GTX 970'in Ömrü Ne Kadardır?

Batman arkham knight diye bir oyun çıktı GTX970'de bile takılıyordu. Millet sırf bunun için yeni çıkan 390x furyx felan aldı. O kartlarda bile takılmalar yaşamışlar. Bir kere oyun baştan arızalıysa ne yapsan fayda etmez. Rage diye bir oyun çıktı bundan 4 sene önce dx11 tam destekli dendi. Oyunu benim emektar i3 370m hd5470m dizüstüne kurdum. FPS yerlerde ekranda yırtılmalar derken 5 dakika dayanamadım oyunu sildim. Keza aynı durum Assassin Creed 3 içinde aynı şekilde oldu. Bu dediğim olay en iyi grafik kartlarında bile oluyordu. 1 sene sonra yamalar çıktı benim emektar dizüstü ile iki oyunu bitirdim geçte olsa.

Aslında her şey, kullandığımız yazılımların ve oyunların donanıma iyi optimize edilmesinde bitiyor, gerisi yalan.

Total War Attila'yı Ultra'da oynatabilecek bir ekran kartı şu an yok.
Aynen. Ama grafikle ilgisi yok onun. Grafik artınca ordudaki her adamın mekanikleri detaylanıyor. Arkadaşın dediği konu GTA 5 gibi oyunların anca 6-7 yıl sonra sadece grafik ile zorlayabileceğidir. Total war oyununda mekanik ya da grafik yüzünden değil, aynı anda işlenen insan mekaniklerinin sayısı yüzünden ekran kartı zorlanır.

5 sene ayarları düşürmeden yada az bir düşürme ile gidebilirsin ancak gta 5 in bir anda gelmesi gibi başka bir oyunda piyasaya gelir bir anda koltuğa oturur veya bir yeni oyunmoturu çıkarsa o zaman değişebilir.

3-4 sene gider bence. Zaten beni 2 sene götürse yeter. 2 sene sonra 8000 TL'lik yükseltme yapacağım. Benim önerim eğer 970 almak için bütçeyi zorluyorsanız 970 almayın. Çünkü şimdiden paran 970'e zar zor yetiyorsa 6-7 sene yükseltme yapmayacaksın demektir. Ki 970'in bu kadar ömrü yok.

Parça ömrü olarak Normal kullanıcı 5 sene, Temiz kullanıcı 6-7 sene sonra. Yeni sistemlerde fanlara baktığımızda biraz daha hassarlar 3-5 sonra değiş gerekebilir.

Bunun dışında oyunların senin ekran kartının performansını geçmesi 5 seneyi bulur. 5 Sene sonra geçmeye başlar oyunuyazsın değil.
6-7 Sene sonra çıkacak ekran kartı zorlayacaktır. Ama yinede orta seviyede yada düşükte kullanabilirsin bence. Düşük orta bana göre değil dersen değiştirirsin tabiki.

Ekran kartını temiz kullan ayda bir tüm PC Mini kompresör ile temizle , En kötü 5 saaate bir saaat dinlendir; Ayda bir Bilgisayarın fişi çekili iken açma tuşuna bir kaç defa bas, Windows' unu gücel tut.

Bunları yaparsın uzun ömürlü kullanırsın.

GTA 5'i fazla büyütüyorsunuz 3 sene öncesinin oyunu crysis 3 gta'dan daha iyi görsellere sahip.
Ayrıca geleceğin teknolojisi VR, ileriki kartlar onun üzerine tasarlanacak. gtx 970 en az 3 sene iş görür diye tahmin ediyorum. 8Gb belleklere sahip olan 390 ve 390x ise 4, 4.5 sene ömrü var gibi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı