GTX 970M Stabil Overclock

Ayyıldız6638

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar daha önce GPU VBIOS flashlamayı yapamamıştım. GPU-Z ile kartın VBIOS'unu masaüstüne aldım, Maxwell BIOS Tweaker ile 190 MHZ core clock, 540 MHZ memory clock ekledim. Voltaj tablosundan da 1200MV olan değerleri hem aynı şekilde bırakarak, hem 12MV ekleyerek, hem de 37MV ekleyerek denedim ve fark görmedim.

VBIOS'u düzenledikten sonra çıkardım ve NVFlash klasörüne attım. NVFlash programını indirince içindeki dosyaları NVFlash isimli klasör oluşturup içine atmanız lazım 5.287 sürümünü kullanırsanız certificate hatası almazsınız, daha önce bu hata yüzünden flashlama yapamamıştım. Komut isteminde çok fazla kalabalık dosya konumu yazmamak adına NVFlash klasörünü C'ye attım.

Aygıt yöneticiden ekran kartını devre dışı bıraktım. Komut istemini yönetici olarak çalıştırdım. Önüme gelen ekrana önce "cd c:/NVFlash" sonra "nvflash.exe -r x.rom" yazıp altkimlik hatasını yoksaydım. "nvflash.exe -6 x.rom" yazdım ve iki kez onaylamak için "y" tuşuna bastım ve yeni VBIOS yazıldı, yeniden başlatınca aktif oldu. 32 FPS'deki aynı oyunun aynı sahnesi 39-40 FPS oldu. Isınmada elle tutulur değişme olmamasına rağmen, MSI Afterburner ile core ve memory clock için 5 MHZ bile artırsam 10 dakika sonra oyundan atıyor, MBT ile voltaj artırsam da işe yaramıyor ve işin doğrusu tam olarak hangi satırlardan voltaj vereceğimi bilmiyorum. Power tablosu için de hiç bilgim yok.

Forumda MBT ve NVFlash için evet rehber var ama overclock maksatlı paylaşım yok. Ayrıca flashlama yapmadan yapabileceğiniz OC işleminde en fazla 135 MHZ core clock verirsiniz. Laptopa tavsiye etmem diyenler var ama ben turbo fanı olan ve kaliteli termal macun kullanan arkadaşlara tavsiye ediyorum. Ben 9xxM kullanan arkadaşları bilgilendirmiş olayım. Daha iyi bilen arkadaşlar da bu MHZ değerlerini artırmam için MBT voltage ve power tablosu konusunda beni aydınlatsın. İsteyen arkadaşlara telefondan dahi yardım ederim ve isteyen olursa VBIOS paylaşırım (tabi +135 lik payı MSI Afterburner gibi programlara bırakıp az oynanmış VBIOS, 55 core clock ve 155 memory clock üzerinden isteğe göre devam edebilirsiniz). Benim yaptığım ayarlara kartınız tamam derse 970M, 980M oldu demek ve 1060'a ahım şahım bir ihtiyaç hissetmezsiniz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu işlemlerin dizüstünü garanti dışı bırakacağının farkındasın değil mi? Sonuçta mobil soğutucular ne kadar etkili olabilir ki? Her ne kadar uzman olup şu ana dek sorun yaşamasan da bir gün pat diye dizüstünden olmak var işin ucunda. Başkasına tavsiyede bulunmadan önce kendin bu tavsiyeme kulak ver dizüstünden olma.

Bu işlemlerin dizüstünü garanti dışı bırakacağının farkındasın değil mi? Sonuçta mobil soğutucular ne kadar etkili olabilir ki? Her ne kadar uzman olup şu ana dek sorun yaşamasan da bir gün pat diye dizüstünden olmak var işin ucunda. Başkasına tavsiyede bulunmadan önce kendin bu tavsiyeme kulak ver dizüstünden olma.
Hocam zaten voltajı veremedim. VBIOS üzerinden verilen voltaj ve power görüntüde kalıyormuş. Voltaj kildinin lehimle açıldığını söylüyorlar ama MXM kartlar için internette birşey bulamıyorum. Ben riski göze alıyorum, garantisi zaten bitti. Soğutmam iyi, buraya kadar yaptığım overclockta en fazla 64 dereceyi gördüm 70-80 arası olmasında benim için sorun yok. Bilginiz varsa yardımcı olabilir misiniz?

Arkadaşlar yok mu babayiğit kıralım voltaj kilidini keyfimize bakalım :).

''Babayiğitden'' öte, bu konularla ilgilenen yok. Bunu yapıyorsunuz fakat amacınız nedir?

''Babayiğitden'' öte, bu konularla ilgilenen yok. Bunu yapıyorsunuz fakat amacınız nedir?
Hocam babayiğit espiriydi, haklısınız bu konuyla ilgilenen pek yok. Amacım GPU'dan daha fazla performans sağlamak. Bunu da %125 başardım. 1228 core 3040 memory olarak kullandım kartı. Voltajla bu değerlerin üzerine çıkmayı denedim, Nvidia Inspector ile voltaj vermeyi başardım, 1228 ve 3040 üzerine voltajsız çıkınca ekran bozuluyordu. Voltajla çıkınca da FPS düştü. Ayrıca voltaji az daha verince FPS daha fazla düştü. Bu kullandığım değerlerin birazcık üzerine 12 ya da 6MV verilerek belki çıkılabilir. Ya da bu kullandığım değerlerle çok az voltaj verip test edebilirim, başarılı olursa bu şekilde kullanırım. Yani sonuç olarak 32 FPS oynadığım oyun 40 FPS'ye çıktı. Daha başarılı OC yapan arkadaşlar varsa bilgi paylaşalım diye açtım konuyu.

VBIOS flash atmak nedir?Birisi bilgilendirebilir mi?
Geniş bir şekilde anlattım anlamadığın yerden anlatabilirim. Ekran kartının kendi BIOS'u var. MHZ hızları ve voltajları BIOS belirliyor. Flashlama yapmak bu BIOS yazılımının üzerinde oynamak oluyor. Nvidia kartların çoğunda flashlama yapmadan çekirdek hızını sadece 135 MHZ artırırsınız.

Monster tulpar t5v4.3 için gpu vbios lazım nette clevo kartların hepsı mxm slotlu vbios lehimli olanlar farklı sanırsam lehimli vbios atabilecek varmı 970m için stock.Unlocked varsa onuda atabılırsenız sevınırım.

Son düzenleme:
Elimde Asus X550VX laptop var. İşlemci turbo boostta çok ısınıyor fakat ekran kartı max 68 derece nasıl bir overclock yolu izlemeliyim. İşlemcim çok güçlü ve ekran kartımıda güçlendirmek istiyorum.

Elimde Asus X550VX laptop var. İşlemci turbo boostta çok ısınıyor fakat ekran kartı max 68 derece nasıl bir overclock yolu izlemeliyim. İşlemcim çok güçlü ve ekran kartımıda güçlendirmek istiyorum.
Voltaj kilidi açılmadan en fazla 135Mhz artıyor maxwell tweaker ile 1240Mhz yapıyorum ama bence sadece görüntü olarak degısıyor kartın performansı artmıyor unlocked vbios lazım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı