ya yükseltmenizi tavsiye ederim. Veya GTX 1650'yi de bekleyebilirsiniz.

Konu sahibi zaten darboğaz olacağını ancak sistemini yavaş yavaş yükselteceğini belirtmiş. Ufak bir darboğaz RTX 2060 almanıza engel değil. Ben RX 580 ile Ryzen 3 1200'i 2 aydır kullanıyorum. Biraz darboğaz var ancak idare ediyorum. Önümüzdeki ay Ryzen 5 2600'a geçicem.

Konu sahibi zaten darboğaz olacağını ancak sistemini yavaş yavaş yükselteceğini belirtmiş. Ufak bir darboğaz RTX 2060 almanıza engel değil. Ben RX 580 ile Ryzen 3 1200'i 2 aydır kullanıyorum. Biraz darboğaz var ancak idare ediyorum. Önümüzdeki ay Ryzen 5 2600'a geçicem.
Bence birkaç ay daha idare et, Ryzen 3. nesil işlemcilerden al derim.

960 ile üç kat performans farkı var diyor NVDIA. Sen de benim gibi Ray Tracing özelliğiyle ilgilenmiyorsan 1660Ti alıp kar edebilirsin.

Darboğaz olursa olur yahu neden tiksinerek bakılıyor bu darboğaza. Gören de 2060 değil de 1060 alsa darboğaz olmayınca daha fazla performans alacak sanar. Yavaş yavaş bütün parçaları yükselteceğini söylemiş zaten arkadaş.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı