GTX 970'in Ömrü Ne Kadardır?

Bazı oyun firmaları sırf insanlar yeni ekran kartı alsınlar diye büyük beklentide olan oyunları optimizasyon özürlü çıkarıp sistem yükseltmemizi amaçlıyorlar. Nefsine yenik düşen insanlar bu tuzağa düşüyor. Belli bir süre sonra artık oyun eskimesine yakın bir fix çıkarıyolar yada collector edition adı altında son sürümü satıyolar daha önce sorun yaşadığın ekran kartın bir bakmışsın sorunsuz çalışıyor. Ekran kartı değiştirmede bunlarda önemli detaylar.

Yeni çıkacak oyunlar grafik olarak fazla değişmeyecek bu nedenle ekran kartından çok işlemciye yük binecek. Kartınız bozulana kadar işinizi görecektir çünkü grafiklerde fazla yükselme olmayacak. İşlemciye yük binmesinin nedeni de yapay zekaların daha akıllı olmaları. Gittikçe daha da akıllı yapay zekalar olunca da işlemci zorlanacak grafik kartı değil.
Merak etmeyin, para için herşeyi yaparlar.

Merak etmeyin, para için herşeyi yaparlar.

Maalesef doğru. Oyunları optimizasyon özürlü yaparak ekran kartı yükseltmesi yaptırabilirler. Sonra bir yama çıkarırlar paran boşa gider. GTA IV bunun en büyük örneklerinden biri. Yeni çıktığında benim sistemimde oynanacağını aklımdan bile geçirmiyordum ama şimdi ekran kartsız 15-30 FPS oynanıyor (Benim PC de).

Maalesef doğru. Oyunları optimizasyon özürlü yaparak ekran kartı yükseltmesi yaptırabilirler. Sonra bir yama çıkarırlar paran boşa gider. GTA IV bunun en büyük örneklerinden biri. Yeni çıktığında benim sistemimde oynanacağını aklımdan bile geçirmiyordum ama şimdi ekran kartsız 15-30 FPS oynanıyor (Benim PC de).
Bende GTA V'den sonra artık daha ne yapabilirler diye düşünmedim değil, Arma 3 gibi oyunlarda öyle bir optimizasyon söz konusu ki CPU'nun tek çekirdek hızı ne kadar iyi ise GPU o kadar kullanılıyor.

Batman arkham knight diye bir oyun çıktı GTX970'de bile takılıyordu. Millet sırf bunun için yeni çıkan 390x furyx felan aldı. O kartlarda bile takılmalar yaşamışlar. Bir kere oyun baştan arızalıysa ne yapsan fayda etmez. Rage diye bir oyun çıktı bundan 4 sene önce dx11 tam destekli dendi. Oyunu benim emektar i3 370m hd5470m dizüstüne kurdum. FPS yerlerde ekranda yırtılmalar derken 5 dakika dayanamadım oyunu sildim. Keza aynı durum Assassin Creed 3 içinde aynı şekilde oldu. Bu dediğim olay en iyi grafik kartlarında bile oluyordu. 1 sene sonra yamalar çıktı benim emektar dizüstü ile iki oyunu bitirdim geçte olsa.

GTX 970'in ömrü bitmez. Yeni çıkacak oyunlar daha fazla ne kadar gerçekçi olabilir ki? Gerçekten daha mı gerçekçi olacak? Mesela GTA 5 muhteşem grafiklere sahip ama GTX 970 ile ultra ayarlarda 1080P oynatabiliyor.
Yeni çıkacak oyunları da 1080P üstüne çıkmadığınız sürece high - ultra oynatacaktır.
Total War Attila'yı Ultra'da oynatabilecek bir ekran kartı şu an yok.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı