GTX 970 vs R9 290X?

Ege Süel

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba, ben iki tane ekran kartı arasında kaldım.

Asus GTX970 ROG STRIX GDDR5 4GB 256Bit DX12 Nvidia GeForce Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Asus R9 290X DirectCU II O.C. 4GB GDDR5 512Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı - Vatan Bilgisayar

Şimdi hangisini almalıyım? Fiyatları beş aşağı üç yukarı aynı fakat birincisinin bellek hızı 7010 MHz, ikincisinin 5400 MHz. Birincisinin çekirdek hızı 1114 MHz, ikincisinin 1050 MHz. Birincisinin bellek arayüzü 256 bit, ikincisinin 512 bit. Kısacası birincisinin çekirdek ve bellek hızı ikincisine göre daha fazla fakat ikincisinin de bellek arayüzü daha fazla. Sizce hangisini almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
R 200 serisi artık alınmaz zaten fiyatlarıda yakında düşer. R 300 serisi çıktı az daha sabredin 1 aya kalmaz raflarda.

Sen arkadaşlara aldanma derim. Nvidia fan boyluğu yapıp sürekli CW ve 3,5+0,5 Gb olan bir kartı almayın. Madem güncel mimari buyrun AMD'nin mimarisi hepsinden güncel. Madem güç tasarufu buyrun AMD'de yaptı. Siz en iyisi dişinizi az sıkın. Güzel kartlar gelecek piyasaya. Hem biraz daha para biriktirirsiniz. Hemde karşılaştırmalara bakarsınız. R9 390 veya R9 390X öneririm. Nvidia tarafında ise 970 tercih edilebilir ama biraz sorunlu bir kart. 960 alırsanız biraz zayıf kalır. 980 alırsanız pahalı olabilir. Tercih sizin.

Sosyal'deki GTX 970 düşmanlığını bir türlü anlayamıyorum. Acaba ben mi farklı bir kart kullanıyorum?
GTX 970 bana Shadow Of Mordor'u mu full ayarlarda oynatmadı? GTA V, The Witcher 3, Far Cry 4, BF4, saymaya üşendiğim onlarca oyunu Ultra ayarlarda 1080p'de +60 FPS keyif almamı sağlamadı mı? Sağladı. 1200 TL verdiğiniz bir karttan beklentiniz nedir gerçekten çok merak ediyorum? Daha ötesi ne olabilir bilmiyorsam bilgilendirin.

Şuan itibariyle f/p olarak daha iyi bir alternatifi var mı? Yok. R9 390 ile işler değişirse o zaman istediğiniz yorumu yapın, eyvallah.

MSI Afterburner ile takip ediyorum. GTA V'de MSAA'yı 8x yaptığım durumlar dışında VRAM kullanımı 3.5 GB'ın üstüne asla çıkmadı.
Gigabyte modelini kullanıyorum. Coil Whine sorunu hiç yaşamadım. Arkadaşıma MSI modelini aldık. Ondada problem yok.

Bence kullanmadan, tecrübe etmeden kartlar hakkında kötü yorum yapmayı bırakın artık.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı