GTX serisi Ray Tracing özelliği nasıl açılır?

Bildiğim kadarıyla GTX kartlar için yazılımsal RTX desteği var fakat RTX kartlarda özel RT çekirdekleri olduğu için daha iyi çalışıyor. NVIDIA'da GTX kartlar için RTX optimizasyon sürecinde. Technopat'ta bir konuda okudum doğruluğundan %100 emin değilim.
RT çekirdekleri aslında daha çok RTX değil DLSS ile işe yarıyor. RTX ile FPS düşüyor DLSS ile yükseliyor. Bu sayede RTX kartlarda genelde çok az FPS kaybı oluyor.

Benim düşüncem hiçbir zaman optimize olamayacak. Ray Tracing çekirdekleri olmadan şu anki teknoloji ile optimizasyon sorunsuz ışın izleme imkansız.
Bildiğim kadarıyla GTX kartlar için yazılımsal RTX desteği var fakat RTX kartlarda özel RT çekirdekleri olduğu için daha iyi çalışıyor. NVIDIA'da GTX kartlar için RTX optimizasyon sürecinde. Technopat'ta bir konuda okudum doğruluğundan %100 emin değilim.
Yazılımsal olarak açılana ben Ray Tracing demem. Çok performans düşüşü olur.
E aynı şey? İkisi de ışın izleme.
Donanımsal olanın canı can da yazılımsal olanın patlıcan mı?

Bright Memory'de işe yarar mı?

Ray Tracing kullanıyorsa evet.

Yazılımsal olarak açılana ben Ray Tracing demem. Çok performans düşüşü olur.

"Yazılımsal olarak açılana" nasıl bir ifadedir? Ray Tracing'in performansa etkisi kartın gücüne göre RTX kartlarında da aynıdır RT teknolojisi olmayan GTX kartlarında da aynıdır. RTX kartlarında olup diğer kartlarda olmayan DLSS teknolojisidir. Ray Tracing'in yaşattığı performans kaybını bir nebze olsun telafi eder.

Son düzenleme:
RT çekirdekleri aslında daha çok RTX değil DLSS ile işe yarıyor. RTX ile FPS düşüyor DLSS ile yükseliyor. Bu sayede RTX kartlarda genelde çok az FPS kaybı oluyor.
Ray Tracing'in performansa etkisi kartın gücüne göre RTX kartlarında da aynıdır RT teknolojisi olmayan GTX kartlarında da aynıdır. RTX kartlarında olup diğer kartlarda olmayan DLSS teknolojisidir. Ray Tracing'in yaşattığı performans kaybını bir nebze olsun telafi eder.

Doğru değil. RT çekirdekleri ile bir donanımsal hızlandırma gerçekleştiriliyor. DLSS teknolojisinin yardım aldığı asıl şey Tensor çekirdekleri.

raytracingacceleration.jpg

Keşke DLSS gelse RTX yerine.

Geri
Yukarı